ΜΠΑΣΚΕΤ

Ανεβαίνει το Ντένβερ, "διπλό" στην Οκλαχόμα Σίτι

AP PHOTO/ALONZO ADAMS

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 25 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και σημείωσαν την 3η σερί νίκη τους στην Οκλαχόμα Σίτι (105-98). Εντός έδρας νίκες για Μινεσότα, Ουάσινγκτον (VIDEOS).

Το Ντένβερ μοιάζει να ακολουθεί πορεία... ασανσέρ έως τώρα στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Μάικ Μαλόουν ξεκίνησε τη σεζόν με 9-1, έχασε τα έξι από τα επόμενα επτά παιχνίδια και τώρα μετράει αισίως τρεις νίκες στη σειρά. Η τελευταία εξ αυτών ήταν και η καλύτερη, η πιο πειστική όλων: Μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι επί της Θάντερ με 105-98, σε ένα γήπεδο όπου η παρέα του Γουέστμπρουκ μετρούσε επτά συνεχόμενες νίκες μέχρι σήμερα.

Πέντε παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για τους Νάγκετς, που παρά την απουσία του Γκάρι Χάρις (ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο) έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων, ξέφυγαν με +25 στο 22' (36-61) και δεν είδαν σε κανένα σημείο την πλάτη των γηπεδούχων. Η Οκλαχόμα Σίτι κατόρθωσε να πλησιάσει μέχρι τους πέντε πόντους στο 46' (92-97), ωστόσο η ομάδα του Μάικ Μαλόουν έδειξε καλά αντανακλαστικά στο κρίσιμο σημείο, διασφαλίζοντας μία σπουδαία νίκη. Με ποσοστό 35,9% και 9/39 τρίποντα η Θάντερ δεν θα μπορούσε να περιμένει πολλά παραπάνω...

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ο Τρέι Λάιλς (16 πόντοι, 6/6 σουτ), ο Νίκολα Γιόκιτς (16 πόντοι) και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των Νάγκετς, την ώρα που οι Πολ Τζορτζ (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ντένις Σρέντερ (18 πόντοι) και Ράσελ Γουέστμπρουκ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Θάντερ, με τον τελευταίο να σημειώνει και το 106ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του. Ο σούπερ της OKC είχε όμως και 6/23 σουτ συνολικά (1/12 τρίποντα). Επιπλέον, έχασε και τα έξι σουτ που επιχείρησε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ - ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Έλειπε ο Ντέιβις, χόρευαν οι "μάγοι"

Ο Ότο Πόρτερ έκανε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του και οι Γουίζαρντς κατέβαλαν τους Πέλικανς με 124-114 στην Ουάσινγκτον, εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Αντονι Ντέιβις, που τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι της Νέας Ορλεάνης. Οι Γουίζαρντς σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (56,7%), αλλά χρειάστηκαν ένα επιμέρους 13-3 από το 41' έως το 46' για να δημιουργήσουν μία διαφορά 12 πόντων και να φτάσουν στη νίκη.

Ο Πόρτερ πέτυχε 16 από τους 29 πόντους του στα πρώτα 7,5 λεπτά, ο Τζον Γουόλ είχε 22 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Όστιν Ρίβερς πέτυχε 12 από τους 18 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, όσους είχε και ο Μπράντλι Μπιλ συνολικά στο παιχνίδι (18). Απόντος του Ντέιβις ο Τζούλιους Ραντλ είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ για τη Νέα Ορλεάνη, η οποία ηττήθηκε για 9η φορά σε 11 εκτός έδρας αγώνες και έχει 0-4 φέτος χωρίς τον "Brow". Οι Νίκολα Μίροτιτς (22 πόντοι) και Ι'Τουάν Μουρ (19 πόντοι) τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα.

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ - ΜΠΟΥΛΣ: "Καθάρισαν" σε 4 λεπτά

Η Μινεσότα δυσκολεύτηκε επί τρία δωδεκάλεπτα απέναντι στους Μπουλς, τους οποίους νίκησε 111-96 παρότι ο Αντριου Γουίγκινς και ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον είχαν μαζί... 1/30 σουτ! Ας είναι καλά όμως ο Καρλ-Αντονι Τάουνς (35 πόντοι, 22 ριμπάουντ), ο Ντέρικ Ρόουζ (22 πόντοι), ο Ντάριο Σάριτς (19 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και ο Τζεφ Τιγκ (18 πόντοι), που βοήθησαν την Μινεσότα να κρατήσει το Σικάγο χωρίς πόντο για 4' στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν "έτρεξε" ένα σερί 10-0, ξέφυγε με 96-81 στο 42' και ανέβασε στη συνέχεια την διαφορά μέχρι τους 20 πόντους (104-84).

Αυτή ήταν η 5η νίκη στους τελευταίους 7 αγώνες για τους "λύκους", που μάζεψαν 18 ριμπάουντ παραπάνω και πέτυχαν 29 πόντους από τα 21 επιθετικά! Ο Ζακ ΛαΒίν πέτυχε 28 πόντους και ο Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε άλλους 27, ωστόσο οι Μπουλς δεν απέφυγαν την 6η ήττα στα τελευταία επτά παιχνίδια. Καλός ήταν και ο Τζάστιν Χόλιντεϊ (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) από πλευράς "ταύρων".

Photo credits: AP Photo/Alonzo Adams