NBA

Οι Γουόριορς νίκησαν για 18η συνεχόμενη φορά τους Σανς!

AP PHOTO/ROSS D. FRANKLIN

Οι Γουόριορς τα χρειάστηκαν στο Φίνιξ μέχρι να καταβάλουν τους Σανς με 117-107 και να σημειώσουν την 18η σερί νίκη στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων (VIDEO)!

Το δεύτερο μεγαλύτερο σερί νικών στις αναμετρήσεις δύο ομάδων στο σύγχρονο ΝΒΑ δεν έσπασε ούτε αυτή τη φορά. Έστω κι αν οι Σανς έβαλαν επί 40 και πλέον λεπτά δύσκολα στους Γουόριορς (39-15). Οι πρωταθλητές χρειάστηκαν να κοπιάσουν στο Φίνιξ μέχρι να καταβάλουν την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ 117-107, αλλά στο τέλος επέκτειναν το νικηφόρο σερί που "τρέχουν" κόντρα στους Σανς στο 18-0! Μόνο η Οκλαχόμα Σίτι έχει μεγαλύτερο εν ενεργεία σερί νικών στο ΝΒΑ, με το 21-0 επί της Φιλαντέλφια...

Το Γκόλντεν Στέιτ έμοιαζε να κάνει αγγαρεία απέναντι στους Σανς, την ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στην Δύση (11-46). Ειδικά με τον Ντέβιν Μπούκερ να απουσιάζει για 15η φορά φέτος λόγω νέων ενοχλήσεων στο δεξί πόδι... Οι Σανς προηγήθηκαν μάλιστα με 23-7 στο 7' και με 31-15 στο 10', μέχρι να ξυπνήσουν οι Γουόριορς και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο 18' (39-41). Το ματς είχε πάντως δρόμο ακόμα...

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι τέλους απέναντι στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην Δύση και παρότι σούταραν με πολύ άσχημα ποσοστά (38,6% συνολικά με 6/31 τρίποντα), προηγήθηκαν με 94-88 στο 39'. Κάπου εκεί ξύπνησε ο Κάρι. Ο σούπερ σταρ των Γουόριορς είχε 2/12 σουτ στις πρώτες τρεις περιόδους άλλα έβαλε 10 από τους 20 πόντους του στην τέταρτη (με 4/5 σουτ) και οι πρωταθλητές έκαναν ένα επιμέρους 6-23 από το 40' έως το 45', ξεφεύγοντας με 100-111. Έτσι απλά, το ματς είχε ουσιαστικά "τελειώσει".

Οι Γουόριορς ξέφυγαν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη, φτάνοντας έτσι στην 14η νίκη στους τελευταίους 15 αγώνες. Και δεν χρειάστηκαν μέχρι τέλους τον Ντρέιμοντ Γκριν, που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στην τέταρτη περίοδο... Αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τους "πολεμιστές", οι οποίοι αγνοούν την ήττα μακριά από το γήπεδό τους από τις 20 Δεκεμβρίου, όταν ηττηθεί στο Σολτ Λέικ Σίτι από την Γιούτα!

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Κοκόσκοβ): Μπέντερ 2, Τζάκσον 19 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπρίτζες 19, Έιτον 23 (12 ριμπάουντ), Οκόμπο 3, Χολμς 10, Ούμπρε 25 (9/19 σουτ, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κρόφορντ 1, Τζόνσον 5.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 13, Ντουράντ 21 (8 ριμπάουντ), Κάζινς 18, Κάρι 20 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπσον 25 (4/5 τρίποντα), Γερέμπκο 7, ΜακΚίνι, Λούνι 4, Λίβινγκστον 4, Κουκ 2, Ιγκουοντάλα 3 (6 ασίστ).