Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι 78-69: Ο Μίτσοφ "καθάρισε" για τους Ιταλούς

2ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ / ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Αρμάνι Μιλάνο, με "καυτό" τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ, κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάμψει την αντίσταση της Μακάμπι, κέρδισε 78-69 και πήρε το δεύτερο ετήσιο τουρνουά “Παύλος ΄Γιαννακόπουλος”.

Με τον Μίτσοφ να παίρνει τη... σκυτάλη από τον "Τσάτσο", έχοντας ηγετικό ρόλο για την Αρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο, η ιταλική ομάδα έβαλε "φρένο" στην Μακάμπι και αναδείχτηκε νικήτρια του τελικού.

Σε ένα παιχνίδι όπου το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια και με πολλές διακυμάνσεις στον ρυθμό, η Αρμάνι κατάφερε εν τέλει να επιβάλλει τον δικό της και να βρει ένα πολύ καλό διάστημα σε άμυνα και επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, υποχρεώνοντας τη Μακάμπι να πετύχει μόλις 10 πόντους και έχοντας τον Μίτσοφ... on fire στην άλλη πλευρά του παρκέ. Ο Σέρβος, με ένα δικό του... κρεσέντο στην τελευταία περίοδο (πρώτος σκόρερ με 18 συνολικά) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη και στην κατάκτηση του δεύτερου τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κακός ρυθμός στην εκκίνηση του αγώνα, με τη Μακάμπι να “γράφει” μεν ένα γρήγορο 5-0, δείχνοντας τη διάθεσή της να συνεχίσει με το πόδι στο γκάζι από το ματς με τον Παναθηναϊκό, αλλά την Αρμάνι να της κόβει άμεσα τη φόρα.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να επιβάλλει χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι για να αποτρέψει το αγαπημένο παιχνίδι των Ισραηλινών, με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να περνά στο ματς και να έχει άμεση επιρροή στην εξέλιξή του. Ο "Τσάτσο" με συνεχόμενους δικούς του πόντους έβαλε μπροστά την Αρμάνι με 15-9 και με ένα 1-0 σερί, οι Ιταλοί κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (22-11) στο 9'.

Η μεγάλη αστοχία από την περίμετρο και το διαρκές ροτέισον των δύο προπονητών κράτησαν τον αργό ρυθμό και το χαμηλό σκορ, ειδικά στην πλευρά της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου που είχε 3/12 τρίποντα και το πρώτο δεκάλεπτο τη βρήκε πίσω στο σκορ (22-15). Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο, η Μακάμπι κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση, κι ας βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά και μάλιστα δύο φορές, μία με 26-15 και έπειτα με 29-19 μετά το τρίποντο του Ντέλα Βάλε.

Από εκείνο το σημείο, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση των Ισραηλινών που με ένα επιμέρους 3-10 μπήκαν ξανά στο ματς (29-25), ενώ στη συνέχεια κράτησαν την Αρμάνι 3' χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για το 33-27 . Το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους ανήκει στο συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (5-12 επιμέρους) που πήγε στα αποδυτήρια ολοκληρώνοντας την ανατροπή (38-39).

Στο δεύτερο μέρος ακολούθησε ένα "κλειστό" παιχνίδι με καλύτερο ρυθμό και πιο υψηλό σκορ, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε αυτό βοήθησε και η καλύτερη επίδοση των δύο ομάδων από την περίμετρο, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους από 6,75μ..

Η Μακάμπι, με τους Γουίλμπεκιν και Μπλακ έφτασε να προηγείται 8 πόντους (45-53), ωστόσο οι Ιταλοί με μπροστάρηδες τους Ροντρίγκεθ και Μπρουκς μείωσαν στο καλάθι (57-59). Και κάπου εκεί ξεκίνησαν το "ξέσπασμά" τους με εκφραστή τον Μίτσοφ που με 13 πόντους στην τελευταία περίοδο "σκότωσε" την Μακάμπι η οποία πέτυχε μόλις 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε από τα 6,75μ.

Με τους Μακ και Ντέλα Βάλε να ανατρέψει το σκορ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (63-59) για να... αναλάβει ο Μίτσοφ και με δικά του διαδοχικά καλάθια να οδηγήσει στη νίκη της Αρμάνι (78-69).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-39, 57-59, 78-69.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 10 (2), Μακ 10 (1), Μίτσοφ 18 (1), Μπιλίγκα 2, Μορασκίνι 3 (1), Ρολ 2, Ροντρίγκεθ 15 (3), Ταρτσέφσκι 3 Τσιντσιαρίνι, Ρέι, Γουάιτ 4, Μπρουκς 11 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαν 7 (1), Γουίλμπεκιν 17 (2), Χάντερ 7, Σ. Κοέν, Αβντίγια 3, Ντόρσεϊ 7 (1), Ντιμπαρτολομέο 2, Γουόλτερς 11 (1), Τζ. Κοέν 5 (1), Μπλακ 7, Ζούσμαν 3.

Τα ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 15/32 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 19/21 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 19/38 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 613/16 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Photo Credits: Eurokinissi