ΜΠΑΣΚΕΤ

Αρμάνι Μιλάνο - Χίμκι 81-80: Ο Μάικ Τζέιμς λύτρωσε την Αρμάνι

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Μιλάνο, όπου η Αρμάνι νίκησε την Χίμκι 81-80 χάρις στην τρομερή εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς, που έβαλε και τις νικητήριες βολές 3,3'' πριν από τη λήξη (VIDEO).

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 10 φορές μόνο στην τελευταία περίοδο στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ. Και στο τέλος έκατσε στο κόκκινο. Της Αρμάνι . Η ομάδα του Μιλάνου κατέβαλε την Χίμκι με 81-80 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague , καθώς εκμεταλλεύτηκε το φάουλ που έκανε ο Τζόρνταν Μίκι στον Μάικ Τζέιμς σε προσπάθεια για τρίποντο 3,3'' πριν από τη λήξη, με τον Αμερικανό να ευστοχεί ψύχραιμα και στις τρεις βολές.

Πέρα από τον Τζέιμς, πολύ καλοί ήταν και οι Αρτούρας Γκουντάιτις (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ, πριν αποσυρθεί στην τέταρτη περίοδο αιμόφυρτος από αγκωνιά στο μέτωπο), Ντάιρις Μπέρτανς (16 πόντοι) για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τζόρνταν Μίκι (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ) από παρ' ολίγον ήρωας έγινε ο μοιραίος στο φινάλε με το φάουλ στον Τζέιμς. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα και οι Αλεξέι Σβεντ (19 πόντοι, 10 ασίστ), Ντι Μποστ (14) για την ρωσική ομάδα, που έχει πλέον 0-4.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο, σίγησε για περίπου 13 λεπτά στο δεύτερο αλλά ήταν λίρα εκατό στο φινάλε, όταν πέτυχε όλα τα κρίσιμα καλάθια, συμπεριλαμβανομένων και των τριών βολών 3,3'' πριν από τη λήξη, που έκριναν το ματς. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 25 πόντους, 5/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 37'18''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα ριμπάουντ αποδείχθηκαν πάλι η αχίλλειος πτέρνα της Χίμκι, η οποία μπήκε στην 4η αγωνιστική ούσα η τρίτη χειρότερη ομάδα στην EuroLeague σε αυτόν τον τομέα. Η Αρμάνι μάζεψε συνολικά 13 ριμπάουντ παραπάνω και πέτυχε 15 πόντους από τα 13 επιθετικά, ενώ δέχτηκε μόνο 7.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο ομάδες που ακολουθούν αντίθετες πορείες αναμετρήθηκαν στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ του Μιλάνου, όπου η Αρμάνι επιβεβαίωσε τον τίτλο της ευχάριστης έκπληξης του πρώτου μήνα, την ίδια ώρα που η Χίμκι έχανε άλλο ένα ματς στο τελευταίο σουτ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν μάλιστα αυτή που είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στην Ιταλία, δείχνοντας αποφασισμένη να φύγει με την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Παρά την απουσία του Αντονι Γκιλ, η Χίμκι είχε σταθερά μία διαφορά 5-8 πόντων από την δεύτερη περίοδο μέχρι τα μέσα της τρίτης, αλλά οι γηπεδούχοι δεν την άφησαν ποτέ να αισθανθεί άνετα.

Η Αρμάνι έκανε την αντεπίθεσή της στο τέλος της τρίτης περιόδου, πέρασε μπροστά στο σκορ και με σερί 8-0 ξέφυγε με 64-57 στο 28, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι. Η Χίμκι “επέστρεψε” πάντως. Με πρωταγωνιστή τον Μίκι, τον Σβεντ να είναι μεν άστοχος (5/19 σουτ) αλλά να έχει και 10 ασίστ και τον Μόνια να βάζει μεγάλα σουτ, η Χίμκι μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, μία βόμβα πίσω από τα 6,75μ. από τον Μόνια έκανε το σκορ 78-80 με 24'' να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση όμως ο κορυφαίος της Χίμκι έκανε φάουλ πάνω στον Τζέιμς σε προσπάθεια για τρίποντο και ο Αμερικανός έβαλε και τις τρεις βολές στα 3,3''. Ο Σβεντ δεν βρήκε στόχο στο fadeaway σουτ μετά το τάιμ άουτ, όπως και οι Μόνια, Μίκι στα φόλοου.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ κόσμο είχε πάλι το Μεντιολάνουμ Φόρουμ, όπου 6.679 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση της Αρμάνι Μιλάνο με την Χίμκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Περούγκα, Χόρντοβ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 39-45, 66-62, 81-80.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 25 (8 ασίστ), Μίτσοβ 6, Γκουντάιτις 13 (13 ριμπάουντ), Μπέρτανς 16 (4/9 τρίποντα), Ταρτσέβσκι 6, Κουζμίνσκας 9, Τσιντσαρίνι 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 19 (4/9 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μποστ 14, Κρόκερ 3, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς 4, Μόνια 6, Γκουμπάνοβ 2, Τζένκινς 5, Τόμας 1, Μίκι 26 (12/15 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 22/27 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 18/33 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 14/18 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Πάλι εντός έδρας θα παίξει η Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της EuroLeague, καθώς θα φιλοξενήσει την Αναντολού Εφές (2/11, 21:45). Η Χίμκι, από τη μεριά της, θα αντιμετωπίσει στο γήπεδό της την Γκραν Κανάρια (2/11, 19:00).

Photo credits: Eurokinissi