FIBA WORLD CUP

Παγκόσμιο Κύπελλο: Προκρίθηκαν οι Πολωνοί έπειτα από 52 χρόνια

Η Ιταλία διέλυσε την Ουγγαρία 75-41 και προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπως και η Πολωνία για πρώτη φορά έπειτα από 52 χρόνια (VIDEOS)!

Άλλα δύο "εισιτήρια" για την Κίνα βρήκαν τους κατόχους τους την Παρασκευή (22/2). Τα πήραν η Πολωνία και η Ιταλία, με την πρώτη να σημειώνει τη νίκη της βραδιάς, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Κροατίας με 77-69 και πανηγύρισε στο Βάραζντιν την πρόκρισή της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά έπειτα από 52 χρόνια!

Ο Ματέους Πονίτκα (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ) οδήγησε τους Πολωνούς, οι οποίοι χρειάστηκαν επτά λεπτά για να σκοράρουν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-14, αλλά έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρόκριση, αφήνοντας παράλληλα εκτός τελικής φάσης μετά τους Σλοβένους και τους Κροάτες.

Στο μεταξύ, πολύ πιο εύκολο βράδυ πέρασε η Ιταλία με αντίπαλο την Ουγγαρία, την οποία διέλυσε 75-41 και προκρίθηκε στην τελική φάση για πρώτη φορά από το 2006. Οι "ατζούρι" δέχτηκαν μόνο 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, μάζεψαν 19 ριμπάουντ παραπάνω και είχαν κορυφαίο τον Αμεντέο Ντέλα Βάλε (15 πόντοι).

ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - ΛΕΤΟΝΙΑ

Πολύ κοντά στην πρόκριση είναι και το Μαυροβούνιο στον 9ο όμιλο. Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς πέτυχε σπουδαίο διπλό στο Κίεβο επί της Ουκρανίας με 76-74 (και τον νατουραλιζέ Ντέρεκ Νίντχαμ να έχει 26 πόντους με 10/18 σουτ), όπου ανέτρεψε μάλιστα διαφορά 19 πόντων και εκμεταλλεύτηκε παράλληλα το δώρο της Ισπανίας.

Αν και αδιάφορη βαθμολογικά, η "φούρια ρόχα" δημιούργησε διαφορά 19 πόντων από το πρώτο ημίχρονο και νίκησε την Λετονία 67-62 στην Ρίγα, μετατρέποντας σε τελικό πρόκρισης τον αγώνα της Δευτέρας (25/2) μεταξύ του Μαυροβουνίου και της Λετονίας. Στο συγκεκριμένο ματς οι Μαυροβούνιοι βολεύονται ακόμα και με ήττα, αρκεί να μην είναι με διαφορά μεγαλύτερη των εννέα πόντων.

Δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια της βραδιάς, σε Αγκυρα και Αμστερνταμ, όπου η Τουρκία συνέτριψε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία 77-58 και η Λιθουανία επικράτησε της Ολλανδίας με 78-69.