NBA

Ξέσπασαν στο τέλος οι Γουόριορς κόντρα στους Λέικερς

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Γουόριορς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους - χωρίς ΛεΜπρόν Τζέιμς - Λέικερς, αλλά ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για να πάρουν τη νίκη με 115-101.

Οι Γουόριορς μπήκαν στο παρκέ για τον αγώνα με τους - χωρίς ΛεΜπρόν Τζέιμς - Λέικερς με... χαλαρή διάθεση. Άφησαν έτσι τους "Λιμνανθρώπους" να πιστέψουν στη νίκη για τρία δωδεκάλεπτα. Στο τέλος ωστόσο, η ποιότητά τους και μόνο αρκούσε για να πάρουν τη νίκη με 115-101.

Το Γκόλντεν Στέιτ έπαιξε μπάσκετ μόλις για... δύο περιόδους. Την πρώτη, ξεφεύγοντας με 33-24 και την τέταρτη, όταν η ιλαρότητά τους είχε αφήσει τους Λέικερς να είναι κοντά - και ενίοτε μπροστά - στο σκορ, με αποτέλεσμα στην τρίτη περίοδο το Γκόλντεν Στέιτ να προηγείται μόλις με 88-86.

Βλέποντας τους Λέικερς να αρνούνται να ξεκολλήσουν από πάνω τους, οι Γουόριορς έκαναν αυτό που κάνουν πάντα: Πάτησαν λίγο παραπάνω το γκάζι, ξέφυγαν με συνοπτικές διαδικασίες με διψήφια διαφορά και τελικά πήραν τη νίκη, με τους Λέικερς να μην καταλαβαίνουν πότε το παιχνίδι ξέφυγε από τα χέρια τους.

Ο Κλέι Τόμπσον με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 21 πόντους και 11 ασίστ και τον ΝτεΜάρκους Κάζινς 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Στέφεν Κάρι έμεινε στους 14 πόντους με 2/9 τρίποντα.

Για τους Λέικερς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 20 πόντους, ο Κάιλ Κούζμα 13 πόντους και ο Ρατζόν Ρόντο 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 4, Ντουράντ 21 (11 ασίστ), Κάζινς 18 (10 ριμπάουντ), Κάρι 14, Τόμπσον 28, Γιερέμπκο, Μπελ, Ντέρικσον, ΜακΚίνι 7, Λούνι 2 (8 ριμπάουντ), Λίβινγκστον 2, Κουκ, Ιγκουοντάλα 17

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΙΚΕΡΣ: Κούζμα 13, Ίνγκραμ 20, Ζούμπατς 10 (9 ριμπάουντ), Ρόντο 12 (8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Κάλνγουελ-Πόουπ 12, Μπίσλεϊ 6, Γουάγκνερ 7, ΜακΓκί 9, Μπόνγκα, Χαρτ, Μίχαλιουκ 2, Στίβενσον 10