NBA

Γουόριορς - Ράπτορς 109-123: Μπρέικ στο μπρέικ και 2-1 το Τορόντο!

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Κυνικοί οι Ράπτορς, εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Ντουράντ και Τόμπσον και άλωσαν με 123-109 το Γκόλντεν Στέιτ, κάνοντας το 2-1 στην σειρά, παρά τα... όργια του Κάρι.

Περίπου 10 λεπτά πριν το τζάμπολ του Game 3 των Γουόριορς με τους Ράπτορς, οι γηπεδούχοι ενημέρωσαν ότι ο Κλέι Τόμπσον δεν θα αγωνιζόταν λόγω του τραυματισμού του . Ο δρόμος είχε μόλις ανοίξει ακόμα περισσότερο στους Ράπτορς για να αλώσουν το Γκόλντεν Στέιτ και να πάρουν προβάδισμα στην σειρά. Οι Καναδοί δεν είχαν σκοπό να πετάξουν αυτή την ευκαιρία.

Παίζοντας σχεδόν κυνικά, οι Ράπτορς κυριάρχησαν στο παρκέ, άντεξαν στα ξεσπάσματα των Γουόριορς και πήραν μία δίκαιη νίκη με 123-109, κάνοντας το 2-1 στην σειρά.

Το Τορόντο ξέφυγε με διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα, μην αφήνοντας από την δεύτερη περίοδο κι έκτοτε το Γκόλντεν Στέιτ να πλησιάσει πιο κοντά από τους 7 πόντους, ενώ κάποια στιγμή προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά.

Στο τέλος, αυτό που έκανε την διαφορά ήταν πως, πολύ απλά, οι Ράπτορς είχαν περισσότερες λύσεις κόντρα σε ένα Γκόλντεν Στέιτ που παρατάχθηκε χωρίς τους Ντουράντ, Τόμπσον και Λούνι, μην αντέχοντας στον ρυθμό των Καναδών.

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κάιλ Λάουρι να προσθέτει 23 πόντους, τους Πασκάλ Σιάκαμ και Ντάνι Γκριν από 18 πόντους και τον Μαρκ Γκασόλ 17 πόντους..

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι ήταν συγκλονιστικός, σταματώντας στους 47 πόντους (ρεκός καριέρας στα playoffs, με τον Ντρέιμοντ Γκριν να προσθέτει 17 πόντους και τον Άντρε Ιγκουοντάλα. Χωρίς κανέναν άλλο συμπαίκτη τους ωστόσο να μην έχει διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν δύσκολο για τους "Πολεμιστές" να πάρουν τη νίκη.

Ο MVP

Ο Καγουάι Λέοναρντ μίλησε όποτε χρειαζόταν. Έπειτα από ένα ήρεμο πρώτο ημίχρονο ανέλαβε δράση από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, τιμωρώντας κάθε αμυντικό λάθος των Γουόριορς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, σε μία τρομερή εμφάνιση.

TA ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Ράπτορς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 30 ασίστ και 14 λάθη. Ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν ότι μοίρασαν 10 τάπες, με τον Σερτζ Ιμπάκα να είναι υπεύθυνος για τις 6 από αυτές. Άξια αναφοράς είναι βέβαια και τα τρομερά ποσοστά των Καναδών, που είχαν 52.4% στα σουτ, 44.7% στα τρίποτνα και 95.2% στις βολές, όπως και ότι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έναντι μόλις τριών των Γουόριορς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι οι Ράπτορς να καταφέρουν χάρη σε ένα σερί 8-0 να ξεφύγουν με 10 πόντους (7-17), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγαν με 12 πόντους (16-28). Το Γκόλντεν Στέιτ θέλησε να αντιδράσει και με τον Κάρι να σημειώνει 17 πόντους στην πρώτη περίοδο κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά και να μειώσει σε 29-33, ωστόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Ντάνι Γκριν με τρίποντο έκανε το 29-36.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ράπτορς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ξεφεύγοντας με 38-52 και 42-55. Πάλι ωστόσο ο Κάρι θα έδινε την λύση για το Γκόλντεν Στέιτ και παρέα με τον Γκριν κατάφεραν να μειώσουν σε 52-60 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ράπτορς μπήκαν ξανά δυνατά στην τρίτη περίοδο, κάνοντας το 52-66. Το Γκόλντεν Στέιτ αντέδρασε για ακόμα μία φορά ωστόσο, μειώνοντας σε 65-72 και 71-78. Οι Ράπτορς ωστόσο δεν επηρεάστηκαν και αρχικά ξέφυγαν με 71-83, πριν καταφέρουν χάρη σε ένα σερί 8-0 να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 16 πόντους (75-91), με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 83-96.

Το Γκόλντεν Στέιτ έβγαλε σφυγμό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε σε 89-96. Οι Ράπτορς όμως είχαν πάλι την απάντηση και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 έκαναν το σκορ 91-107, ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν την διαφορά στους 17 πόντους (94-111).

Οι Γουόριορς συνέχισαν να παλεύουν και κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά στους 10 πόντους (105-115) με σχεδόν 2 λεπτά να μένουν για το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο ο ΒανΒλίτ ευστόχησε σε ένα απίστευτο τρίποντο, κάνοντας στο σκορ 105-118, με τον Στιβ Κερ να πετάει λευκή πετσέτα, περνώντας στον πάγκο τους βασικούς και τους Ράπτορς να φτάνουν στη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-36, 52-60, 83-96, 109-123

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 17 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιγκουοντάλα 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάζινς 4, Λίβινγκστον 4, Κάρι 47 (6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπελ 2, ΜακΚίνι 3, Μπόγκουτ 6 (7 ριμπάουντ), Κουκ 9, Γερέμπκο 6, Τζόουνς, Έβανς

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 18 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λέοναρντ 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκασόλ 17 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λάουρι 23 (5 τρίποντα, 9 ασίστ), Γκριν 18 (6 τρίποντα, 5 ριμπάυντ), Ιμπάκα 6 (5 ριμπάουντ, 6 κοψίματα), ΒανΒλίτ 11 (3), ΜακΚό, Μίλερ, Πάουελ, Λιν, Μικς

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 24/55 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 25/30 βολές, 41 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 8 κλεψίματα 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά των Ράπτορς: 26/44 δίποντα, 17/38 τρίποντα, 20/21 βολές, 40 ριμπάουντ, 40 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 κοψίματα, 14 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Χαράματα Σαββάτου (8/6, 04:00) είναι προγραμματισμένο το Game 4 της σειράς, με τους Γουόριορς να υποδέχονται ξανά τους Ράπτορς.