NBA

Ο Πόρτις έκλεψε την παράσταση στην επιστροφή του Λαβ

AP PHOTO/NICK WASS

Ο Μπόμπι Πόρτις έκανε ιδανικό ντεμπούτο στην Ουάσινγκτον, το ίδιο βράδυ που ο Λαβ επέστρεψε στην δράση έπειτα από απουσία 50 αγώνων. Εύκολες νίκες για Πίστονς, Μπουλς (VIDEOS).

Σε ένα βράδυ που ο Κέβιν Λαβ επέστρεψε στη δράση έπειτα από απουσία 50 αγώνων, ο όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Μπόμπι Πόρτις. Ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ που απέκτησαν οι Γουίζαρντς (23-32) την τελευταία ημέρα των ανταλλαγών, πέτυχε 30 πόντους στην πρώτη του εμφάνιση στην αμερικανική πρωτεύουσα και οδήγησε τους Γουίζαρντς σε εύκολη νίκη επί των Καβαλίερς με 119-106.

Ο Πόρτις έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης μετά τον Τζέρι Στάκχαουζ (1997), που σκόραρε 30 πόντους στο ντεμπούτο του σε μία ομάδα ερχόμενος από τον πάγκο! Πέτυχε μάλιστα 16 από τους πόντους του στην πρώτη περίοδο, ενώ έβαλε και κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη, κι ενώ προηγουμένως οι Καβαλίερς είχαν ροκανίσει μία διαφορά 20 πόντων (77-57 στο 26') μέχρι τους τρεις (89-86 στο 36'). Πολύ καλό ντεμπούτο έκανε πάντως και ο Τζαμπάρι Πάρκερ, που γέμισε την στατιστική και βοήθησε και αυτός στην τέταρτη περίοδο.

Από πλευράς Κλίβελαντ (11-44), το οποίο σούταρε με 37,5%, έμεινε από το 12' πίσω στο σκορ με 41-27 και υπέστη εν τέλει την 21η ήττα στους τελευταίους 24 αγώνες, ξεχώρισαν οι Κόλιν Σέξτον (27 πόντοι), Τζόρνταν Κλάρκσον (24 πόντοι) και Ντέιβιντ Νουάμπα (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Το πρόσωπο της βραδιάς, βέβαια, ήταν ο Κέβιν Λαβ, ο οποίος άρχισε βασικός αλλά έπαιξε -βάσει προγράμματος- μόνο στα πρώτα έξι λεπτά, έχοντας 4 πόντους με 1/5 σουτ.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ (Μπρουκς): Αρίζα 14, Γκριν 15 (8 ριμπάουντ), Μπράιαντ 13, Σατοράνσκι 9, Μπιλ 25 (6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 λάθη), Πάρκερ 7 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόνσον 2, Ραντλ 2, Τζένκινς, ΜακΡέι 2.

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Ντρου): Λαβ 4, Νανς 10 (3/15 σουτ, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντέλ 5, Σέξτον 27 (10/18 σουτ), Νουάμπα 17 (8 ριμπάουντ), Φράι, Κρις 13 (8 ριμπάουντ), Ζίζιτς 6, Ντελαβεντόβα 0/7 σουτ, Κλάρκσον 24 (6/18 σουτ).

ΝΕΤΣ - ΜΠΟΥΛΣ: Επιστροφή ΛεΒέρτ, ντεμπούτο Πόρτερ

Οι Νετς (29-28) δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της Ανατολής το βράδυ της Παρασκευής στο Barclays Center. Και οι Μπουλς (13-42) δεν θύμιζαν σε τίποτα τον σάκο του μποξ των πρώτων 50 και βάλε αγώνων. Ο Ότο Πόρτερ δεν έκανε ούτε προπόνηση με τους νέους συμπαίκτες του, αλλά πέτυχε 18 πόντους και βοήθησε τους Μπουλς να διαλύσουν τους Νετς μέσα στο Μπρούκλιν 125-106, χαλώντας παράλληλα την πρώτη εμφάνιση του Καρίς ΛεΒέρτ έπειτα από απουσία 42 αγώνων, λόγω του φρικιαστικού τραυματισμού που είχε υποστεί στις 12 Νοεμβρίου.

