Κορονοιος: H EuroLeague αποφάσισε την διακοπή των διοργανώσεών της

Καταιγιστικές οι εξελίξεις στον αθλητισμό λόγω του κορονοϊού, με την EuroLeague να αποφασίζει την διακοπή των διοργανώσεών της

Οι εξελίξεις τρέχουν στο παγκόσμιο μπάσκετ λόγω της έξαρσης του κορονοϊού. H EuroLeague Basketball ανακοίνωσε πριν λίγη ώρα ότι σκέφτεται την διακοπή των διοργανώσεών της, ωστόσο τελικά δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ περισσότερο πριν  πάρει τελικά την απόφαση να βάλει λουκέτο.

Με τους παίκτες και τις ομάδες να ανησυχούν για την προσωπική τους ασφάλεια, η διοργανώτρια αρχή της EuroLeague και του EuroCup αποφάσισε τελικά την διακοπή όλων των διοργανώσεών της μέχρι νεοτέρας για λόγους ασφαλείας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Η EuroLeague Basketball παρακολουθεί προσεκτικά τις τελευταίες εξελίξεις σχετικά με τον κορονοϊό και κυρίως την απόφαση του Παγκοσμίου Συμβουλίου Υγείας να τον χαρακτηρίσει ως πανδημία, το υψηλό ρίσκο για όλους τους συμμετέχοντες στα παιχνίδια, τους αυξημένους περιορισμούς στις μετακινήσεις στην Ευρώπη τα μεγάλα προβλήματα στη μετακίνηση που κάνουν αδύνατο να φτάσουν σε συγκεκριμένους προορισμούς και τις διαφορετικές προτάσεις από τις επιτροπές υγείας που θα εμποδίσουν την εξάπλωση του ιού.

Ως συνέπεια όλων των ανωτέρω, έχει γίνει απίθανο να διατηρηθεί η κανονικότητα των διοργανώσεων και προκειμένου να αποφευχθεί κάποιος κίνδυνος για την υγεία και την ασφάλεια των συμμετέχονων και των φιλάθων, η EuroLeague Basketball αποφάσισε έπειτα από την σύμφωνη γνώμη των συλλόγων να αναβάλει προσωρινά την σεζόν 2019/20 για τις διοργανώσεις της EuroLeague, του EuroCup και του Adidas Next Generation μέχρι νεοτέρας.

Η EuroLeague Basketball θα παρατηρεί προσεκτικά κάθε καινούρια εξέλιξη για να διαπιστώσει αν θα μπορέσει να αναστείλει την απόφασή της για αναβολή".

Για την ιστορία, μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου απέμεναν 6 αγωνιστικές, με τους αγώνες που βρίσκονται στον αέρα να είναι οι εξής:

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Άλμπα Βερολίνου 12/3 στις 19:00

Αναντολού Εφές - Βαλένθια 12/3 στις 19:30

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια 12/3 στις 21:05

Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός 12/3 στις 21:45

Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας 12/3 στις 22:00

Χίμκι - Μπάγερν Μονάχου 13/3 στις 19:00

Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 13/3 στις 19:30

Βιλερμπάν - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 13/3 στις 21:45

Μπαρτσελόνα - Ζάλγκιρις Κάουνας 13/3 στις 22:00

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Βιλερμπάν 19/3 στις 19:00

Άλμπα Βερολίνου - Παναθηναϊκός 19/3 στις 21:00

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 19/3 στις 21:05

Μπαρτσελόνα - Χίμκι 19/3 στις 22:00

Αναντολού Εφές - Μπασκόνια 20/3 στις 19:30

Ερυθρός Αστέρας - Αρμάνι Μιλάνο 20/3 στις 20:00

Μπάγερν Μονάχου - Φενέρμπαχτσε 20/3 στις 21:30

Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 20/3 στις 21:30

Βαλένθια - Ζάλγκιρις Κάουνας 20/3 στις 22:0

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 24/3 στις 19:00

Ζάλγκιρις Κάουνας - Φενέρμπαχτσε 24/2 στις 20:00

Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 24/2 στις 21:00

Μπάγερν Μονάχου - Άλμπα Βερολίνου 24/3 στις 21:30

Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 24/3 στις 22:00

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Αναντολού Εφές 25/3 στις 19:00

Παναθηναϊκός - Χίμκι 25/3 στις 21:00

Βιλερμπάν - Μπαρτσελόνα 25/3 στις 21:45

Μπασκόνια - Αρμάνι Μιλάνο 25/3 στις 22:00

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ζάλγκιρις Κάουνας 26/3 στις 19:30

Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 26/3 στις 19:45

Άλμπα Βερολίνου - Βαλένθια 26/3 στις 21:00

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν Μονάχου 26/3 στις 22:00

Χίμκι - Ολυμπιακός 27/3 στις 19:00

Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 27/3 στις 19:30

Ερυθρός Αστέρας - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 27/3 στις 20:00

Αρμάνι Μιλάνο - Βιλερμπάν 27/3 στις 21:45

Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 27/3 στις 22:00

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Αρμάνι Μιλάνο 2/4 στις 20:00

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 2/4 στις 20:45

Άλμπα Βερολίνου - Βιλερμπάν 2/4 στις 21:00

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 2/4 στις 22:00

Χίμκι - Αναντολού Εφές 3/4 στις 20:00

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Τελ Αβίβ 3/4 στις 20:00

Ζάλγκιρις Κάουνας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3/4 στις 20:00

Μπάγερν Μονάχου - Ερυθρός Αστέρας 3/4 στις 21:30

Μπασκόνια - Βαλένθια 3/4 στις 22:00

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 9/4 στις 21:00

Βιλερμπάν - Μακάμπι Τελ Αβίβ 9/4 στις 21:45

Αρμάνι Μιλάνο - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 9/4 στις 21:45

Βαλένθια - Ερυθρός Αστέρας 9/4 στις 22:00

Ζάλγκιρις Κάουνας - Μπάγερν Μονάχου 10/4 στις 20:00

Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 10/4 στις 20:30

Άλμπα Βερολίνου - Χίμκι 10/4 στις 21:45

Μπασκόνια - Παναθηναϊκός 10/4 στις 22:00

Ρεάλ Μαδρίτης - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 10/4 στις 22:00

 
SHARE

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

24MEDIA NETWORK

 

HIGHLIGHTS

21+ Παίξτε Υπεύθυνα. Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας.

ΚΕΘΕΑ ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 1114 ή 210 923777.

21+ Παίξτε Υπεύθυνα. Κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας.

ΚΕΘΕΑ ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 1114 ή 210 923777.