NBA

Απέδρασαν στην παράταση οι Μπλέιζερς από το Σακραμέντο

AP PHOTO/RICH PEDRONCELLI

Οι Μπλέιζερς έχασαν διαφορά 14 πόντων, αλλά νίκησαν στην παράταση τους Κινγκς 113-108, με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να είναι πάλι "clutch" και τον Νούρκιτς... θεριό ανήμερο (VIDEO).

Οι Κινγκς έχουν μία αφύσικη ροπή στις ανατροπές τη σεζόν που διανύουμε. Είτε ως θύτες, είτε ως θύματα. Το 2019 δεν ξεκίνησε πάντως με το δεξί για τη νεανική ομάδα του Ντέιβ Γέργκερ και υπεύθυνοι γι αυτό ήταν οι Μπλέιζερς, οι οποίοι πέταξαν στα σκουπίδια μία διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -9 στο 44', αλλά στο τέλος έστειλαν το ματς στην παράταση και εκεί το πήραν με 113-108. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη του Πόρτλαντ στις αναμετρήσεις με το Σακραμέντο.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο πήρε το όπλο του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και στην παράταση. Ο "Ντέιμ" σκόραρε 7 από τους τελευταίους 9 πόντους των Μπλέιζερς στην κανονική διάρκεια, συμπεριλαμβανομένου και του λέι-απ που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση 15,5'' πριν από τη λήξη. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Λίλαρντ πρόσθεσε άλλους πέντε πόντους και βοήθησε το Πόρτλαντ να δημιουργήσει μία διαφορά επτά πόντων, που του χάρισε στο τέλος και τη νίκη.

Ο κορυφαίος των Μπλέιζερς δεν ήταν πάντως άλλος από τον Γιουσούφ Νούρκιτς. Ο Βόσνιος σέντερ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, έχοντας 24 πόντους, 23 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 κοψίματα στο Golden 1 Center. Οι Σι Τζέι ΜακΚόλουμ (16 πόντοι), Σεθ Κάρι (18 πόντοι, 6/9 σουτ) ήταν οι άλλοι παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα του Τέρι Στοτς.

Ο Μπάντι Χιλντ (27 πόντοι, 5/8 τρίποντα), ο Νεμάνια Μπιέλιτσα (14 πόντοι, 16 ριμπάουντ) και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (19 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Κινγκς, οι οποίοι σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά (38,3%), γνωρίζοντας στο τέλος την δεύτερη σερί ήττα και την τρίτη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες. Ο Σέρβος σούτινγκ γκαρντ άρχισε το ματς με 0/8 σουτ, αλλά έβαλε 7 από τα επόμενα 11 και είχε μάλιστα 11 πόντους στην τέταρτη περιόδου, βοηθώντας το Σακραμέντο να προηγηθεί με 99-90 στο 44'. Στο τέλος, όμως, μίλησε ο Λίλαρντ.

Πολύ άστοχος ήταν ο Ντι Άαρον Φοξ (13 πόντοι, 6/19 σουτ), που έχασε και το επίδοξο σουτ της νίκης στο φινάλε του κανονικού αγώνα, λίγο μετά το λέι-απ του Λίλαρντ που έκανε το σκορ 103-103. Λίγο έπαιξε ο Κώστας Κουφός, που είχε 2 πόντους, 1/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 8 λεπτά.

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ: Μπιέλιτσα 14 (16 ριμπάουντ), Κόλι-Στάιν 5 (11 ριμπάουντ), Φοξ 13 (6/19 σουτ), Σάμπερτ 9, Χιλντ 27 (11/23 σουτ), Τζάιλς 6 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 5, Κουφός 2, Φέρελ 8, Μπογκντάνοβιτς 19 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 13 (8 ριμπάουντ), Χάρκλες 11 (9 ριμπάουντ), Νούρκιτς 24 (5/10 δίποντα, 14/16 βολές, 23 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 τάπες), Λίλαρντ 25 (8/21 σουτ, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΚόλουμ 16 (8/19 σουτ), Κόλινς 4, Λέοναρντ, Στάουσκας, Τέρνερ 2 Κάρι 18 (4/6 τρίποντα).

Photo credits: AP Photo/Rich Pedroncelli