NBA

Καταιγιστική η Γιούτα, έβαλε 9 τρίποντα ο Γουόκερ!

AP PHOTO/CHRIS NICOLL

Η Γιούτα υποχρέωσε σε νέα βαριά ήττα τους Σπερς (125-105), την ώρα που ο Κέμπα Γουόκερ έβαζε 9 τρίποντα στην Ατλάντα. Νίκες και για Πέισερς, Γουίζαρντς, Γκρίζλις (VIDEOS).

Το ετήσιο rodeo roadtrip δεν άρχισε καθόλου καλά για το Σαν Αντόνιο (32-26) και η Γιούτα φρόντισε να το κάνει ακόμα δυσκολότερο. Η Τζαζ (32-24) συνέτριψε τους Σπερς 125-105 στο Σολτ Λέικ Σίτι και υποχρέωσε την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς σε τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο πλαίσιο της μεγαλύτερης φετινής περιοδείας τους.

Αυτή ήταν η 12 νίκη στους τελευταίους 15 αγώνες για την Γιούτα, η οποία δημιούργησε μία διαφορά 14 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και την συντήρησε με άνεση στο δεύτερο, έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας (52,2%), 16/41 τρίποντα και 16 ριμπάουντ παραπάνω.

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ (Σνάιντερ): Φέιβορς 11 (10 ριμπάουντ), Ινγκλς 11, Γκομπέρ 21 (8/10 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Ρούμπιο 16 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίτσελ 23, Κράουντερ 9, Νίανγκ 3, Σεφολόσα, Ο'Νιλ 17 (4/4 τρίποντα), Ούντο, Νέτο 4, Αλεν 5, Κόρβερ 5.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Μπέρτανς 11, Ολντριτζ 15 (10 ριμπάουντ), Περτλ 8 (7 ριμπάουντ), Φορμπς 12, ΝτεΡόζαν 23 (10/19 σουτ), Μέτου, Γιούμπανκς, Ποντέξτερ, Κάνινγκχαμ 6, Γκασόλ 5, Μιλς 14, Μπελινέλι 11.

ΧΟΚΣ - ΧΟΡΝΕΤΣ: Ασταμάτητος ο Γουόκερ

Ο Κέμπα Γουόκερ έστησε το δικό του πάρτι πίσω από τα επτά μέτρα στην Ατλάντα. Ο All-Star της Σάρλοτ πέτυχε 37 πόντους με 9 τρίποντα και οι Χόρνετς (27-28) νίκησαν τους Χοκς πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 129-120. Οι "σφήκες" είχαν 19/42 τρίποντα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (31-46) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, παρότι τα "γεράκια" πλησίασαν μέχρι τους δύο πόντους (73-75) στο 25'. Η ομάδα του Τζέιμς Μπορέγκο δημιούργησε μία ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στην τρίτη περίοδο (86-106 στο 36') και έσπασε έτσι ένα σερί τριών εκτός έδρας ηττών, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Χοκς (18-37) στην 4η συνεχόμενη ήττα στην Ατλάντα.

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 21 (8/12 σουτ), Πρινς 7, Ντέντμον 14 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιανγκ 20 (4/6 τρίποντα, 11 ασίστ), Χέρτερ 17 (7/9 σουτ), Σπέλμαν 2, Μπέμπρι 2, Κάρτερ 4, Λεν 7 (7 ριμπάουντ), Λιν 13, Αντερσον, Μπέιζμορ 13.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Γουίλιαμς 27 (12/16 σουτ), Μπατούμ 6 (8 ασίστ), Ζέλερ 10 (8 ριμπάουντ), Γουόκερ 37 (4/10 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 7 ασίστ), Λαμπ 24 (8/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Κιντ-Γκίλκριστ 11, Μπρίτζες 6, Μπιγιόμπο, Γκρέιαμ 4, Μονκ 4.

ΜΠΟΥΛΣ - ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ: Η εκδίκηση των... πρώην

