Τσιμπόνα - Φενέρμπαχτσε 68-73

Ulker's Tarence Kinsey (R) tries to score in front of Cibona's Leon Radosevic during their group C Euroleague basketball match in Zagreb, on October 28, 2010.   AFP PHOTO / HRVOJE POLAN (Photo credit should read HRVOJE POLAN/AFP/Getty Images)
Ulker's Tarence Kinsey (R) tries to score in front of Cibona's Leon Radosevic during their group C Euroleague basketball match in Zagreb, on October 28, 2010. AFP PHOTO / HRVOJE POLAN (Photo credit should read HRVOJE POLAN/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Με κορυφαίο τον Λιν Γκριρ η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 73-68 της Τσιμπόνα μέσα στο Ζάγκρεμπ, πετυχαίνοντας σπουδαίο "διπλό" για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα

Μία νίκη ακόμα πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Φενέρμπαχτσε η οποία νίκησε και μέσα στην Κροατία με σκορ 73-68.

Στο τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να διεκδικήσουν τη νίκη, μειώνοντας σε 68-69 με τον Στίπτσεβιτς στο 39' ωστόσο οι παίκτες της τούρκικης ομάδας ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή του φάουλ.

Στο α' ημίχρονο, το ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να χτίσει μια υπέρ της διαφορά.

Πάντως, με τον Λιν Γκριν να ηγείται της προσπάθειας στην γ' περίοδο η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με 9 πόντους διαφορά (49-58) και πήγε στο δ' δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος κρατώντας σφιχτά την δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.