NBA

Γουίζαρντς - Ρόκετς 158-159: Μυθικό παιχνίδι, μυθικός Χάρντεν με 59 πόντους!

AP Photo/Nick Wass AP PHOTO/NICK WASS

Ο αγώνας της χρονιάς μέχρι στιγμής έγινε στην Γουάσινγκτον, με τους Ρόκετς να νικούν με 159-158 σε ματς χωρίς παράταση (!) και τον Χάρντεν να σταματάει στους 59 πόντους!

Κάποια στιγμή ο Τζέιμς Χάρντεν θα ξυπνούσε. Τελικά χρειάστηκε να φτάσει στον 4ο φετινό αγώνα για να συμβεί αυτό, με τον "Μούσια" να οδηγεί τους Ρόκετς στη νίκη με 159-158 μέσα στην Γουάσινγκτον, σε έναν αγώνα που δεν είχε παράταση!

Σε ένα παιχνίδι λοιπόν που η λέξη "άμυνα" δεν υπήρχε ούτε στα λόγια, ο ίσως πληρέστερος επιθετικός παίκτης στο ΝΒΑ αυτή τη στιγμή έλαμψε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 59 πόντους με 18/32 σουτ, 17/18 βολές και 9 ασίστ! Για κερασάκι στην τούρτα μάλιστα, ήταν αυτός που με δύο βολές με 2.4 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος έδωσε τη νίκη στο Χιούστον!

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ ακολούθησε στον Χάρντεν σε απόδοση, με τον Κλιντ Καπέλα να προσθέτει 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 46 πόντους και 8 ασίστ, ο Ρούι Χατσιμούρα 23 πόντους, ο Νταβίς Μπέρτανς 21 πόντους και ο Αϊζάια Τόμας 17 πόντους και 10 ασίστ.

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 23 (3), Μπράιαντ 13 (12 ριμπάουντ), Σμιθ 6, Μπόνγκα 6, Μπιλ 46 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Βάγκνερ 12, Μπέρτανς 21 (6), Τόμας 17 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπράουν 14 (2)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 9 (2), Χάουζ 16 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καπέλα 21 (12 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 17 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Χάρντεν 59 (6 τρίποντα, 9 ασίστ), Άντερσον 3 (1), Σεφολόσα 3 (1), Τσάντλερ 2, Ρίβερς 11 (3), ΜάκΛεμορ 3 (1), Γκόρντον 15 (5/13 τρίποντα)