NBA

Μάτζικ - Μπακς 107-121: Οδοστρωτήρας Αντετοκούνμπο, για πλάκα το 2-1

Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo (34) scores over Orlando Magic forward Gary Clark (12) during the second half of an NBA basketball first round playoff game, Thursday, Aug. 20, 2020, in Lake Buena Vista, Fla. (AP Photo/Ashley Landis, Pool) AP

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πραγματικά συγκλονιστικό στα 31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν πολύ εύκολα τους Ορλάντο Μάτζικ για το 2-1 στη σειρά του Α' γύρου των playoffs της Ανατολικής Περιφέρειας (VIDEO).

Η εικόνα του πρώτου αγώνα της σειράς, δεν ήταν αντιπροσωπευτική για τη δυναμικότητα των δύο ομάδων. Πολλοί αντέδρασαν, κάποιοι ήταν υπερβολικοί και μερικοί ακραίοι, όμως οι Μπακς έδειξαν για ακόμα μια φορά το βράδυ του Σαββάτου (22/8) ότι είναι μια πραγματικά καλή ομάδα, καθώς επικράτησε εύκολα των Μάτζικ στο Game 3 (121-107) και πήρε το προβάδισμα με 2-1.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο αλάνθαστο στο πρώτο μέρος, με τον Κρις Μίντλετον να βρίσκει ρυθμό στο κομμάτι της εκτέλεσης, αλλά και με τον Μπρουκ Λόπεζ να έχει αρκετά νεύρα , η ομάδα του Μιλγουόκι πήρε με άνεση αυτό που ήθελε και προχωράει για να "καθαρίσει" χωρίς άλλες απώλειες εκείνη του Ορλάντο, ώστε να μην πάει καταπονημένη στα ημιτελικά της Ανατολικής Περιφέρειας απέναντι πιθανότατα στους πολύ ανώτερους σε κάθε τομέα Μαϊάμι Χιτ.

Η ένταση και οι μπουνιές ανάμεσα στους Τζέιμς Ένις - Μάρβιν Γουίλιαμς στο πρώτο μέρος ευτυχώς δεν χάλασαν το ματς, ο Νίκολα Βούτσεβιτς τα βρήκε σκούρα και απέναντι στον Γιάννη αλλά και κάθε φορά που παίκτης των Μπακς έβγαινε μπροστά του για να κόψει τις πάσες των Μάτζικ στο λόου-ποστ και αν δεν συμβεί κάποιο πραγματικό απρόοπτο, η σειρά δεν θα διαρκέσει πάνω από πέντε ματς.

Ο MVP

Όταν οι Μπακς κερδίζουν, είναι δύσκολο MVP να είναι κάποιος άλλος από τον... MVP του 2019 και οσονούπω και του 2020. Ο Γιάννης ήταν καταπληκτικός για δεύτερο συνεχόμενο ματς, διάβασε σωστά τις φάσεις, εκμεταλλεύθηκε τα μις-ματς, κυριάρχησε με τη δύναμη και το ταλέντο του, έδωσε σουτ και ρυθμό στους συμπαίκτες του, έβγαλε πολλά highlights και τα πανηγύρισε, ήταν απολαυστικός, ένας χορταστικός ηγέτης με συνεισφορά σε κάθε τομέα του αγώνα. Σε 30:36 σκόραρε 35 πόντους από 10/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 9/12 βολές, μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε επτά ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες και έκανε ένα μπλοκ σε μια πραγματικά πολύ γεμάτη και dominant εμφάνιση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Για δεύτερη φορά στη σειρά, ο Μπρουκ Λόπεζ ξέσπασε σε καρέκλα από τον πάγκο των Μπακς . Αυτή τη φορά, βέβαια, ο έμπειρος σέντερ πήρε μία μαζί του και πήγε έξω από τον αγωνιστικό χώρο, ελπίζοντας ότι οι κάμερες δεν θα τον πιάσουν. Έκανε λάθος. Η συμπεριφορά του προβληματίζει, τα νεύρα του με τους διαιτητές είναι υπερβολικά, ειδικά όταν η ομάδα του παίζει καλά, κερδίζει με μεγάλες διαφορές και ο αντίπαλος δεν είναι ο πιο δυνατός που θα συναντήσει στα φετινά playoffs. Πρέπει να ηρεμήσει και να μηδενίσει αυτά τα ξεσπάσματα, διότι μόνο κακό μπορούν να κάνουν στη χημεία, τη συνοχή και την γενικότερη λειτουργία της ομάδας του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 21 πόντους από 6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα έκλεισε το πρώτο μέρος ο Αντετοκούνμπο, την ώρα που ο Βούτσεβιτς είχε 11 πόντους από 5/12 σουτ. Οι Μάτζικ έκλεισαν το ματς με 19/40 τρίποντα, εξαιρετικό νούμερο και σε εύστοχα σουτ και σε ποσοστό και όμως έχασαν πολύ εύκολα, την ώρα που οι Μπακς θα ήθελαν να μειώσουν τα λάθη τους καθώς μετά από τα 20 στο Game 2 έκαναν 18 στο Game 3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μάτζικ μπήκαν δυναμικά στο ματς, με τον Βούτσεβιτς να σκοράρει επτά πόντους στο πρώτο τρίλεπτο, ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε νωρίς το πρώτο του timeout και από εκεί και πέρα η άμυνα της ομάδας του θύμισε γιατί ήταν η καλύτερη της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ. Με τον "Βουτς" να βρίσκει σίδερο και τον Μίντλετον να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες, η ομάδα του Μιλγουόκι άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, πήγε στο +11 (12-23) στο ένατο λεπτό και παρά το ξέσπασμα των τυπικά γηπεδούχων, το 23-31 της πρώτης περιόδου ήταν θετικό για τα Ελάφια.

Με τον Γιάννη και τον Λόπεζ να κάνουν... μπούλινγκ στους αντιπάλους τους, οι Μπακς πήγαν στο +15 (27-42) μετά από μόλις τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ήταν φανερή η αποφασιστικότητά τους να εκμεταλλευθούν τη δύναμη και τα μεγάλα τους κορμιά, απέναντι στους Μάτζικ που δεν ήταν δυνατό να αμυνθούν στο υψηλότατο επίπεδο. Μια ένταση ανάμεσα στους Μάρβιν Γουίλιαμς - Τζέιμς Ένις στο 18' διέκοψε τον αγώνα για αρκετά λεπτά , οι διαιτητές έστειλαν τους δύο παίκτες στα αποδυτήρια επειδή αντάλλαξαν μπουνιές, ωστόσο το μομέντουμ της ομάδας του Μιλγουόκι δεν χάλασε. Ένα σερί 0-13 εκτόξευσε τη διαφορά στους 24 (34-58) και το 43-70 του ημιχρόνου ουσιαστικά έκρινε από νωρίς την αναμέτρηση.

Δεν άλλαξε κάτι στην τρίτη περίοδο. Οι Μπακς διατήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους, έφτασαν το +30 (59-89) και ο Αντετοκούνμπο πήγε στον πάγκο επτά λεπτά πριν από το τέλος του δωδεκαλέπτου. Ο Βούτσεβιτς είχε θυμώσει με την εικόνα των συμπαικτών του και το έδειξε στη διάρκεια ενός timeout, ένα μικρό 8-0 για το 67-89 έδωσε ενδιαφέρον στον αγώνα, όχι όμως κάτι περισσότερο. Με τον Greek Freak να σκοράρει και να δημιουργεί, το Μιλγουόκι άγγιξε τους εκατό πόντους στο 36' πριν ακολουθήσει ένα μίνι ξέσπασμα των Μάτζικ που με ένα επί μέρους 27-12 μείωσαν στους 15 (86-101) στο 39'.

Με τον Όγκουστιν να κάνει ζημιά, το Ορλάντο πήγε μέχρι το -12, εκεί όμως οι Μπακς πάτησαν για τελευταία φορά το γκάζι, με τον Αντετοκούνμπο να βάζει βολές και να δίνει ασίστ για τρίποντο του Μπρουκ Λόπεζ που έγραψε το 92-109. Αυτή τη φορά οι Μάτζικ δεν είχαν άλλες λύσεις, άλλες απαντήσεις και κυρίως άλλο κουράγιο για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο και απλώς συμβιβάστηκαν με το αποτέλεσμα απέναντι σε μια ούτως ή άλλως πολύ ανώτερη ομάδα από τη δική τους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-31, 43-70, 77-99, 107-121

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Ένις 1, Κλαρκ 6 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βούτσεβιτς 20 (8/19 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φουρνιέ 13 (4/10 σουτ), Φουλτζ 5 (1), Μπιρτς 6 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιγούντου 6 (2), Ρος 20 (8/13 σουτ), Όγκουστιν 24 (8/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόνσον 3 (1), Λο 3 (1)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 35 (10/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/12 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπρουκ Λόπεζ 16 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάθιους 9 (3), Μπλέντσο 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς, ΝτιΒιντσέντζο 6, Χιλ 8 (1), Κόνατον 5 (1), Ρόμπιν Λόπεζ 2, Κόρβερ 9 (3), Ιλιασόβα, Μπράουν

Τα ομαδικά στατιστικά των Μάτζικ: 19/45 δίποντα, 19/40 τρίποντα, 12/14 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 29/45 δίποντα, 17/37 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ (41 αμυντικά - 3 επιθετικά), 27 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 18 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Το Game 4 της σειράς θα γίνει το βράδυ της Δευτέρας στις 20:00 ώρα Ελλάδας.