Ναντέρ - Μπαρτσελόνα 78-82

Μια ανάσα από το νέο θαύμα έφτασε η Ναντέρ, όμως η Μπαρτσελόνα "απέδρασε" από την Γαλλία (78-82) και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης του Α' ομίλου!

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι Πρωταθλητές Γαλλίας πέτυχαν μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της Euroleague. Αυτή την φορά έφτασαν πολύ κοντά στο να ρίξουν την Μπαρτσελόνα ξανά στο καναβάτσο, όμως έμειναν με πικρή γεύση και πήραν τουλάχιστον το χειροκρότημα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το χρέος της, πέρασε από την Γαλλία χωρίς απώλειες και πλέον χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου. Χρειάζεται νίκη την επόμενη εβδομάδα στη Μόσχα και ήττα της Φενέρμπαχτσε είτε από την Παρτιζάν, είτε στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης φάσης, στην Γαλλία, απέναντι στη Ναντέρ.

Ο Ντέιβιντ Λάιτι με 18 πόντους και οι Αλί Τραορέ - Ουίλ Ντάνιελς - Γιοάν Πασάβ έβαλαν δύσκολα στους πανίσχυρους Καταλανούς και αν είχαν σταθεί λίγο πιο τυχεροί, θα τους είχαν κερδίσει για δεύτερη φορά σε διάστημα δυο εβδομάδων. Ο Κώστας Παπανικολάου (2 πόντοι, 1/4 σουτ) δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, όμως ο Αμπρίνες, μαζί με τον Ναβάρο και τον Λάμπε έσωσαν την ομάδα του Πασκουάλ που θα παίξει τα ρέστα της στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν το ματς με ενθουσιασμό και ο Γιοάν Πασάβ με την δύναμή του κοντά στο καλάθι, έκανε δύσκολη την ζωή των Καταλανών, όμως ο Τόμιτς ήταν εξαιρετικός και έκανε το 6-9 με όμορφη κίνηση. Οι γηπεδούχοι άντεξαν, έριξαν το τέμπο, πράγμα που ούτως ή άλλος ήταν ο στόχος τους, έμειναν κοντά με τους Λάιτι - Τραορέ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +2 (19-17) με καλάθι του Τόμας!

Η Μπάρτσα πέρασε γρήγορα μπροστά, με τρίποντο του Αμπρίνες (19-22) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Γάλλοι πλήρωναν το γεγονός ότι είχαν μόλις 35% στα σουτ έχοντας εκτελέσει 10 περισσότερα σουτ δυο πόντων, ο Λάμπε έκανε το 19-25 με γκολ-φάουλ και ο Λόρμπεκ έβαλε τέσσερις πόντους για το 25-32. Οι Γάλλοι συνέχισαν να είναι ενθουσιώδεις, όμως όχι και αποτελεσματικοί όσο θα ήθελαν. Έμεναν συνεχώς κοντά, αλλά δεν κατάφερναν και να ισοφαρίσουν. Ο Λάμπε έκανε το 33-38 και το 33-40 από την γραμμή των βολών και ο Ναβάρο με μακρινό τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, έγραψε το 37-47!

Λάιτι και Τόμιτς πρωταγωνίστησαν στις επιθέσεις των ομάδων τους στην έναρξη της επανάληψης, με τον Νάχμπαρ να τρομάζει το κοινό με μια πτώση έπειτα από ένα κάρφωμά του. Ο Σλοβένος έδειξε να πονάει στον αριστερό αγκώνα, χωρίς όμως να πρόκειται για κάτι σοβαρό. Η διαφορά διατηρήθηκε γύρω στους 10 πόντους, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-66 και στην έναρξη του τέταρτου ο Σάδα έβαλε γκολ-φάουλ για το 57-69.

Η Ναντέρ ήθελε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, προσπάθησε να ισορροπήσει μέσω της άμυνας το παιχνίδι, μείωσε μέχρι τους 9 (67-76), πήρε δύναμη από το κοινό της και έβαλε φωτιά στον αγώνα. Ο Τόμιτς επέστρεψε στο παρκέ, αστόχησε σε εύκολα σουτ, το ματς πήρε μια κάπως... άσχημη εικόνα με τις δυο ομάδες να κάνουν συνεχή λάθη και να βρίσκουν σίδερο, ο Παπανικολάου έχασε δυο βολές με το σκορ στο 70-78 και ο Μίτσαμ που έφτασε τους πέντε σερί πόντους, μείωσε στο 72-78.

Ο Ναβάρο έβαλε στην αμέσως επόμενη φάση ένα από τα γνωστά εκτός ισορροπίας του σουτ (72-80), ο Φόστερ απάντησε με τρίποντο για το 75-80, ο "Λα Μπόμπα" αστόχησε από τα 7μ.25, όχι όμως και ο Λάιτι που έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (78-80). Ο Ναβάρο δέχθηκε κόψιμο και με 29.4", η Ναντέρ είχε στα χέρια της μια "χρυσή" ευκαιρία. Ο Λάιτι, όμως, δεν κατάφερε να σκοράρει στην διείσδυσή του, η μπάλα άλλαξε αρκετά χέρια στην επίθεση της Μπαρτσελόνα που πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Αμπρίνες έγραψε στον αιφνιδιασμό το τελικό 78-82.