ΜΠΑΣΚΕΤ

Γκραν Κανάρια - Αναντολού Εφές 90-94: Γλίτωσε τη "γκέλα" ο Αταμάν

ΠΑΝΑΘΗΑΝΙΚΟΣ - ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ / EUROLEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Αν και έχανε με εννέα πόντους στο 35', η Αναντολού Εφές έκανε την ανατροπή και έφυγε με τη νίκη από το σπίτι της Γκραν Κανάρια (94-90) στην έκτη αγωνιστική της EuroLeague 2018/19.

Την τέταρτη νίκη της σε έξι αγώνες στη EuroLeague 2018/19 πήρε η Αναντολού Εφές, που επικράτησε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια (94-90) σε μια "τρελή" αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με πάθος, είχαν τρομερή θέληση, έχτισαν καλές διαφορές ακόμη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Αταμάν δεν τρόμαξαν από το -9 στο 35' και με ανατροπή διαρκείας πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Κρούνοσλαβ Σιμόν, Μπράιαντ Ντάνστον και Βασίλιε Μίτσιτς ήταν οι κορυφαίοι της Εφές που δεν είχε τον Σέιν Λάρκιν (τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση πριν το ματς), μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Ντι Τζέι Στρόμπερι για τη Γκραν Κανάρια που έμεινε με την πικρή γεύση της ήττας σε έναν αγώνα που μπορούσε να πάρει.

O MVP

Θα ήταν άδικο αν ξεχώριζε κάποιος έναν εκ των Βασίλιε Μίτσιτς (17 πόντοι, 4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ) - Κρούνοσλαβ Σιμόν (18 πόντοι, 2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) - Μπράιαντ Ντάνστον (12 πόντοι, 5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο). Η Αναντολού Εφές δεν έπαιξε, συνολικά, πειστικό μπάσκετ όμως οι συγκεκριμένοι τρεις μαζί με τον Τίμπορ Πλάις που έκανε καλή δουλειά στο φινάλε της αναμέτρησης, την οδήγησαν στην τέταρτη φετινή της νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

9/22 τρίποντα είχαν οι γηπεδούχοι, 9/24 οι φιλοξενούμενοι. 19/23 βολές είχε η Γκραν Κανάρια, 19/22 η Αναντολού Εφές. 18 ασίστ οι Ισπανοί, 17 οι Τούρκοι, 24 φάουλ οι παίκτες του Μαλδονάδο, 23 εκείνοι του Αταμάν. Τρομερά ισορροπημένο ματς, ήταν αναμενόμενο πως θα κρινόταν στο τέλος παρά το μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

"Φουλ επίθεση" θα μπορούσε να είναι ο τίτλος της πρώτης περιόδου, καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν μαζί 49 πόντους με την Εφές να βρίσκεται πίσω με έναν παρά το κρεσέντο των Σιμόν - Άντσερσον στα τέλη του δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο, Ισπανοί και Τούρκοι συνέχισαν σε υψηλές στροφές, το 52-50 του ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακό για όσους παρακολουθούσαν την αναμέτρηση, όμως η πραγματική εξέλιξη ήρθε στα τέλη της τρίτης και τις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Ήταν τότε που ο 41χρονος χρονος rookie Άλμπερτ Όλιβερ πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους (!) για να γράψει το 80-72 και να αναγκάσει τον Αταμάν να καλέσει timeout για να του σπάσει τον... τσαμπουκά. Ο Στρόμπερι είχε βάλει βέβαια τις βάσεις για να μπορέσει ο Όλιβερ να χτίσει αυτή τη μικρή διαφορά, πριν ο Μπάεζ κι ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού βάλουν 4/4 βολές για το 86-77 στο 35'.

Πλάις και Μπομπουά δεν είχαν συμβιβαστεί με την ήττα, ήταν εκείνοι που κουβάλησαν την Εφές στο 88-85 πριν ο Σιμόν βάλει 2/2 βολές για το 88-87 ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Στρόμπερι - Μπάεζ συνεργάστηκαν για το 90-87, ο Πλάις απάντησε ξανά για το 90-89 και μετά το πολύ άστοχο σουτ του Όλιβερ, ο Σιμόν "μίλησε" με τρίποντο στα 27" για το προσπέρασμα (90-92) πριν ο Μίτσιτς ρίξει με βολές τους Ισπανούς στο καναβάτσο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4641 θεατές βρέθηκαν στην Gran Canaria Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Πάντερ, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ 10 (2), Χάνα 9, Έρικσον 2, Μπάλβιν 2, Μπάεζ 14 (1), Πασέτσνικς 10, Παουλί, Ραμπασέδα 5 (1), Έβανς 12 (1), Στρόμπερι 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τιλί

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Μπομπουά 11 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (2), Μοερμάν 2, Πλάις 12, Μίτσιτς 17 (1), Άντερσον 13 (2), Ντάνστον 12 (11 ριμπάουντ), Σιμόν 18

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 22/44 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/23 βολές, 24-7 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 24/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 19/22 βολές, 27-8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Γκραν Κανάρια θα μείνει στη Λας Πάλμας για να υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 16/11, ενώ η Αναντολού Εφές θα παίξει την ίδια μέρα (στις 19:30) στην Κωνσταντινούπολη με τον Παναθηναϊκό.