NBA

Άλωσαν την Σάρλοτ οι Ρόκετς

AP PHOTO/CHUCK BURTON

Ο Τζέιμς Χάρντεν άρχισε νέο σερί με 30άρες και οι Ρόκετς νίκησαν δύσκολα στην Σάρλοτ τους Χόρνετς 118-113. Νίκες και για Γουίζαρντς, Χοκς, Μπουλς (VIDEOS).

Το σερί του Τζέιμς Χάρντεν με 30+ πόντους σταμάτησε στους 32 αγώνες και ίσως ένα νέο να άρχισε στην Σάρλοτ. Ο "μούσιας" χρειάστηκε 29 σουτ, αλλά πέτυχε 30 πόντους και οι Ρόκετς απέδρασαν με το διπλό από την Σάρλοτ (118-113), την 5η σερί νίκη στις αναμετρήσεις με τους Χόρνετς, σε ένα παιχνίδι γεμάτο μεγάλες εναλλαγές στο σκορ.

Το Χιούστον (35-25) έβαλε 41 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με 41-56 στο 17’, είδε όμως τους Χόρνετς να κάνουν ένα επιμέρους 28-4 στα επόμενα επτά λεπτά και να ξεφεύγουν με 69-60 στο 24’. Η Σάρλοτ ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 12 πόντους στο 31’ (88-76), πριν καταρρεύσει στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Ρόκετς πήραν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά στο 41’ (98-108) και δεν είδαν ξανά την πλάτη των γηπεδούχων μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για την Σάρλοτ, η οποία έχασε τρία συνεχόμενα παιχνίδια για πρώτη φορά από τις 8-12 Ιανουαρίου. Η ομάδα του Τζέιμς Μπορέγκο έπεσε επίσης για πρώτη φορά πέντε παιχνίδια κάτω από το 50% (28-33).

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Γουίλιαμς 12, Μπατούμ 17 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπρίτζες 9, Ζέλερ 13, Γουόκερ 35 (12/22 σουτ, 5 κλεψίματα), Κιντ-Γκίλκριστ 2, Μπιγιόμπο 4, Πάρκερ 3, Λαμπ 18 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μονκ.

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Ντ’Αντόνι): Τάκερ 15 (5/5 τρίποντα), Καπέλα 23 (17 ριμπάουντ), Πολ 17 (10 ασίστ), Χάρντεν 30 (10/29 σουτ, 7 ασίστ), Γκόρντον 6, Φαρίντ 2, Τζόουνς, Ρίβερς 7, Γκριν 15, Σάμπερτ 3.

ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ - ΝΕΤΣ: Περίπατος στο Μπρούκλιν

Η Ουάσινγκτον έχασε πολύ έδαφος, αλλά δεν παρατάει την προσπάθεια να μπει στα πλέι οφ. Οι Γουίζαρντς (25-36) βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-10, αλλά ανασυγκροτήθηκαν και επικράτησαν πολύ εύκολα των Νετς με 125-116, σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη ύστερα από 3 σερί ήττες στο Barclays Center. Η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς προηγήθηκε ακόμα και με 28 πόντους διαφορά (71-99 στο 34’), μάζεψε 16 ριμπάουντ παραπάνω και έσπασε έτσι ένα σερί 4 ηττών. Το Μπρούκλιν (32-31), από την άλλη, έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από τους διώκτες του, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα ύστερα από διαδοχικές νίκες.

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Ατκινσον): Χάρις 6, Αλεν 12, Ράσελ 28 (7 ασίστ), Γκρέιαμ 6 (7 ριμπάουντ), ΛεΒέρτ, Ντέιβις 3, Χόλις-Τζέφερσον 8, Κούρουτς 7, Ντάντλι 5, Κάρολ 7, Νέιπιερ 22, Κραμπ 8,ΜακΚολ 4.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ (Μπρουκς): Πόρτις 10 (12 ριμπάουντ), Αρίζα 23 (10 ριμπάουντ), Γκριν 15, Μπιλ 31 (12/22 σουτ, 7 λάθη), Σατοράνσκι 7 (10 ασίστ), Πάρκερ 9 (14 ριμπάουντ), Μπράουν 7, Τζόνσον 3, Μπράιαντ 18, Ραντλ 2.

