ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετα οι Θάντερ

Oklahoma City Thunder guard Russell Westbrook (0) stands and waits for a foul shot in the second half of an NBA basketball game against the Los Angeles Clippers in Oklahoma City, Tuesday, Oct. 30, 2018. (AP Photo/Sue Ogrocki)
AP Photo/Sue Ogrocki AP PHOTO/SUE OGROCKI

Μία κλάση ανώτεροι οι Θάντερ, διέσυραν με 100-83 τους Καβαλίερς με triple-double του Γουέστμρουκ.. Διά περιπάτου οι Σίξερς τους Νικς, εύκολα Χόρνετς και Πέλικανς, "διπλό" στο Μπρούκλιν οι Τζαζ.

Οι Θάντερ έψαχναν μία ευκαιρία να ξεσπάσουν μετά την ήττα από τους Νάγκετς. Μπορεί λοιπόν να χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να βρουν ρυθμό κόντρα στους Καβαλίερς, αλλά στο τέλος βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη με 100-83 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο 13-7.

Ο Ράσελ Γουέστμπουκ ήταν αυτός που έδειξε τον δρόμο για τους νικητές, έχοντας 23 πόντους, 19 ριμπάουντ και 15 ασίστ, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζεράμι Γκραντ 21 πόντους.

Για τους Καβς, ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 25 πόντους, ο Κόλιν Σέξτον 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τσέντι Όσμαν 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το boxscore της αναμέτρησης (Πηγή ESPN)

ΣΙΞΕΡΣ - ΝΙΚΣ 117-91: Έκανε πλάκα ο Εμπίντ

Τις τελευταίες ημέρες οι Νικς δείχνουν έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να κάνουν ζημιές. Όχι αυτή τη φορά όμως. Οι Σίξερς απλώς... δεν ήταν για τα δόντια τους και το έδειξαν από νωρίς ξεφεύγοντας με 41-27 στην πρώτη περίοδο, μην κοιτώντας ξανά πίσω, παίρνοντας μία εύκολη νίκη με 117-91 για να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 15-8 (11-1 εντός έδρας).

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέι Τζέι Ρέντικ να προσθέτει 24 πόντους και τον Μπεν Σίμονς 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Νικς, οι Μάριο Χεζόνια και Ένες Καντέρ είχαν από 17 πόντους και ο Ντάμιαν Ντότσον 16 πόντους.

ΠΕΛΙΚΑΝΣ - ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ 125-104: "Καθάρισαν" οι... συνήθεις ύποπτοι

Οι Πέλικανς δεν περνάνε και τις καλύτερες μέρες τους. Παίζοντας όμως εντός έδρας κόντρα σε αυτούς τους Γουίζαρντς δεν γινόταν να αντιμετωπίσουν προβλήματα, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 125-104. Η Νέα Ορλεάνη ξέφυγε με 67-47 στο πρώτο ημίχρονο και δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Άντονι Ντέιβις να προσθέτει 28 πόντους και 15 ριμπάουντ και τον Τζούλιους Ραντλ 23 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Γουίζαρντς, ο Κέλι Ούμπρε και ο Μαρκίφ Μόρις είχαν από 22 πόντους, ο Τζον Γουόλ 17 πόντους και ο Μπράντλεϊ Μπιλ 16 πόντους και 11 ασίστ.

ΧΟΡΝΕΤΣ - ΧΟΚΣ 108-94: Το... καθήκον της η Σάρλοτ

Πριν μερικές ημέρες οι Χόρνετς ηττήθηκαν στην Ατλάντα έπειτα από αγώνα-θρίλερ με 123-124. Αυτή τη φορά φρόντισαν να μην φτάσει το ματς μέχρι εκεί. Παρά τη μέτρια μέρα του Κέμπα Γουόκερ η Σάρλοτ έκανε όσα χρειαζόταν, παίρνοντας μία σχετικά εύκολη νίκη με 108-94.

Ο Τζέρεμι Λαμπ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κόντι Ζέλερ να προσθέτει 19 πόντους, ενώ άλλους 19 πόντους πρόσφερε ο Γουόκερ, αλλά με 6/19 σουτ. Για τους Χοκς, ο Τρε Γιανγκ είχε 18 πόντους και ο Ταουρίν Πρινς 12 πόντους.

ΝΕΤΣ - ΤΖΑΖ 91-101: Ξέσπασαν στο τέλος οι Τζαζ

Οι Τζαζ συνεχίζουν να είναι σε μέτρια κατάσταση και για τρία δωδεκάλεπτα έδειχναν έτοιμοι να γνωρίσουν ακόμα μία ήττα στο Μπρούκλιν. Ένα τρομερό επιμέρους σκορ 31-13 στην τέταρτη περίοδο ωστόσο τους βοήθησε να πάρουν μία ανάσα και να φτάσουν στη νίκη με 101-91.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος των "Μορμόνων", με τον Ρούντι Γκομπέρ να προσθέτει 23 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 κοψίματα. Για τους Νετς, ο Σπένσερ Ντίνγουϊντι είχε 18 πόντους, με τους Ρόντα Χόλις-Τζέφερσον, Τζάρετ Άλεν και Ντ'Άντζελο Ράσελ να έχουν από 14 πόντους, αλλά τον τελευταίο να έχει 6/25 σουτ!