NBA

Νάγκετς - Σανς 108-107: Απέφυγε το έμφραγμα με "τριπλό" Γιόκιτς το Ντένβερ

AP Photo/Jack Dempsey AP PHOTO/JACK DEMPSEY

Οι Νάγκετς τα... είδαν όλα κόντρα στους Σανς στο Ντένβερ, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με 108-107 στην παράταση, με τον Γιόκιτς να κάνει triple-double.

Οι Νάγκετς έφτασαν πολύ κοντά σε μία γκέλα στην έδρα τους κόντρα στους Σανς. Έκαναν πολλά πράγματα λάθος, με αποκορύφωμα ένα φάουλ στον Ρούμπιο στο τέλος της τέταρτης περιόδου στο κέντρο του γηπέδου, που του έδωσε το δικαίωμα να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με 3 βολές! Στο τέλος ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 108-107 στην παράταση.

Οι Σανς ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί, παρά την απουσία του ΝτιΆντρε Έιτον, που έχασε το πρώτο από τα 25 παιχνίδια που τιμωρήθηκε από το ΝΒΑ για χρήση απαγορευμένων ουσιών. Το Φοίνιξ ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο σταδιακά... προσγειώθηκε και τελικά δεν τα κατάφερε.

Στο πρώτο λεπτό της παράτασης οι Σανς έχασαν τρία μέλη της βασικής πεντάδας με 6 φάουλ (κατά σειρά: Μπέινς, Ούμπρε, Ρούμπιο). Ακόμα κι έτσι πάντως μπορούσε να πάρει τη νίκη, ωστόσο ο Ντέβιν Μπούκερ είδε τον Κόρεϊ Κρεγκ να τον σταματάει με τάπα στην τελευταία επίθεση του αγώνα και να δίνει τη νίκη στο Ντένβερ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να προσθέτει 27 πόντους και να σημειώνει μεγάλα καλάθια στην παράταση και τον Μαλίκ Μπίσλεϊ 17 πόντους.

Για τους Σανς, ο Κέλι Ούμπρε είχε 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Φρανκ Καμίνσκι 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Μπούκερ 18 πόντους (αλλά με 7/21 σουτ) και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-21, 39-45, 64-62, 95-95, 108-107

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 8, Γιόκιτς 23 (14 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μάρεϊ 27 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάρτον 5 (1), Χάρις 13 (1), Πλάμλι 2, Κρεγκ, Γκραντ 13 (1), Μόρις, Μπίσλεϊ 17 (2)

ΣΑΝΣ: Σάριτς 6 (8 ριμπάουντ), Ούμπρε 23 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπέινς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπούκερ 9 (8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καμίνσκι 19 (11 ριμπάουντ), Μπρίτζες 2, Ντιαλό, Τζόνσον 9 (1), Κάρτερ 6 (2)