NBA

Επιβίωσαν οι Νάγκετς, στον 2ο γύρο για πρώτη φορά από το 2009!

AP Photo/David Zalubowski AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Νάγκετς είδαν μία διαφορά 17 πόντων να πέφτει μέχρι τους δύο στο τελευταίο λεπτό, αλλά νίκησαν τους Σπερς 90-86 και προκρίθηκαν στον 2ο γύρο των playoffs (VIDEO).

Οι Νάγκετς δεν δούλεψαν όλη τη χρονιά για να πετάξουν στα σκουπίδια το πλεονέκτημα έδρας που κέρδισαν με το σπαθί τους στην κανονική περίοδο. Οι "σβόλοι" επικράτησαν λοιπόν των Σπερς με 90-86 στον 7ο αγώνα της σειράς, έκαναν το 4-3 και προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο των playoffs για πρώρη φορά έπειτα από μία δεκαετία, εκεί όπου περιμένουν εδώ και ημέρες οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ) έκανε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ και ήταν μαζί με τον καθοριστικό Τζαμάλ Μάρεϊ (23 πόντοι, τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο) οι ηγέτες των Νάγκετς, οι οποίοι κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη παρότι σούταραν με 39,8% και είχαν 2/20 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πάντως τις μάχες των ριμπάουντ (53-45) και κράτησαν ακόμα πιο χαμηλά τα ποσοστά των αντιπάλων τους, στο 36,5%.

Όλα άρχισαν από την άμυνα για την ομάδα του Μάικ Μαλόουν, η οποία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ του Pepsi Center και δεν έκανε ούτε ένα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο! Το Ντένβερ προηγήθηκε με 12-2 στο 6', με 17-4 στο 9' και στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης διατηρούσε σταθερά μία διψήφια διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε μέχρι και το +17 στο 32' (67-50). Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς δεν τα παράτησε πάντως ποτέ, παρότι έχασε 12 από τα πρώτα 13 σουτ που επιχείρησε και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ποσοστό 22,2%!

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο (έβαλε σε αυτό 15 από τους 19 πόντους του), ο Μπριν Φορμπς έκανε καταπληκτικό δεύτερο μισό (17 πόντοι) και μαζί με τους σταθερά καλούς Ρούντι Γκέι (21 πόντοι) και ΛαΜάρκους Όλντριτζ (16 πόντοι) οι Σπερς ροκάνισαν σιγά σιγά την διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο 44' (84-80) και στους δύο με 52,2'' να απομένουν (88-86). Στην επόμενη φάση ο Μάρεϊ έδειξε πάντως γιατί δεν αισθάνεται... τον παραμικρό φόβο.

Ο Καναδός γκαρντ πήρε πάνω του την επίθεση και σκόραρε με δύσκολο σουτ στα 35,9'', ο ΝτεΡόζαν ήταν άστοχος και για κάποιον ακατανόητο λόγο οι Σπερς δεν έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο, με 4'' την διαφορά στα χρονόμετρα και το σκορ 90-86! Το Ντένβερ εξάντλησε έτσι την επίθεση και παρότι δεν βρήκε στόχο, άφησε μόνο τέσσερα δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Ούτε σουτ δεν έκανε το Σαν Αντόνιο...

Τα δωδεκάλεπτα: 23-13, 47-34, 72-61, 90-86.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 9 (7 ριμπάουντ), Κρεγκ 7, Γιόκιτς 21 (9/26 σουτ, 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 τάπες), Μάρεϊ 23 (9/19 σουτ), Χάρις 11, Πλάμλι 5, Μόρις 7, Μπίσλι 4 (7 ριμπάουντ), Μπάρτον 3.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Ολντριτζ 16 (6/16 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες), Περτλ 2 (8 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (0/7 σουτ), ΝτεΡόζαν 19 (7/21 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φορμπς 19 (7/11 σουτ), Γκέι 21 (8/17 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μιλς 5, Μπελινέλι.

Photo credits: AP Photo/David Zalubowski