ΧΟΚΣ - ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Απολαυστικοί οι Γιανγκ - Κόλινς

Ο Τρέι Γιανγκ και ο Τζον Κόλινς είναι το παρόν και το μέλλον της Ατλάντα (21-41). Κόντρα στη Μινεσότα είχαν μάλιστα μία από τις πιο απολαυστικές φετινές παραστάσεις τους. Ο μεν Γιανγκ ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ του (36 πόντοι), ο δε Κόλινς πρόσθεσε άλλους 33 πόντους (τους 18 στο 4ο δωδεκάλεπτο) και οι Χοκς νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος τους Τίμπεργουλβς με 131-123, και αυτή στην παράταση!

Τα "γεράκια" χρειάστηκαν μάλιστα να ανατρέψουν διαφορά 13 πόντων στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουν στη νίκη απέναντι στους Τίμπεργουλβς (29-32) του ασταμάτητου Καρλ-Αντονι Τάουνς. Ο "ΚΑΤ" τελείωσε το ματς με 37 πόντους και 17 ριμπάουντ, αλλά η Μινεσότα δεν άρχισε καλά την περιοδεία της, κι ενώ μετρούσε 4 νίκες σε 5 αγώνες μέχρι σήμερα. Ένας από τους λόγους που συνέβη αυτό ήταν η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ, αφού μάζεψαν 76 έναντι 59 των "λύκων".

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Πιρς): Κόλινς 34 (13/21 σουτ, 8 ριμπάουντ), Πρινς 5, Ντέντμον 7 (10 ριμπάουντ), Γιανγκ 36 (9/22 σουτ, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χέρτερ 6, Σπέλμαν 6, Μπέμπρι 16 (14 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κάρτερ 17 (6/8 σουτ), Λεν 1, Ανταμς, Μπέιζμορ 0/12 σουτ, Σάιμπερτ 3.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (Σόντερς): Σάριτς 6, Γουίγκινς 21, Τάουνς 37 (12/19 σουτ, 18 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (11 ασίστ), Οκότζι 15, Τόλιβερ 6, Γκίμπσον 9, Μπέιτς-Ντιόπ, Ντενγκ, Μπέιλες 4, Ρόουζ 18 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΜΠΟΥΛΣ: Από νίκη σε νίκη οι "ταύροι"

Οι Μπουλς (17-45) παίζουν καλά τελευταία και η ήττα από το Μιλγουόκι δεν τους πτόησε. Οι νεανικοί "ταύροι" νίκησαν τους Γκρίζλις 109-107 στο FedEx Forum και έφτασαν τις 4 νίκες στους τελευταίους 5 αγώνες, έχοντας κορυφαίους τους Ζακ ΛαΒίν (30 πόντοι), Λάουρι Μάρκανεν (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Οτο Πόρτερ (20 πόντοι).

Επί τρεις περιόδους οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 18 φορές και άλλες 14 ήταν ισόπαλες. Το Σικάγο ξέφυγε όμως με 85-93 στο 43’ και άντεξε μέχρι τέλους. Το Μέμφις (24-39) ηττήθηκε για 5η φορά στους τελευταίους 6 αγώνες και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έπαιξε μόνο 5 λεπτά, έχοντας 2 πόντους, 1/2 σουτ και 2 ριμπάουντ.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ (Μπίκερσταφ): Καμπόκλο 7, Χόλιντεϊ 13, Βαλαντσιούνας 13, Κόνλι 21 (7/21 σουτ), Μπράντλι 23 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάιλς 2, Πάρσονς 5, Νοά 12 (9 ριμπάουντ), Ράιτ 9, Ντόρσεϊ 2.

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπόιλεν): Μάρκανεν 22 (10 ριμπάουντ), Πόρτερ 20 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες), Λόπεζ 4 (5 τάπες), Νταν 9, ΛαΒίν 30 (12/19 σουτ), Φελίσιο, Χάρισον 10, Αρτσιντιάκονο 12, Λουαού-Καμπαρό, Σέλντεν 2.