Ο Λάουρι Μάρκανεν (31 πόντοι, 18 ριμπάουντ) ήταν επίσης εξαιρετικός, σημείωσε πάνω από 30 πόντους για τρίτο συνεχόμενο ματς και βοήθησε τους Μπουλς να σπάσουν ένα σερί έξι ηττών στις αναμετρήσεις με το Μπρούκλιν. Ο Ντι Άντζελο Ράσελ (23 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος των Νετς, οι οποίοι γνώρισαν την 3η ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια και δεν μπόρεσαν να παίξουν άμυνα όλο το βράδυ, κυνηγώντας εξ αρχής στο σκορ. Όσο για τον ΛεΒέρτ; Έβαλε 11 πόντους με 5/1 σουτ και είχε ακόμα 4 ασίστ, 5 κλεψίματα σε μόλις 15 λεπτά.

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Ατκινσον): Χάρις 19, Κούρουτς 3, Αλεν 12 (10 ριμπάουντ), Ράσελ 23 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκρέιαμ 6, Ντέιβις 2, Χόλις-Τζέφερσον 4, Κάρολ 7, Νέιπιερ, ΛεΒέρτ 11 (5 κλεψίματα), Κραμπ 19 (5/9 τρίποντα).

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 31 (11/18 σουτ, 18 ριμπάουντ), Πόρτερ 18 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Λόπεζ 12, Νταν 14 (9 ασίστ), ΛαΒίν 26 (10/17 σουτ), Φελίσιο 5, Χάρισον, Αρτσιντιάκονο, Λουαού-Καμπαρό 8, Σάμπσον, Μπλέικνι, Σέλντεν 11.

ΠΙΣΤΟΝΣ - ΝΙΚΣ: Στο ίδιο έργο θεατές

Η καταμέτρηση των ηττών καλά κρατεί στη Νέα Υόρκη. Οι Πίστονς (25-29) υποχρέωσαν τους Νικς (10-44) στην 15η συνεχόμενη ήττα τους -και 28η στα τελευταία 30 παιχνίδια- με 120-103, συνεχίζοντας από τη μεριά τους να κυνηγούν μία θέση στα playoffs μετά την 3η σερί νίκη τους. Ο Άντρε Ντράμοντ (29 πόντοι, 20 ριμπάουντ) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και ο Μπλέικ Γκρίφιν έβαλε 26 πόντους δίχως καν να σηκωθεί από τον πάγκο στην τέταρτη περίοδο, ενώ δεν φάνηκαν ιδιαίτερα στο ντεμπούτο τους οι Θον Μέικερ και Σιάτοσλαβ Μίχαλιουκ.

Ο Ντένις Σμιθ (31 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος των Νικς, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διαφορά 21 πόντων από το 14ο λεπτό (43-22), εντούτοις κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 34' (82-82), πριν καταρρεύσουν -ως συνήθως- στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με το Ντιτρόιτ να κάνει ένα επιμέρους 33-10 στα επόμενα 11 λεπτά!

ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Γκρίφιν 26, Ντράμοντ 29 (12/15 δίποντα, 20 ριμπάουντ, 3 τάπες), Τζάκσον 20 (6 ασίστ), Γκάλογουεϊ 5, Μπράουν, Μέικερ, Πατσούλια 4, Σμιθ 11, Καλντερόν, Ρόμπινσον 5, Τόμας 5, Κενάρντ 12, Μίχαλιουκ 3.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ (Φιζντέιλ): Βόνλε, Νοξ 7, Τζόρνταν 14 (11 ριμπάουντ), Σμιθ 31 (11/19 βολές, 9/15 σουτ, 8 ασίστ), Ντότσον 10, Κορνέτ 3, Χικς 1, Τόμας 4, Χεζόνια 8 (7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 11, Αλεν 7, Τρίερ 7.