NBA

Μάβερικς - Κλίπερς 122-130: Καθάρισε ο Λέοναρντ, αγωνία για Ντόντσιτς

AP Photo/Ashley Landis, Pool AP PHOTO/ASHLEY LANDIS, POOL

Με τον Λέοναρντ να είναι ασταμάτητος, οι Κλίπερς νίκησαν με 130-122 τους Μάβερικς και έκαναν το 2-1 στην σειρά. Χτύπησε και αποχώρησε ο Ντόντσιτς, αγωνία στο Ντάλας.

Οι Κλίπερς απάντησαν άμεσα στους Μάβερικς. Με τον Κουάι Λέοναρντ να θυμίζει τον... περσινό εαυτό του που τα διέλυσε όλα με την φανέλα των Ράπτορς και τους Ίβιτσα Ζούμπατς και Λάντρι Σάμετ να δίνουν λύσεις, η ομάδα του Λ.Α πήρε τη νίκη με 130-122 και έκανε το 2-1 στην σειρά.

Οι Μάβερικς από την πλευρά τους στεναχωρήθηκαν μεν για την ήττα, ωστόσο περισσότερο ενδιαφέρονται για την κατάσταση του Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε στην τρίτη περίοδο. Ο Σλοβένος επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο για να δοκιμάσει το πόδι του, ωστόσο αποχώρησε εκ νέου λίγο αργότερα και πλέον στο Ντάλας βρίσκονται σε αναμμένα κάρβουνα.

Όσο για τον αγώνα, ήταν ντέρμπι για κάτι παραπάνω από 16 λεπτά, μέχρι να ξεσπάσουν οι Κλίπερς στην δεύτερη περίοδο και να ξεφύγουν με 54-68. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Λ.Α συνέχισε να έχει ένα διψήφιο προβάδισμα, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 πόντους (85-102) λίγο μετά τον τραυματισμό του Ντόντσιτς.

Οι Μάβερικς πάντως δεν τα παράτησαν και παρά την απουσία του Ντόντσιτς πάλεψαν και μείωσαν σε 107-115 στην τέταρτη περίοδο και 115-124 λίγο αργότερα. Δεν μπόρεσαν όμως ποτέ να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ.

Ο Λέοναρντ με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σάμετ να προσθέτει 18 πόντους και τον Ζούμπατς 15 πόντους, ενώ ο Πολ Τζορτζ έμεινε στους 11 πόντους με 3/16 σουτ.

Για τους Μάβερικς, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 34 πόντους και 13 ριμπάουντ, οι Σεθ Κάρι και Τιμ Χάρνταγουεϊ από 22 πόντους και ο Ντόντσιτς 13 πόντους (με 4/14 σουτ), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 54-68, 85-102, 122-130

ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Καρλάιλ): Κλέμπερ 5 (1/5 σουτ), Πορζίνγκις 34 (5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 22 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 13 (4/14 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κιντ-Γκίλχριστ, Μαριάνοβιτς 3, Μπερκ 10 (2), Ράιτ 2, Κάρι 22 (4)

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 36 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μόρις 14 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζούμπατς 15 (6 ριμπάουντ), Τζορτζ 11 (3/16 σουτ, 1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 18 (3), Γκριν 7 (1), Χάρελ 13, Τζάκσον 6 (2), Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαν, Κόφι