ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπασκόνια - Μπαρτσελόνα 70-77: Καταλανικός θρίαμβος στην Βιτόρια

EUROKINISSI

Η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε διαφορά εννέα πόντων στα τελευταία 12 λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάνγκος νίκησε την Μπασκόνια 77-70 στην Βιτόρια (VIDEO)!

Επτά συνεχόμενες ήττες στις αναμετρήσεις με την Μπασκόνια ήταν πολλές για την Μπαρτσελόνα . Πολλές όμως ήταν και οι τέσσερις ήττες στη σειρά που μετρούσε η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς στην φετινή EuroLeague , με πιο πρόσφατη την προχθεσινή από τον Ολυμπιακό στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Την κατάλληλη στιγμή, λοιπόν, η Μπάρτσα έδειξε χαρακτήρα, νίκησε την Μπασκόνια 77-70 για πρώτη φορά έπειτα από επτά ήττες από τους Βάσκους στην EuroLeague και παράλληλα διέκοψε την δική της κατρακύλα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις σερί ήττες στην EuroLeague για την καταλανική ομάδα, η οποία είχε πρώτους σκόρερς τους Πάνγκος (16), Σεραφάν (14), Ερτέλ (11) και Σίνγκλετον (10). Η Μπαρτσελόνα έχει 7-7 έπειτα από 14 αγωνιστικές, ενώ ο Ματ Τζάνινγκ (19 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος της Μπασκόνια, η οποία ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 3 σερί νίκες και έχει πλέον ρεκόρ 6-8. Οι Βιλντόζα (12), Σιλντς (11) ήταν οι άλλοι δύο παίκτες που έβαλαν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Μπασκόνια.

Ο MVP

Ο Κέβιν Πάνγκος έβαλε 3 πόντους στα πρώτα 33'06'' του αγώνα. Είχε 13 στα τελευταία 6'54''! Αυτό το στοιχείο είναι μάλλον αρκετό για να καταλάβει κανείς το λόγο που ο Καναδός πόιντ γκαρντ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, καθώς όταν άρχισε να σκοράρει στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια ήταν μπροστά στο σκορ με 57-54. Ο Πάνγκος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 22'22''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα παιχνίδι στο οποίο ο καλύτερος ψηλός της ήταν παντελώς τελείως εκτός αγώνα. Ο λόγος για τον Άντε Τόμιτς, ο οποίος στα 10'51'' που πάτησε το παρκέ της Φερνάντο Μπουέσα Αρένα είχε απολογισμό 0/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Το -3 που έβγαλε στον δείκτη αξιολόγησης ο Κροάτης σέντερ ήταν το χειρότερό του από το περσινό παιχνίδι με την Φενέρμπαχτσε (8/12/2017), στο οποίο είχε πάλι -3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τις τέσσερις σερί ήττες να την έχουν ρίξει στην όγδοη θέση της κατάταξης, η Μπαρτσελόνα επιζητούσε διακαώς μία μεγάλη νίκη εκτός έδρας. Με αυτό το πνεύμα μπήκε στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, η οποία έπαιξε πολύ καλή άμυνα και μέσα από αυτήν έλεγξε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, διατηρώντας σταθερά μία διαφορά 1-6 πόντων σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν πάντως να ξεφύγουν περισσότερο και κάποια στιγμή έμοιαζε αναπόφευκτο το ξέσπασμα των γηπεδούχων. Αυτό ήρθε στην τρίτη περίοδο. Στο 23'20'' ένα τρίποντο του Λούκας Βιλντόζα έκανε το σκορ 46-45 και έδωσε στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς.

Λίγο αργότερα η Μπασκόνια ξέφυγε μάλιστα με εννέα πόντους διαφορά (55-46 στο 28') και με το momentum να έχει αλλάξει άρδην πια στο γήπεδο, όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει το δρόμο τους για τους γηπεδούχους. Οι Βάσκοι δεν είχαν... ρωτήσει πάντως τον Κέβιν Πάνγκος. Η Μπαρτσελόνα, παρότι έκανε εννέα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε όλους κι όλους επτά πόντους στην τρίτη περίοδο, ροκάνισε την διαφορά στην τέταρτη, προσπέρασε στο σκορ με 57-59 στο 34' (με επιμέρους 2-13) και δεν κοίταξε ξανά πίσω της, ξεφεύγοντας ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (62-73) στο 39'.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Έπειτα από τέσσερις διαδοχικούς αγώνες στους οποίους η Φερνάντο Μπουέσα Αρένα είχε συνεχώς αυξημένη προσέλευση θεατών, ο αριθμός (παραδόξως) έπεσε στο αποψινό ματς με την Μπαρτσελόνα. Σύμφωνα με την καταμέτρηση της EuroLeague, 11.308 θεατές παρακολούθησαν το ισπανικό ντέρμπι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μάντιλα, Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 39-42, 56-49, 70-77.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 12 (3), Βόιτμαν 2, Χουέρτας 4, Τζάνινγκ 19 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ 2, Πουαριέ 6 (6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (1), Σιλντς 11, Χίλιαρντ 4 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 14 (6/7 δίποντα), Πάνγκος 16 (2), Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 10, Χάνγκα 2, Ερτέλ 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πούστοβι 9 (4/5 δίποντα), Οριόλα 6 (2), Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 3, Τόμιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 14/27 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 12/15 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 15 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 23/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 10/12 βολές, 32 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην Ρωσία θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα η Μπασκόνια για να αντιμετωπίσει την Χίμκι (27/12, 19:00) στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη, θα υποδεχτεί την Αναντολού Εφές (27/12, 22:00) στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Photo credits: Eurokinissi