ΙΤΑΛΙΑ

Ιταλία: Η Σάσαρι έστειλε τους τελικούς σε 7ο αγώνα

Η Σάσαρι έβλεπε την πλάτη της Βενέτσια σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά πήρε στο τέλος εύκολα τη νίκη με 87-77 και ισοφάρισε τους τελικούς της Ιταλίας 3-3 (VIDEO).

Οι τελικοί της Ιταλίας θα κριθούν σε έναν αγώνα. Τον έβδομο. Η Σάσαρι έμεινε ζωντανή στη σειρά, καθώς επικράτησε της Βενέτσια με 87-77, με συνέπεια ο πρωταθλητής να κριθεί το Σάββατο (22/6, 21:45), στον έβδομο αγώνα που θα διεξαχθεί στην Βενετία.

Επί ένα ημίχρονο η ομάδα του ΝτεΡαφαέλε έμοιαζε ικανή να φύγει με το πρωτάθλημα από το "σπίτι" της Σάσαρι. Ένα κακό δεκάλεπτο, όμως, άλλαξε τα πάντα. Η Σάσαρι προηγήθηκε έπειτα από πολλή ώρα στο 24' (49-48) και από εκεί και πέρα δεν κοίταξε πίσω της, δημιουργώντας διψήφια διαφορά πόντων στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τζακ Κούλι (26 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έκανε πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια, ο Ρασόν Τόμας πρόσθεσε άλλους 18 πόντους και μαζί με τον Σπίσου και τον ΜακΓκί ήταν οι κορυφαίοι της Σάσαρι. Ο ΜακΓκί έκανε μάλιστα και το κάρφωμα του αγώνα, ου μην και της χρονιάς για το ιταλικό πρωτάθλημα! Αυτό εδώ:

Ο Μάικ Μπράμος ήταν ένας από τους παίκτες που ξεχώρισαν από την Βενέτσια, μαζί με τον Γουάτ (17 πόντοι). Ο Μπράμος πέτυχε 15 πόντους με 4/7 τρίποντα, 1/4 δίποντα, 1/1 βολή και είχε ακόμα 6 ριμπάουντ στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 34-40, 63-57, 87-77.

ΣΑΣΑΡΙ (Ποτσέκο): Σπίσου 11 (2), Κάρτερ 5 (1), ΜακΓκι 10 (2), Τόμας 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πολονάρα 7 (1), Κούλι 26 (11/18 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 6, Τζεντίλε, Πιέρ 4.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (ΝτεΡαφαέλε): Γουάτ 17 (7/8 δίποντα), Ντε Νικολάο 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσερέλα 8 (2), Τζούρι 3 (1), Τόνουτ, Χέινς 10 (2), Στόουν, Μπράμος 15 (4), Ντέι 10 (7 ριμπάουντ), Ματσόλα 3 (1), Βίντμαρ.