NBA

Μπλέιζερς - Λέικερς 108-116: Ο νόμος του ΛεΜπρόν

AP Photo/Ashley Landis, Pool AP PHOTO/ASHLEY LANDIS, POOL

Με τον ΛεΜπρόν να κυριαρχεί και τον Ντέιβις να στέκεται στο πλευρό του, οι Λέικερς επιβλήθηκαν με 116-108 των Μπλέιζερς και έκαναν το 2-1 στην σειρά.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έπαιξε για πρώτη φορά στα φετινά playoffs σαν... ΛεΜπρόν Τζέιμς, η άμυνα των Λέικερς θύμισε για δεύτερο σερί παιχνίδι την προ "φούσκας" άμυνά τους και, κάπως έτσι, η ομάδα του Λ.Α πήρε τη νίκη με 116-108 επί των Μπλέιζερς και έκανε το 2-1 στην σειρά.

Οι Λέικερς δείχνουν σιγά-σιγά να βρίσκουν τα πατήματά τους και αυτό σίγουρα δεν είναι καλό για το Πόρτλαντ, κάτι που φάνηκε και στο Game 3. Εκεί που η ανωτερότητα των Λέικερς ήταν εμφανής στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ενός αγώνα που ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με το Πόρτλαντ να κλείνει την δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 57-53, με την συνέχεια όμως να είναι διαφορετική.

Οι "Λιμνάνθρωποι" ήταν τρομεροί στην τρίτη περίοδο και σκοράροντας όπως και όποτε ήθελαν κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 40-29 να ξεφύγουν με 81-93. Οι Μπλέιζερς αντέδρασαν και μείωσαν σε 92-95 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια η άμυνα της ομάδας του Λ.Α "έσβησε" τα ατού του Πόρτλαντ, ο ΛεΜπρόν έβαλε μεγάλα σουτ και η διαφορά ξέφυγε ξανά (100-114), με το τελικό αποτέλεσμα να έρχεται φυσιολογικά.

Ο ΛεΜπρόν με 38 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ (αλλά και 8 λάθη) ήταν ο κορυφαίος των Λέικερς, με τον Άντονι Ντέιβις να προσθέτει 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ 13 πόντους (αλλά με 4/13 σουτ).

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε 34 πόντους, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 28 πόντους και ο Καρμέλο Άντονι 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 57-53, 86-93, 108-116

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Άντονι 20 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 8 (8 ριμπάουντ), Νούρκιτς 10 (7 ριμπάουντ), Λίλαρντ 34 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΚόλουμ 28 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκέμπριελ, Χεζόνια 2, Τρεντ 6 (1), Σάιμονς

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 29 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζέιμς 38 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΓκί 4, Γκριν 8 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 13 (3), Μόρις 2, Κούζμα 7 (6 ριμπάουντ), Χάουαρντ 5 (10 ριμπάουντ), Σμιθ, Καρούζο 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ)