NBA

Λέικερς - Πέλικανς 123-113: Ο Ντέιβις εκτέλεσε, ξανά, με 40αρα την πρώην ομάδα του

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Ο Άντονι Ντέιβις δεν λυπήθηκε ούτε αυτή τη φορά τους Πέλικανς και τους εκτέλεσε ξανά με 40αρα, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 123-113 κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Ο Άντονι Ντέιβις δεν σκοπεύει να λυπηθεί την πρώην ομάδα του. Πριν από περίπου 40 μέρες είχε βάλει 41 πόντους κόντρα στους Πέλικανς, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 114-110 στη Νέα Ορλεάνη. Υποδεχόμενος τώρα την πρώην ομάδα του, ήταν ακόμα καλύτερος!

Ο σταρ των Λέικερς δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, διαλύοντας την άμυνα της Νέας Ορλεάνης, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 46 πόντους με 12/16 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 13/13 βολές και 13 ριμπάουντ, σε ένα προσωπικό σόου.

Από κοντά ακολούθησε τον Ντέιβις ο Ντάνι Γκριν με 25 πόντους, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να προσθέτει 17 πόντους με 8 ριμπάουντ και 15 ασίστ.

Για τους Πέλικανς, πρωταγωνιστές ήταν οι δύο πρώην παίκτες των Λέικερς - που αποτέλεσαν και τα σημαντικότερα ανταλλάγματα στην ανταλλαγή του Ντέιβις. Ο λόγος για τους Λόνζο Μπολ και Μπράντον Ίνγκραμ, οι οποίοί ήταν εξαιρετικοί στην επιστροφή τους στο Λ.Α ως αντίπαλοι, με τον Μπολ να έχει 23 πόντους και 5 ασίστ και τον Ίνγραμ 22 πόντους (αλλά με 10/27 σουτ).

Όσο για τον αγώνα, φάνηκε από νωρίς που οδεύει, αφού οι Λέικερς ξέφυγαν με 42-30 στην πρώτη περίοδο. Αφού λοιπόν έκαναν συντήρηση στην δεύτερη περίοδο, στην τρίτη περίοδο ξέσπασαν, εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (105-83) και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Τα δωδεκάλεπτα: 42-30, 74-62, 105-83, 123-113

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 46 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 15 ασίστ), ΜακΓκί 6 (7 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 7 (1), Γκριν 25 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κούζμα 10 (2), Χάουαρντ 2, Ρόντο 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντάνιελς 3 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 5 (1/7 σουτ)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Φέιβορς 15 (14 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 22 (2), Μπολ 23 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέντικ 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 12 (4/14 σουτ, 5 ασίστ), Χέιζ 6, Μουρ 16 (2), Χαρτ 5 (1), Γουίλιαμς