NBA

Οι Λέικερς κέρδισαν τον... Ντόντσιτς

Dallas Mavericks forward Luka Doncic (77), of Germany, dribbles against Los Angeles Lakers forward Brandon Ingram (14) during the first quarter of an NBA basketball game in Dallas, Monday, Jan. 7, 2019. (AP Photo/LM Otero)
AP Photo/LM Otero AP PHOTO/LM OTERO

Με ηγέτη τον Μπράντον Ίνγκραμ οι Λέικερς κατάφεραν να καταβάλουν την αντίσταση των Μάβερικς του τρομερού Ντόντσιτς στο Ντάλας, κερδίζοντας με 107-97.

Οι Λέικερς συνεχίζουν να περνάνε δύσκολες μέρες χωρίς τον τραυματία ΛεΜπρόν Τζέιμς. Κόντρα στους Μάβερικς στο Ντάλας ωστόσο η απουσία του "Βασιλιά" δεν φάνηκε, με τους "Λιμνανθρώπους" να παίρνουν μία σημαντική νίκη με 107-97, παραμένοντας σε τροχιά playoffs. Αυτή ήταν μόλις η 2η νίκη των Λέικερς στα 7 παιχνίδια που έχει απουσιάσει ο Τζέιμς.

Οι Λέικερς έδιναν την εντύπωση στο πρώτο ημίχρονο πως όδευαν ολοταχώς προς μία ακόμα ήττα, αφού στο τέλος της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 67-54 υπέρ του Ντάλας. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν με άλλη ομάδα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 32-13 πέρασαν μπροστά με 86-80.

Το παιχνίδι είχε έρθει πλέον... τούμπα, με τους Λέικερς να αποδεικνύονται τελικά πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λόνζο Μπολ να προσθέτει 21 πόντους και τον Τζος Χαρτ 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Μαβς, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμα ένα βράδυ εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Χάρισον Μπαρνς να μένει στους 11 πόντους με 3/13 σουτ και τον ΝτιΆντρε Τζόρνταν να προσθέτει 10 πόντους και 19 ριμπάουντ.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Ντόντσιτς 27 (8 ριμπάουντ), Μπαρνς 11, Τζόρνταν 10 (19 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Μάθιους 5, Σμιθ 11, Μπαρέα 11, Φίνεϊ-Σμιθ 8, Πάουελ 7, Νοβίτζκι 2, Χάρις 4, Κλεμπερ

Λ.Α ΛΕΙΚΕΡΣ: Χαρτ 14 (12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κούζμα 13, Ίνγκραμ 29, Μπολ 21, ΜακΓκί 8 (10 ριμπάουντ), Κάλνγουελ-Πόουπ 3, Τσάντλερ 2, Μπίσλεϊ 13, Μίχαλιουκ, Ζούμπατς 4, Στίβενσον