FIBA WORLD CUP

Γαλλία - Γερμανία 78-74: Απέφυγαν το φιάσκο οι "μπλε"

FIBA

Η Γαλλία έφτασε πολύ κοντά σε ένα μεγάλο κάζο, αφού απώλεσε διαφορά 24 πόντων κόντρα στην Γερμανία, ωστόσο στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-74.

Η Γαλλία τα έκανε όλα τέλεια στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα με την Γερμανία. Στην συνέχεια, έκανε σχεδόν τα πάντα λάθος και κόντεψε να το πληρώσει. Τελικά ωστόσο βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 78-74, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έπαιξε ονειρεμένο μπάσκετ για 2.5 περιόδους, φτάνοντας κάποια στιγμή να προηγείται ακόμα και με 24 πόντους διαφορά (52-28). Στο τέλος ωστόσο πήγε να πάθει ένα απίστευτο κάζο, αφού οι Γερμανοί μείωσαν ακόμα και στους 2 πόντους (76-74) με 7 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, μέχρι να έρθει στο φινάλε ο Εβάν Φουρνιέ με δύο βολές να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο MVP

Ο Εβάν Φουρνιέ ήταν η... μισή Γαλλία. Ο γκαρντ/φόργουορντ των Μάτζικ ήταν συγκλονιστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους με 5/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Πάνω από όλα όμως ήταν αυτός που πέτυχε όλα τα μεγάλα καλάθια στο τέλος, εξασφαλίζοντας ότι η Γαλλία θα πάρει τη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι 21 πόντοι του Αμάθ Εμπαγιέ αποδείχθηκαν καθοριστικοί για τους Γάλλους. Ο φόργουορντ της Καρσίγιακα ήταν αυτός που φρόντισε για το εξαιρετικό ξεκίνημα των "μπλε" στο πρώτο ημίχρονο και αποδείχθηκε o X-Factor του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν διαστημικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 14-0, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 16-4. Στην δεύτερη περίοδο η Γερμανία κατέβασε την διαφορά στους 7 πόντους (27-20), αλλά η Γαλλία αντέδρασε και χάρη σε ένα σερί 9-0 έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά στο σκορ με 36-20.

Στην τρίτη περίοδο οι Γάλλοι φάνηκε ν ακαθαρίζουν το παιχνίδι, αφού σκοράροντας... όπως ήθελαν ξέφυγαν με 52-28. Σε εκείνο το σημείο όμως ήταν που ξύπνησε η Γερμανία και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 18-2 μείωσε στους 8 πόντους (54-46) και τελικά σε 59-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η Γερμανία είχε αρχίσει πλέον να πιστεύει στην ανατροπή. Και αυτό φάνηκε και από το γεγονός ότι δεν πτοήθηκε όταν η Γαλλία ξέφυγε με 68-55, αλλά και με 70-60 με 4 λεπτά να μένουν για το τέλος. Αντιθέτως, η ομάδα του Χένρικ Ροντλ αντέδρασε και μείωσε σε 74-70 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε, με τον Γιοχάνες Βόιτμαν να αστοχεί στην συνέχεια σε τρίποντο που θα κατέβαζε την διαφορά στον 1 πόντο, για να ακολουθήσει ένα μεγάλο καλάθι του Φουρνιέ και δύο βολές ξανά από τον ίδιο, με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-4, 36-20, 59-50, 78-74

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί (5 ασίστ), Μπατούμ 2 (5 ριμπάουντ), Ντε Κολό 3, Φουρνιέ 26 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκομπέρ 9 (9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Λαμπεϊρί, Εμπαγιέ 21 (4 τρίποντα), Ντιλικ΄να 8 (2), Πουαριέ 9, Τουπάν

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ροντλ):Ακπινάρ 2, Μπαρδέλ 2, Μπένζινγκ 8 (2), Γκίφεϊ, Κλέμπερ 6 (2/10 σουτ), Λο 3 (1), Ομπστ, Σρούντερ 23 2 τρίποντα, 8 ασίστ), Τάις 3 (8 ριμπάουντ), Βόιτμαν 25 (5 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσίπσερ 2

Ομαδικά στατιστικά - Γαλλία: 16/32 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 9 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Γερμανία: 15/47 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 14/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: H Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Ιορδανία (3/9) για την 2η αγωνιστική του 7ου Ομίλου. Την ίδια μέρα, η Γερμανία θα αντιμετωπίσει την Δομινικανή Δημοκρατία.