NBA

Νέα ιστορική εμφάνιση ο Χάρντεν, νέα νίκη οι Ρόκετς

Ο Τζέιμς Χάρντεν έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα τριπλ-νταμπλ με 50 πόντους στην ιστορία του ΝΒΑ και οδήγησε παράλληλα τους Ρόκετς στη νίκη επί των Κινγκς με 119-108 (VIDEOS).

Ο Τζέιμς Χάρντεν μπορεί να μετατρέψει μέσα σε λίγα λεπτά ένα "κλειστό" παιχνίδι σε... νίκη των Ρόκετς. Οι αντίπαλοι του Χιούστον το έχουν διαπιστώσει ήδη πάρα πολλές φέτος. Ειδικά οι Κινγκς, το έχουν εμπεδώσει πια μετά το νέο σόου του "μούσια", ο οποίος οδήγησε τους Ρόκετς στη νίκη επί των "βασιλιάδων" με 119-108, έχοντας για 5η φορά στην καριέρα του 50 πόντους και τριπλ-νταμπλ. Κανένας παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει περισσότερα τέτοια παιχνίδια.

Ο Χάρντεν τελείωσε το ματς με 50 πόντους, 13/31 σουτ (7/23 τρίποντα), 17/18 βολές, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ και ήταν παράλληλα ο παίκτης που άλλαξε την ροή της αναμέτρησης στην τέταρτη περίοδο. Πώς; Πέτυχε 10 πόντους στη σειρά από το 42' έως το 45', μετέτρεψε στο εύθραυστο 101-100 σε 111-102 και οι Ρόκετς δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους, φτάνοντας στην 4η νίκη στους τελευταίους 5 αγώνες. Παράλληλα οι "ρουκέτες" (49-28) ανέβηκαν και στην 3η θέση της κατάταξης στην Δύση, εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Πόρτλαντ στο Ντιτρόιτ.

Αυτό ήταν παράλληλα το 18ο παιχνίδι του Χάρντεν με τουλάχιστον 50 πόντους, αριθμός που τον ανέβασε στην 4η θέση της σχετικής λίστας του ΝΒΑ, πάνω από τον Έλτζιν Μπέιλορ. Συν τοις άλλοις, το ίδιο βράδυ έγινε και ο 9ος παίκτης που έφτασε τα 2.000 εύστοχα τρίποντα στην ιστορία του ΝΒΑ. Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι με μεγάλα σκαμπανεβάσματα που οι Ρόκετς κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν χάσει, αλλά εν τέλει "καθάρισαν" χάρις στο επιμέρους 28-15 στην τέταρτη περίοδο. Και την "έκρηξη" του ηγέτη τους.

Οι Καπέλα (24 πόντοι, 15 ριμπάουντ), Πολ (22 πόντοι) και Γκόρντον (17 πόντοι) ξεχώρισαν ακόμα από το Χιούστον, το οποίο είχε 17/52 τρίποντα και 22/31 δίποντα. Από πλευράς Σακραμέντο (37-29), το οποίο μάζεψε 11 ριμπάουντ παραπάνω, σούταρε με ποσοστό 51,7% στα τρίποντα και ξέφυγε με 51-61 στο 16' (πριν βρεθεί πίσω στο σκορ με 77-67 στο 28' και το παιχνίδι ισορροπήσει πλήρως από εκεί και πέρα), οι Μπογκντάνοβιτς (24 πόντοι), Χιλντ (21 πόντοι) και Μπάγκλι (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς.

Θετικός ήταν και ο Κώστας Κουφός στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε, έχοντας απολογισμό 5 πόντους, 2/4 δίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και +19 στον δείκτη "+/-"! Οι Κινγκς δεν απέφυγαν πάντως την 2η σερί ήττα και την 3η σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις με τους Ρόκετς.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ'Αντόνι): Τάκερ 3 (7 ριμπάουντ), Καπέλα 24 (10/13 σουτ, 15 ριμπάουντ), Πολ 22 (4 κλεψίματα), Χάρντεν 50 (6/8 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/18 βολές, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκόρντον 17 (5/11 τρίποντα), Χάουζ 3, Ρίβερς, Σάμπερτ.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Γιέργκερ): Μπάγκλι 20 (12 ριμπάουντ), Μπαρνς 8, Κόλι-Στάιν 6 (7 ριμπάουντ), Φοξ 18 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χιλντ 21, Κουφός 5, Φέρελ 2, Μπογκντάνοβιτς 24 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπρούερ 4, Μπερκς.