NBA

Οι Γουόριορς έκαναν πλάκα στους Σπερς

AP Photo/Nick Wass AP PHOTO/NICK WASS

Οι Γουόριορς έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στους - χωρίς Όλντριτζ/ΝτεΡόζαν - Σπερς, προηγήθηκαν ακόμα και με 40 πόντους διαφορά και πήραν τη νίκη με 141-102.

Οι Σπερς αποφάσισαν να παραταχθούν στο Γκόλντεν Στέιτ χωρίς τους ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, ΛαΜάρκους Όλντριτζ και Ντέρικ Γουάιτ. Το τι θα ακολουθούσε το περίμεναν όλοι. Οι Γουόριορς λοιπόν δεν απογοήτευσαν και έστησαν... πάρτι, παίρνοντας μία άνετη νίκη με 141-102, μοιράζοντας 42 ασίστ (!) επίδοση ρεκόρ στο ΝΒΑ για φέτος, και σημειώνοντας 50 πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού!

Το Γκόλντεν Στέιτ έκανε απλώς... ό,τι ήθελε κόντρα στους Σπερς. Έπειτα λοιπόν από ένα πρώτο ημίχρονο που το βρήκε να προηγείται με 66-52, στην τέταρτη περίοδο... απασφάλισε!

Οι Πρωταθλητές μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να διαλύσουν τους Σπερς και αυτό ακριβώς έκαναν: Ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με 17/18 σουτ (!) και την ολοκλήρωσαν με 17/22, μοίρασαν 16 ασίστ για αυτά τα 17 εύστοχα σουτ και ξέφυγαν με 115-83! Το παιχνίδι είχε τελειώσει, με τους Γουόριορς να συνεχίζουν να κάνουν πλάκα στην τέταρτη περίοδο, εκτοξεύοντας την διαφορά κάποια στιγμή στους 40 πόντους (127-87), φτάνοντας περπατώντας στη νίκη.

Ο Κλέι Τόμπσον με 26 πόντους και 11/13 σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 23 πόντους και τον Στέφεν Κάρι 19 πόντους.

Για τους Σπερς, ο Πάτι Μιλς με 16 πόντους και ο Ρούντι Γκέι με 15 πόντους ήταν αυτοί που... διασώθηκαν, με τον Ντέιβις Μπέρτανς να προσθέτει 12 πόντους.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 7, Ντουράντ 23 (8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάζινς 15, Κάρι 19 (7 ασίστ), Τόμπσον 26 (11/13 σουτ, 6 ασίστ), Γιερέμπκο 8, Μπελ 6, Ντέρικσον 6, ΜακΚίνι 2, Λούνι 10, Λίβινγκστον 4, Κουκ 4, Ιγκουοντάλα 11

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ: Γκέι 15, Μπέρτανς 12, Πετλ 7 (6 ασίστ), Μιλς 16, Μπελινέλι 9, Μέτου 2, Γιούμπανκς 9, Ποντέξτερ 6, Κάνινγκχαμ 11, Γκασόλ 1, Φορμπς 10, Γουόκερ 4