NBA

Κλίπερς - Τζαζ 105-94: Καθάρισε ο Λέοναρντ

AP Photo/Ringo H.W. Chiu AP PHOTO/RINGO H.W. CHIU

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο Λος Άντζελες, με τους Κλίπερς να αποδεικνύονται πιο δυνατοί από τους Τζαζ στο φινάλε και με ηγέτη τον Λέοναρντ να παίρνουν τη νίκη με 105-94.

Οι Κλίπερς και οι Τζαζ πρόσφεραν στον κόσμο ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Στο τέλος, οι Κλίπερς αποδείχθηκε ότι είχαν περισσότερη ενέργεια και χάρη σε ένα ξέσπασμα στο φινάλε πήραν τη νίκη με 105-94.

Ο πάγκος της ομάδας του Λ.Α έκανε την διαφορά, αφού οι παγκίτες των Κλίπερς σημείωσαν 50 πόντους έναντι 19 των αντίστοιχων των Τζαζ, οι οποίοι αντιλήφθηκαν για ακόμα μία φορά ότι θα χρειαστούν περισσότερη βοήθεια στα σημαντικά παιχνίδια.

Ο Κουάι Λέοναρντ με 30 πόντους (18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μόντρεζλ Χάρελ να προσθέτει 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Λου Γουίλιαμς 17 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 36 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 19 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Τζαζ ξεκίνησαν... σεληνιασμένοι το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 2-11, ωστόσο πολύ γρήγορα οι Κλίπερς μείωσαν σε 16-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Λίγο αργότερα μάλιστα τα δεδομένα είχαν ανατραπεί εντελώς, με τους Κλίπερς να ξεφεύγουν με 33-24, αλλά την Γιούτα να μειώνει σε 41-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Αυτό άλλαξε όμως στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Κλίπερς κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 8-0 να ξεφύγουν με 99-90 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-20, 39-41, 65-69, 105-94

ΚΛΙΠΕΡΣ: Πάτερσον, Λέοναρντ 30 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούμπατς 11 (9 ριμπάουντ), Μπέβερλι 4 (9 ριμπάουντ), Σάμετ 10 (2), Γκριν 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρελ 19 (8 ριμπάουντ), Χάρκλες 2, Γουίλιαμς 17 (6/18 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκρούντερ, Μαν

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Ο'Νιλ, Γκομπέρ 12 (14 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 8 (2/10 σουτ), Μίτσελ 36 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκριν 2, Ίνγκλις 9 (3), Νιάνγκ, Μπράντλεϊ 8