NBA

Νικς - Μάβερικς 106-103: Οι Νεοϋορκέζοι το ξανάκαναν, triple-double o Ντόντσιτς

AP Photo/Frank Franklin II AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Εξαιρετικοί οι Νικς, επιβλήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα των Μάβερικς! Γιούχα σε Πορζίνγκις από το κοινό των Νεοϋορκέζων, νέο triple-double ο Ντόντσιτς!

Οι Νικς μάλλον έχουν αρχίσει να σκέφτονται σοβαρά να κάνουν αίτημα στο ΝΒΑ να παίζουν μόνο κόντρα στους Μάβερικς. Για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα οι Νεοϋορκέζοι υπέταξαν το Ντάλας, αυτή τη φορά στη Νέα Υόρκη, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα με 106-103! Αυτή ήταν μόλις η 3η νίκη των Νικς, με τις δύο από αυτές να έρχονται κόντρα στο Ντάλας!

Σε ένα παιχνίδι που όλοι περίμεναν λόγω της επιστροφής του Κρίσταπς Πορζίνγκις στη Νέα Υόρκη ως αντίπαλος μετά τη περσινή ανταλλαγή που τον έφερε στο Ντάλας, το κοινό των Νικς τον γιούχαρε - όπως αναμενόταν - αλλά... μέχρι εκεί. Όταν ξεκίνησε ο αγώνας, το μόνο που έψαχναν οι Νικς ήταν η νίκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχου του ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς να ξεφύγουν ιδιαίτερα, πριν πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 58-53. Στην τρίτη περίοδο οι Μαβς αντέδρασαν όμως και με μπροστάρη τον - για ακόμα μία φορά εκπληκτικό - Λούκα Ντόντσιτς ισοφάρισαν σε 87-87.

Το παιχνίδι ήταν ένα κανονικό ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Λίγο πριν το φινάλε, ήταν τελικά ο Μάρκους Μόρις αυτός που θα έβαζε το μεγάλο σουτ που έψαχναν οι δύο ομάδες, ευστοχώντας σε τρίποντο με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για τι τέλος για το 104-101. Ακολούθησε δίποντο του Ντόνσιτς για το 104-103, με τον Φρανκ Ντιλικίνα να κάνει στην συνέχεια το 106-103 και τον Σεθ Κάρι να αστοχεί σε τρίποντο απελπισίας στο τέλος, κάνοντας airball, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ο Μόρις με 20 πόντους ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι ο ηγέτης των Νικς, με τον Τζούλιους Ραντλ να προσθέτει 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μίτσελ Ρόμπινσον 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Μαβς, ο Ντόντσιτς είχε 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ο Πορζίνγκις 20 πόντους (αλλά με 7/17 σουτ) και 11 ριμπάουντ και οι Ντουάιτ Πάουελ και Τιμ Χάρνταγουεϊ από 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 58-53, 87-87, 106-103

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 4 (6 ριμπάουντ), Ραντλ 17 (8/18 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μόρις 20 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 5 (1), Μπάρετ 8 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νοξ 6 (1), Ρόμπινσον 16 (8 ριμπάουντ), Πόρτις 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Έλινγκτον 7 (1)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 12 (1), Πορζίνγκις 20 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 7 (1), Κάρι 2, Ντόντσιτς 33 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κλέμπερ, Μαριάνοβιτς 10 (5 ριμπάουντ), Μπράνσον 3, Ράιτ 4, Χάρνταγουεϊ 12 (2)