NBA

Μάβερικς - Λέικερς 110-119: Απίστευτος ΛεΜπρόν νίκησε τον τρομερό Ντόντσιτς

AP Photo/Tony Gutierrez AP PHOTO/TONY GUTIERREZ

Σπουδαίο ματς έγινε στο Ντάλας, με τους Λέικερς να επικρατούν με 119-110 των Μάβερικς στην παράταση. Triple-double ο ΛεΜπρόν, triple-double και ο Ντόντσιτς!

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν καταπληκτικός κόντρα στους Λέικερς. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς όμως ήταν καλύτερος και είχε περισσότερη βοήθεια, οδηγώντας τους Λέικερς σε μία σπουδαία νίκη με 119-110 στην παράταση επί των Μάβερικς στο Ντάλας.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν στον κόσμο ένα τρομερό παιχνίδι, με τους Λέικερς να επιστρέφουν από το -15 (53-38 στο 22') και να κάνουν το ματς θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Ντάνι Γκριν που έκανε το σκορ 103-103!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ήταν η ώρα του ΛεΜπρόν να δράσει. Ο "Βασιλιάς" σημείωσε τους 9 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην παράταση, ενώ ήταν και αυτός που με ένα τεράστιο τρίποντο - στο πρόσωπο του Ντόντσιτς - έκανε το σκορ 108-115 με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος "σφράγισε" τη νίκη της ομάδας του.

Ο ΛεΜπρόν ολοκλήρωσε έτσι ιδανικά μία συγκλονιστική εμφάνιση, αφού τελείωσε τον αγώνα με 39 πόντους, 12 ριμπάουντ, 16 ασίστ και 4 κλεψίματα! Από κοντά τον ακολούθησε ο Άντονι Ντέιβις με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Γκριν να προσθέτει 14 πόντους.

Ο Ντοντσιτς από την πλευρά του είχε 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 15 ασίστ, αλλά όχι και αρκετή βοήθεια, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να προσθέτει 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Ντουάιτ Πάουελ 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-20, 58-48, 85-76, 103-103, 110-119

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 14 (1), Πορζίνγκις 16 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κάρι 4 (1), Ντόντσιτς 31 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Τζάκσον, Κλέμπερ 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 4 (7 ριμπάουντ), Μπράνσον 3, Ράιτ 12 (2), Χάρνταγουεϊ 11 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 31 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 39 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 16 ασίστ), ΜακΓκί 2, Μπράντλεϊ 11 (1), Γκριν 14 (3), Κούζμα 9, Ντάνιελς, Χάουαρντ 4 (8 ριμπάουντ), Κουκ, Κάλντγουελ-Πόουπ 2, Καρούζο 7 (1)