NBA

Ασταμάτητος ο Χάρντεν, φουριόζοι οι Ρόκετς

AP PHOTO/MICHAEL DWYER

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 42 πόντους στην Βοστώνη και οι Ρόκετς προηγήθηκαν ακόμα και με +28 στον δρόμο προς την εύκολη νίκη επί των Σέλτικς με 115-104 (VIDEO).

Όταν οι Ρόκετς σουτάρουν καλά από μακριά, είναι δύσκολο να χάσουν. Όταν ο Τζέιμς Χάρντεν είναι τόσο "καυτός", δε, τότε η νίκη θα πρέπει να θεωρείται σίγουρη. Στο TD Garden της Βοστώνης συνέβησαν και τα δύο τινά το βράδυ της Κυριακής, καθώς ο Χάρντεν έβαλε 42 πόντους και οι Ρόκετς ευστόχησαν σε 21 τρίποντα (έστω και σε 51 προσπάθειες!), φτάνοντας εύκολα στη νίκη επί των Σέλτικς με 115-104, την 5η στη σειρά για την ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι.

Ο Χάρντεν ξεπέρασε τους 40 πόντους για 24η φορά φέτος, ωστόσο είχε άφθονη βοήθεια σε μία βραδιά που ούτως ή άλλως σκόραρε όπως ήθελε. Ο "μούσιας" έβαλε 23 από τους 42 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και με τον Ερικ Γκόρντον να έχει άλλους 20 με 5/6 τρίποντα στο ίδιο χρονικό διάστημα, το Χιούστον (38-25) έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση, που το κράτησε ένα παιχνίδι πίσω από την 4η Οκλαχόμα Σίτι στην δυτική περιφέρεια.

Η ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 10 πόντων, το ημίχρονο με +22 και στο πρώτο κιόλας λεπτό του δεύτερου μισού την εκτόξευσε στο +28 (43-71) με διαδοχικά τρίποντα. Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν Σέλτικς 43, Χάρντεν/Γκόρντον 49!

Οι Σέλτικς (38-26) προσπάθησαν πολλές φορές να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και τα κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο. Δεν πλησίασαν όμως περισσότερο από τους οκτώ πόντους (104-112 στο 46'). Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς αποδοκιμάστηκε έντονα από το κοινό του TD Garden στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (στο οποίο είχε 1/13 τρίποντα) και παρότι βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο, δεν απέφυγε την 5η ήττα στους τελευταίους έξι αγώνες.

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Μόρις, Τέιταμ 12, Χόρφορντ 19 (7/8 σουτ), Ιρβινγκ 24 (7/11 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμαρτ 18 (6 ασίστ), Τάις 2, Χέιγουορντ 6, Μπέινς 4, Ροζίερ 4, Μπράουν 15.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ’Αντόνι): Τάκερ 9 (8 ριμπάουντ), Καπέλα 8 (9 ριμπάουντ), Πολ 15 (6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάρντεν 42 (8/13 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/9 βολές), Γκόρντον 32 (8/12 τρίποντα), Κλαρκ, Νενέ 3, Ρίβερς 6, Γκριν.

Δείτε εδώ την κατάταξη σε όλους τους ομίλους του ΝΒΑ.

Photo credits: AP Photo/Michael Dwyer