NBA

Νίκη καρδιάς για τους Ρόκετς επί των Γουόριορς και 2-2!

AP Photo/John Amis AP PHOTO/JOHN AMIS

Ψυχωμένοι οι Ρόκετς, επικράτησαν έπειτα από αγώνα-θρίλερ με 112-108 των Γουόριορς και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά! Τρομερός ο Χάρντεν, μοιραίοι στο τέλος Κάρι και Ντουράντ.

Οι Ρόκετς είναι εδώ! Το Χιούστον απάντησε στις δύο νίκες των Γουόριορς στα δύο πρώτα παιχνίδια με δύο δικές του νίκες στο Χιούστον και πλέον η σειρά είναι στα ίσα! Οι Ρόκετς έδειξαν χαρακτήρα στο Game 4, άντεξαν τους κραδασμούς της αντεπίθεσης των Γουόριορς και πήραν τη νίκη με 112-108, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά!

Το παιχνίδι ήταν εκπληκτικό, με τους Γουόριορς να επιστρέφουν μία φορά από το -17 και άλλη μία από το -16. Στο τέλος μάλιστα είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αφού με το σκορ στο 111-108 για το Χιούστον είχαν την τελευταία επίθεση, αλλά πρώτα ο Κέβιν Ντουράντ και ακολούθως ο Στεφ Κάρι αστόχησαν σε τρίποντα, με τον Κρις Πολ να διαμορφώνει το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

Για τους Γουόριορς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 34 πόντους, ο Στεφ Κάρι 30 πόντους και ο Ντρέιμοντ Γκριν 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι που το Χιούστον ξέφυγε με 17-10. Πολύ γρήγορα ωστόσο το Γκόλντεν Στέιτ ισορρόπησε την κατάσταση και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 28-25.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι, μέχρι που ένα ξέσπασμα των Ρόκετς τους βοήθησε να ξεφύγουν με 53-41 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-4, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 61-54.

Στην τρίτη περίοδο το Χιούστον συνέχισε στο ίδιο τέμπο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 πόντους (77-60). Ενώ οι Ρόκετς είχαν όμως το πάνω χέρι, ήρθε η αντίδραση των Γουόριορς, οι οποίοι χάρη σε ένα δικό τους επιμέρους σκορ 11-2 μείωσαν σε 88-82, με το Χιούστον να καταφέρνει τελικά να πάει στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων (93-84).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Ρόκετς ξέφυγαν με 101-86, δείχνοντας να ελέγχουν το παιχνίδι. Το Γκόλντεν Στέιτ όμως δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε αρχικά σε 96-104 και ακολούθως σε 99-106 με σχεδόν 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Αυτή όμως αποδείχθηκε μόνο η αρχή, αφού οι Γουοριορς συνέχισαν να πιέζουν, καταφέρνοντας λίγο αργότερα χάρη σε ένα σερί 7-0 να μειώσουν σε 108-110 με 19 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος!

Στην επόμενη φάση οι Γουόριορς έκαναν φάουλ στον Χάρντεν, ο οποίος τους κράτησε στο παιχνίδι, αφού είχε μόλις 1/2 βολές, κάνοντας το σκορ 111-108. Το Γκόλντεν Στέιτ είχε έτσι την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αρχικά αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο ο Ντουράντ και τον ακολούθησε ο Κάρι, με τον Πολ να σφραγίζει στο τέλος τη νίκη των Ρόκετς.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 17 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 6 (9 ριμπάουντ), Πολ 13 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρντεν 38 (10 ριμπάουντ), Γκόρντον 20, Νένε, Ρίβερς 10, Τ. Γκριν 3, Σάμπερτ 5

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Ν. Γκριν 15 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντουράντ 34 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 30 (8 ασίστ), Ιγκουοντάλα 7 (8 ριμπάουντ), Τομπσον 11 (7 ριμπάουντ), Μπελ, ΜακΚίνι 2, Λούνι 7, Κουκ, Λίβινγκστον 2