ΜΠΑΣΚΕΤ

Το "τρελό" ράλι του Ντόντσιτς με 11 πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά

AP PHOTO/COOPER NEILL

Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 11 πόντους στη σειρά στα τελευταία 4 λεπτά και οι Μάβερικς επιβλήθηκαν των Ρόκετς με 107-104, φτάνοντας τις 9 σερί εντός έδρας νίκες (VIDEO).

Επί σχεδόν 44 λεπτά ο Λούκα Ντόντσιτς δεν βρισκόταν και στην καλύτερη βραδιά της βραχύβιας καριέρας του στο ΝΒΑ. Ε, και; Στο τέλος ήταν πάλι αυτός που έκανε την διαφορά στο American Airlines Center, όπου πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους στην τέταρτη περίοδο και οι Μάβερικς γύρισαν μία διαφορά οκτώ πόντων, φτάνοντας στη νίκη επί των Ρόκετς με 107-104, την 9η στη σειρά εντός έδρας, το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί στο γήπεδό του από το 2011!

Σε έναν απόλυτα ισορροπημένο αγώνα με 26 αλλαγές προβαδίσματος συνολικά, οι Ρόκετς έκαναν ένα σερί 9-0 από το 38’ έως το 44’ και ξέφυγαν με 100-92 σε εκείνο το χρονικό σημείο, τη μεγαλύτερη διαφορά που πήρε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Εκεί λοιπόν ο 19χρονος Σλοβένος ανέλαβε δράση. Αρχικά έβαλε ένα τρίποντο, λίγο αργότερα πρόσθεσε άλλο ένα, μετά ένα floater και εν συνεχεία πέτυχε και το νικητήριο τρίποντο με 57,8’’ να απομένουν! Με 11 πόντους του Ντόντσιτς σε λιγότερο από δύο λεπτά το 94-102 έγινε 105-102.

Εν τέλει ο Σλοβένος τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 7/17 σουτ, ενώ είχε ακόμα 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Ρεκόρ καριέρας με 14 πόντους και 7/9 σουτ έκανε ένας άλλος ρούκι, ο Τζέιλεν Μπράνσον, που εκμεταλλεύτηκε την απουσία του τραυματία Ντένις Σμιθ και έβαλε κι αυτός ένα κρίσιμο καλάθι στα 24’’, γράφοντας το τελικό 107-104. Ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν είχε ακόμα 12 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ ο Γουέσλι Μάθιους πρόσθεσε άλλους 21 πόντους αλλά έχασε δύο βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφήνοντας ανοιχτή την... πόρτα στους Ρόκετς. Το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Ερικ Γκόρντον, πάντως, δεν βρήκε στόχο...

Ο Τζέιμς Χάρντεν ξεπέρασε το πρόβλημα με τα φάουλ που είχε από νωρίς και πέτυχε 35 πόντους, μοιράζοντας παράλληλα 8 ασίστ, ωστόσο είχε 0/4 τρίποντα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Ο Κρις Πολ (23 πόντοι, 8 ασίστ) ήταν ο άλλος παίκτης που ξεχώρισε από το Χιούστον, το οποίο έπεσε στο 11-14 μετά την έβδομη ήττα στους τελευταίους εννέα αγώνες. Το 18ο φετινό του νταμπλ-νταμπλ έκανε επίσης ο Κλιντ Καπέλα με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Photo credits: AP Photo/Cooper Neill