NBA

Γουόριορς - Λέικερς 120-125: Ο περίπατος έγινε ντέρμπι

AP Photo/Kelvin Kuo AP PHOTO/KELVIN KUO

Οι Λέικερς προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο Γκόλντεν Στέιτ, αλλά στο τέλος τα χρειάστηκαν κόντρα στους Γουόριορς πριν φτάσουν στη νίκη με 125-120.

Οι Λέικερς μετέτρεψαν έναν περίπατο σε θρίλερ στο Γκόλντεν Στέιτ. Ακόμα κι έτσι, στο φινάλε κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 125-120 κόντρα στους Γουόριορς, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τους Ρόκετς στο Λ.Α.

Οι Λέικερς πήραν από την αρχή το πάνω χέρι, χτίζοντας μία διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων. Στην τρίτη περίοδο μάλιστα κατάφεραν χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγουν με 64-84, δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι. Οι Γουόριορς όμως απάντησαν.

Κάτι το κίνητρό των γηπεδούχων, κάτι η χαλάρωση των Λέικερς, η διαφορά άρχισε να πέφτει και περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 111-116. Κάπου εκεί ωστόσο οι Λέικερς σοβαρεύτηκαν, έβαλαν τα σουτ που έπρεπε και έφτασαν στη νίκη.

Ο Άντονι Ντέιβις με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να προσθέτει 22 πόντους και 11 ασίστ και τον Έιβερι Μπράντλεϊ 21 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Μαρκίς Κρις είχε 26 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς 24 πόντους (στο ντεμπούτο του με τους Γουόριορς) και ο Τζόρνταν Πουλ 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-33, 59-66, 84-96, 120-125

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Πασκάλ 6 (3/11 σουτ), Κρις 26 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπάουμαν 7 (11 ασίστ), Λι 8 (2), Γουίγκινς 24 (3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Λούνι 2, Σμάιλαγκιτς 10 (1), Τοσκάνο-Άντερσον 5 (1), Πάργκο 6, Πουλ 19 (3), Νόρβελ 7 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 27 (10 ριμπάουντ), Τζέιμς 22 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 λάθη), ΜακΓκί 21 (5), Γκριν 10 (2), Κούζμα 12 (6 ασίστ), Χάουαρντ 12 (8 ριμπάουντ), Ρόντο 11 (3), Ντάνιελς 4 (1), Κάλντγουελ-Πόουπ 2, Καρούζο