NBA

Ο Λαμπ εκτέλεσε, πάλι, τους Ράπτορς!

AP Photo/Chuck Burton AP PHOTO/CHUCK BURTON

Λιγότερο από 2 εβδομάδες μετά το buzzer-beater από το κέντρο του γηπέδου, ο Τζέρεμι Λαμπ σημείωσε ξανά το νικητήριο καλάθι σε αγώνα των Χόρνετς με τους Ράπτορς, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 113-111!

Ο Τζέρεμι Λαμπ κάτι παθαίνει όποτε αντιμετωπίζει τους Ράπτορς. Δεν εξηγείται αλλιώς ότι λιγότερο από δύο εβδομάδες μετά το buzzer-beater που σημείωσε από το κέντρο του γηπέδου στη νίκη των Χόρνετς με 115-114 μέσα στο Τορόντο , σημείωσε ξανά το νικητήριο καλάθι εναντίων των Καναδών με τρίποντο, οδηγώντας την Σάρλοτ σε νέα νίκη με 113-111!

Το Τορόντο είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το σουτ του Καγουάι Λέοναρντ στο τέλος δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να κολλάει μεταξύ στεφάνης και ταμπλό.

Ήταν το τρελό φινάλε που χρειαζόταν σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από πρώτο ημίχρονο που οι Ράπτορς είχαν προβάδισμα με 65-57 και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση. Ένα ξέσπασμα των Χόρνετς ωστόσο στην τρίτη περίοδο τους βοήθησε να περάσουν μπροστά με 90-86 και να κάνουν το ματς ξανά ντέρμπι, για να έρθει στο τέλος ο Λαμπ να φέρει την λύτρωση.

Ο Κέμπα Γουόκερ με 29 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λαμπ να προσθέτει 22 πόντους και τον Φρανκ Καμίνσκι 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για το Τορόντο, ο Λέοναρντ είχε 29 πόντους, ο Σερτζ Ιμπάκα 20 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Κάιλ Λόουρι 16 πόντους και 11 ασίστ.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ: Κιντ-Γκίλχριστ 10, Μπρίτζες 7, Μπιγιόμπο, Γουόκερ 29 (8 ασίστ), Μπέικον 8, Καμίνσκι 22 (13 ριμπάουντ), Μπατούμ 3, Ερνανγκόμεζ, Γκράχαμ 2, Μονκ 10, Λαμπ 22

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 14, Λέοναρντ 29, Γκασόλ 6, Λόουρι 16 (11 ασίστ), Γκριν 8, Ανουνόμπι 4, Πάουελ 2, Ιμπάκα 20 (12 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 12, Λιν