NBA

Καθάρισε ο "τριπλός" Γουέστμπρουκ

AP Photo/Sue Ogrocki AP PHOTO/SUE OGROCKI

Με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να κάνει ακόμα ένα triple-double, οι Θάντερ επιβλήθηκαν δύσκολα με 132-126 των Γουλβς και ανέβηκαν στην 6η θέση της Δύσης.

Οι Θάντερ τα... χρειάστηκαν κόντρα στους Γουλβς. Για καλή τους τύχη, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ και οι παγκίτες της ομάδας δεν είχαν όρεξη για μία επώδυνη ήττα, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη με 132-126. Με αυτή τη νίκη η Οκλαχόμα Σίτι ανέβηκε στην 6η θέση της Δύσης με ρεκόρ 47-33.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με το τέλος της δεύτερης περιόδου να βρίσκει τους Θάντερ μπροστά μόλις με 62-60. Οι Γουλβς μάλιστα δεν έμειναν εκεί, παρά στην τρίτη περίοδο πέρασαν μπροστά με 97-95. Στην τέταρτη περίοδο όμως θα άλλαζαν όλα.

Οι παγκίτες των Θάντερ ήταν αυτοί που φρόντισαν για αυτό, αφού κάποια στιγμή "έτρεξαν" ένα σερί 12-0, κάνοντας στο σκορ 109-99. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα, με τον Γουέστμπρουκ να σκοράρει κρίσιμους πόντους στο τέλος για να το διασφαλίσει αυτό.

Ο Γουέστμπρουκ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον Ντένις Σρόντερ 21 πόντους.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 35 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς 24 πόντους και ο Ντάριο Σάριτς 23 πόντους.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Σάριτς 23, Γουίγκινς 24, Τάουνς 35, Τζόουνς 10 (13 ασίστ), Οκότζι 8, Τόλιβερ 5, Μπάτες-Ντιόπ 7, Τζενγκ 10, Τέρελ 4, Ρέινολντς

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ: Τζορτζ 27 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 15, Άνταμς 8, Γουέστμπρουκ 27 (10 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Νόελ 6, Πάτερσον, όρις 14, Φέλτον 3, Σρόντερ 21