Η πρώτη κόντρα μεταξύ των Μπουλς (13-43) και των Γουίζαρντς (24-32) μετά την προ τριημέρου ανταλλαγή είχε κερδισμένη την Ουάσινγκτον. Η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς σούταρε με 57,9%, δημιούργησε μία διαφορά 10-12 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και την συντήρησε με σχετική άνεση μέχρι τέλους, επικρατώντας των Μπουλς στο United Center με 134-125. Ο Μπράντλι Μπιλ (31 πόντοι) οδήγησε τους "μάγους", που έσπασαν ένα σερί τριών ηττών εκτός έδρας, ενώ καλή εμφάνιση κόντρα στην πρώην ομάδα τους έκαναν και οι Τζαμπάρι Πάρκερ, Μπόμπι Πόρτις. Ο Ότο Πόρτερ, από την άλλη, έβαλε 17 πόντους κόντρα στην πρώην, αλλά δεν απέτρεψε την 10η σερί ήττα των Μπουλς στο Σικάγο.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 20 (11 ριμπάουντ), Πόρτερ 17, Λόπεζ 18 (7/10 σουτ), Νταν 6 (8 ασίστ), ΛαΒίν 26 (11/17 σουτ, 6 ασίστ), Φελίσιο 5, Χάρισον, Αρτσιντιάκονο 4, Λουαού-Καμπαρό 5, Σάμπσον 7, Σέλντεν 17.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ (Μπρουκς): Αρίζα 19 (8/12 σουτ), Γκριν, Μπράιαντ 13, Σατοράνσκι 7 (7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπιλ 31 (13/21 σουτ, 4 κλεψίματα), Πάρκερ 20 (9/15 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόρτις 10 (12 ριμπάουντ), Τζόνσον 14, Ραντλ 20 (8/10 σουτ), Τζένκινς, ΜακΡέι.

ΠΕΪΣΕΡΣ - ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Με οδηγό τον Μπογκντάνοβιτς

Καταπώς φαίνεται ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς απολαμβάνει τον ρόλο του go-to guy στην Ιντιάνα. Ο Κροάτης ήταν πάλι η αιχμή του δόρατος στην επίθεση και η Ιντιάνα (37-19) επιβλήθηκε πολύ εύκολα των Καβαλίερς με 105-90, φτάνοντας τις 5 συνεχόμενες νίκες. Η ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν σούταρε με ποσοστό 53,6%, κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43-30), ξέφυγε από το 12' με 30-17 και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Οι Καβαλίερς (11-45) έφτασαν τις 4 σερί ήττες και τις 9 στα τελευταία 11 παιχνίδια. Και δεν είχαν ουσιαστικά ποτέ τύχη στην Ιντιανάπολις.

ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ (ΜακΜίλαν): Γιανγκ 8, Μπογκντάνοβιτς 23 (9/17 σουτ), Τέρνερ 14 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κόλισον 18 (9 ασίστ), Εβανς 6 (7 ριμπάουντ), Σαμπόνις 13 (10 ριμπάουντ), Λιφ 8, Ο'Κουίν, Σάμνερ 1, Χόλιντεϊ 4, Τζόζεφ 10 (9 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Ντρου): Κρις 7, Νανς 16 (10 ριμπάουντ), Αντέλ 3, Σέξτον 16, Νουάμπα 5, Φράι 6, Μπλόσομγκεϊμ 2, Ζίζιτς 3, Νάιτ 9, Ντελαβεντόβα 5, Κλάρκσον 18.

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Πρώτη νίκη στη μετά-Γκασόλ εποχή

Ο Άντονι Ντέιβις δεν είχε περιορισμό λεπτών αυτή τη φορά. Οι Γκρίζλις (23-34) όμως ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη στο Μέμφις με 99-90, έχοντας μάλιστα κορυφαίο τον Ζοακίμ Νοά (19 πόντοι, 14 ριμπάουντ), στο πρώτο παιχνίδι τους στο FedEx Forum στην μετά-Γκασόλ εποχή. Οι "αρκούδες" έλεγξαν το παιχνίδι χάρις σε ένα σερί στην τρίτη περίοδο 13-0, όταν προηγήθηκαν με 60-50 στο 35' και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα.

Την πρώτη τους εμφάνιση στο Μέμφις έκαναν οι Ντελόν Ράιτ, Σι Τζέι Μάιλς, Μπρούνο Καμπόκλο και Έιβερι Μπράντλι, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Ντέιβις έπαιξε 34 λεπτά, είχε όμως μόνο 14 πόντους με 4/8 σουτ. Οι Πέλικανς (25-32) σούταραν με 39,5%, είχαν 6/33 τρίποντα και δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό ξεκίνημα (12-26 στο 9').

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Μπίκερσταφ): Ραμπ 10 (9 ριμπάουντ), Τζάκσον 14, Χόλιντεϊ 15, Κόνλι 11 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπράντλι 8, Μάιλς 13, Καμπόκλο 2, Νοά 19 (8/14 σουτ, 14 ριμπάουντ), Ράιτ 7, Κάρτερ.

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ (Τζέντρι): Ντέιβις 14 (16 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίλερ 8, Χόλιντεϊ 15 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 6, Γουίλιαμς 10 (13 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντιάλο 4, Τζόνσον, Ραντλ 21, Φρέιζιερ 5, Κλαρκ 2, Μουρ 5.

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη στις δύο περιφέρειες.

Photo credits: AP Photo/Chris Nicoll