NBA

Ο Χάρντεν έβαλε 58 πόντους στην ανατροπή του Χιούστον!

Ο Τζειμς Χάρντεν έβαλε 58 πόντους και οι Ρόκετς νίκησαν το Μαϊάμι 121-118 παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -21 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (VIDEO)!

Αν ο Τζέιμς Χάρντεν νόμιζε ότι επειδή επέστρεψαν οι τραυματίες, θα σταματούσε τις... υπερωρίες, προφανώς είναι γελασμένος. Οι Ρόκετς χρειάστηκαν άλλη μία υπεράνθρωπη εμφάνιση του σούπερ σταρ τους για να καταβάλουν το Μαϊάμι με 121-118 και αυτός δεν τους απογοήτευσε. Ο Χάρντεν έβαλε 58 πόντους και το Χιούστον σημείωσε την 4η συνεχόμενη νίκη του, παρότι στο 27' βρισκόταν πίσω στο σκορ με 61-82!

Ο "μούσιας" απείχε μόνο τρεις πόντους από το ατομικό του ρεκόρ (61 από το ματς με τους Νικς στις 23/1), ωστόσο έσπασε ένα άλλο, καθώς έγινε ο παίκτης που πέτυχε τους περισσότερους κόντρα στο Μαϊάμι, ξεπερνώντας τους 53 που είχε σημειώσει ο Γουίλι Μπάρτον στις 13/12/1994. Μάλιστα, οιι Ρόκετς χρειάστηκαν κάθε έναν από αυτούς τους πόντους για να ανατρέψουν διαφορά 21 πόντων και να νικήσουν το Μαϊάμι...

Η Χιτ, προερχόμενη από τη μεγάλη νίκη επί του Γκόλντεν Στέιτ το προηγούμενο βράδυ, σούταρε με ποσοστό 51,9%, είχε 15/28 τρίποντα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων, μία διαφορά που ανέβασε μέχρι τους 21 στο 27'. Κάπου άρχισε η ολική επαναφορά των Ρόκετς, οι οποίοι βρίσκονταν πάντως πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά ακόμα και στο 42' (103-113).

Η ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι ολοκλήρωσε πάντως το ματς με 18-5, με τον Χάρντεν να είναι καθοριστικός στα τελευταία λεπτά και να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη. Οι Ρόκετς τελείωσαν το παιχνίδι με 19/46 τρίποντα, την ώρα που η Χιτ έχανε την ευκαιρία να νικήσει διαδοχικά δύο από τις καλύτερες ομάδες της Δύσης, στο ξεκίνημα μιας περιοδείας.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ' Αντόνι): Κλαρκ 14, Τάκερ 6, Καπέλα 6 (11 ριμπάουντ), Πολ 14, Χάρντεν 58 (8/14 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 18/18 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νενέ, Ρίβερς 17 (7/8 σουτ), Γκριν 6.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Σπολστρα): Ολίνικ 21 (9/14 σουτ), Γουίνσλοου 19 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντεμπάγιο 10, Ρίτσαρντσον 18, Γουέιτερς 11, ΜακΓκρούντερ 3, Τζόουνς 3, Ντράγκιτς 21, Γουέιντ 12.