NBA

Ακάθεκτοι οι Νάγκετς, πήραν και το δυτικό ντέρμπι

AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Οι Νάγκετς πέταξαν στα σκουπίδια διαφορά 18 πόντων στην τελευταία περίοδο, αλλά νίκησαν για 5η συνεχόμενη φορά την Οκλαχόμα Σίτι 121-112 (VIDEO).

Οι Νάγκετς είναι μία ομάδα που δεν μπορεί να καταβάλει την τελευταία διετία η Οκλαχόμα Σίτι και αυτό το trend δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη φετινή τους αναμέτρηση. Η ομάδα του Μάικ Μαλόουν επέτρεψε στην Θάντερ να ανατρέψει διαφορά 18 πόντων μέσα σε 6,5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, στο τέλος όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 121-112 και να κάνει το 3-0 στις φετινές αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Αυτή ήταν επίσης η 5η συνεχόμενη νίκη για το Ντένβερ, το οποίο έφτασε και τις 9 σερί νίκες στο γήπεδό του, όπου έχει πλέον ρεκόρ 27-4. Όλα αυτά όμως είναι απλά αριθμοί. Το σημαντικότερο για τους "σβόλους" είναι ότι διεύρυναν την διαφορά που τους χωρίζει από την 3η Οκλαχόμα Σίτι στους τέσσερις αγώνες, έχοντας επίσης και το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο με το ίδιο ρεκόρ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε εμφάνιση επιπέδου MVP (και άκουσε πολλές φορές ρυθμικά την ιαχή "M-V-P") και μαζί με τον Τζαμάλ Μάρεϊ και τον -καθοριστικό στα τελευταία λεπτά- Πολ Μίλσαπ ήταν οι παίκτες που οδήγησαν τους Νάγκετς στην 5η σερί νίκη επί της Θάντερ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια ενός αγώνα στον οποίον προηγήθηκαν με 91-73 στο 35' και έλεγχαν απόλυτα μέχρι το τρίποντο του Πολ Τζορτζ πίσω από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή της τρίτης περιόδου. Αίφνης, όλα άλλαξαν.

Ο Τζορτζ και οι αναπληρωματικοί της Θάντερ έκαναν ένα επιμέρους 6-27 από το 36' έως το 42' και προηγήθηκαν (97-100) για πρώτη φορά στο ματς από το 17ο λεπτό (36-37)! Σε εκείνο το σημείο, πάντως, οι Νάγκετς ξύπνησαν. Ο Μίλσαπ έβαλε δύο βολές, στη συνέχεια έδωσε την ασίστ για το τρίποντο του Μάρεϊ από την γωνία (102-100) και οι Νάγκετς όχι μόνο δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα από εκεί και πέρα, αλλά ξέφυγαν ακόμα και με 119-108 λίγο πριν από την λήξη.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 12 (10 ριμπάουντ), Γιόκιτς 35 (11/25 σουτ, 10/13 βολές, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάρεϊ 20 (8/15 σουτ), Μπάρτον 23 (9/16 σουτ), Μπίσλι 8, Βάντερμπιλτ, Λάιντον, Πλάμλι 2, Κρεγκ, Τόμας 11, Μόρις 4, Χάρις 5.

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ (Ντόνοβαν): Τζορτζ 25 (7/24 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Γκραντ 21 (9/12 σουτ), Ανταμς 15, Γουέστμπρουκ 22 (8/14 σουτ, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 λάθη), Φέργκιουσον 3, Νοέλ 7, Μόρις 6, Ναντέρ 2, Φέλτον, Σρέντερ 11 (5/17 σουτ, 7 ασίστ).

Photo credits: AP Photo/David Zalubowski