NBA

Μάβερικς - Νικς 102-106: Ψυχωμένη Νέα Υόρκη, σόκαρε το Ντάλας!

AP Photo/Richard W. Rodriguez AP PHOTO/RICHARD W. RODRIGUEZ

Τρομεροί οι Νικς, πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και σόκαραν τους Μάβερικς μέσα στο Ντάλας, παίρνοντας τη νίκη με 106-102! Πήγε στράφι το νέο triple-double του Ντόντσιτς.

Οι Νικς ξεκίνησαν την σεζόν σαν... σάκος του μποξ. Κόντρα στους Μάβερικς ωστόσο μόνο με τέτοιον δεν έμοιαζαν, αφού βγάζοντας ψυχή κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μέσα στο Ντάλας με 106-102! Αυτή ήταν η 2η φετινή νίκη των Νικς σε 9 παιχνίδια.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην τα παρατούν. Τελικά, χρειάστηκε ένα σερί 9-0 των Νικς στην τεταρτη περίοδο για να γίνει το σκορ 92-101 για να... αποσαφηνιστεί η κατάσταση. Ακόμα κι έτσι όμως, το Ντάλας είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά με το σκορ στο 102-105 ο (εκπληκτικός μέχρι εκείνο το σημείο) Λούκα Ντόντσιτς επέλεξε να κάνει μία βιαστική επίθεση και να σουτάρει από τα 10 μέτρα για να αστοχήσει, με τον Τζούλιους Ραντλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών.

Ο Μάρκους Μόρις με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Νικς, με τον Τζούλιους Ραντλ να προσθέτει 21 πόντους και τους Φρανκ Ντιλικίνα και Μπόμπι Πόρτις από 14 πόντους.

Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς ήταν για ακόμα ένα βράδυ απίστευτος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους (ρεκόρ καριέρας), 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να προσθέτει 28 πόντους και 9 ριμπάουντ. Με μοναδικό άλλο "διψήφιο" όμως τον Τιμ Χάρνταγουεϊ με 14 πόντους, οι Μαβς δεν μπορούσαν να ζητήσουν περισσότερα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-36, 57-61, 80-84, 102-106

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 1, Πορζίνγκις 28 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Φίνεϊ-Σμιθ 3 (1), Λι 2, Ντόντσιτς 38 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 λάθη), Τζάκσον 3 (1), Κλέμπερ 8 (2), Μπράνσον 3, Ράιτ 2, Κάρι, Χάρνταγουεϊ 14 (3/10 τρίποντα)

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 12 (8 ριμπάουντ), Ραντλ 21 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μόρις 29 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 14 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπάρετ 3 (1/9 σουτ, 1/6 βολές), Νοξ 6 (2), Πόρτις 14 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Τρίερ 4, Ντότσον 3 (1)