Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας 67-77: Με την αύρα του Ντράγκαν Σάκοτα

CRVENA ZVEZDA MTS

Με τον Λορέντζο Μπράουν να ηγείται ξανά, ο Ερυθρός Αστέρας υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα - σοκ την Αρμάνι Μιλάνο (67-77), που σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια.

Το 2/2 με τον Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο στην EuroLeague έκανε ο Ερυθρός Αστέρας, που υποχρέωσε την Αρμάνι Μιλάνο σε εντός έδρας ήττα (77-67). Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, πίεσαν την μπάλα, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τη νευρικότητα των γηπεδούχων και χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Λορέντζο Μπράουν, απέδρασαν από το Mediolanum Forum με τη νίκη!

Πέραν του αρνητικού αποτελέσματος πάντως, ο Έτορε Μεσίνα προβληματίζεται γιατί είδε -ξανά- τον Νέμανια Νέντοβιτς να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού και να μην επιστρέφει. Μερικές μέρες μετά την ατυχία με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ, που θα μείνει στα "πιτς" για τις επόμενες τρεις εβδομάδες.

Ο MVP

Πριν από μία εβδομάδα, ο Λορέντζο Μπράουν έβαλε το buzzer beater απέναντι στη Βαλένθια. Απόψε αποδείχθηκε καθοριστικός χάρη στους τέσσερις πόντους και τη μία ασίστ που είχε στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, για να "σκοτώσει" κάθε ελπίδα ανατροπής της Αρμάνι Μιλάνο. Ο ταλαντούχος περιφερειακός της σερβικής ομάδας βρέθηκε στο παρκέ για 26'50'' και προσέφερε 21 πόντους (με 7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη και 2 τάπες στην ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αρμάνι Μιλάνο έχασε τον έλεγχο της κατάστασης στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 4/17 σουτ. Η αστοχία έφερε εκνευρισμό, κι ο εκνευρισμός την απογοήτευση. Συνολικά, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα είχαν 21/60 σουτ, αριθμός απαγορευτικός για εντός έδρας παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ερυθρός Αστέρας εμφανίστηκε με εξαιρετική ψυχολογία στο Mediolanum Forum, κάτι που επιβεβαιώθηκε από τα υψηλά ποσοστά των παικτών του στο πρώτο μέρος. Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να πήγαν στα αποδυτήρια, όντες στο -1 (40-39), ήταν ξεκάθαρο όμως πως ο ρυθμός του αγώνα τούς βόλευε. Τα πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ της Αρμάνι Μιλάνο (3/16) έδιναν κάθε δικαίωμα στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα να πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν μάλιστα ακόμη καλύτεροι και πιο επιβλητικοί στο παρκέ, σε σημείο που πήραν το προβάδισμα και το έφτασαν μέχρι το +7 (50-57). Με τους γηπεδούχους να έχουν 4/17 σουτ στο δεκάλεπτο, ήταν σαν να στρώνεται... κόκκινο χαλί για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος λεπτό με το λεπτό έχτιζε την ψυχολογία και αυτοπεποίθησή του.

Παρά την αστοχία, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα βρήκαν σταδιακά τον τρόπο για να επιστρέψουν και να πιστέψουν ότι μπορούν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Το -4 (63-67) με τρία λεπτά για το τέλος άλλωστε, έδινε κάθε περιθώριο ελπίδας στην Αρμάνι Μιλάνο. Μόνο, που σε εκείνο το σημείο ο παίκτης που έκανε ένα βήμα μπροστά φορούσε τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Λορέντζο Μπράουν έβαλε τέσσερις πόντους κι έδωσε μία ασίστ, για να διατηρήσει τη σερβική ομάδα σε θέση οδηγού και να της χαρίσει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη (67-77).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Mediolanum Forum βρέθηκαν 8.680 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων κι ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ - Σίλβα - Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 7 (1/4 σουτ), Μακ 2, Μορασκίνι 7 (0/3 τρίποντα), Ρολ 9 (0/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 6 (2), Γουάιτ 6 (0/3 τρίποντα), Μπρουκς 7 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκόλα 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Κούζμιτς 2, Μπράουν 12 (2), Τσόβιτς 2, Μπράουν Λ. 21 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (4 ριμπάουντ), Φαγιέ 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 2 (1/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζένκινς, Ότζο 6.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 14/30 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 18/21 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 18/38 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 36 ριμπάουντ (30+6), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 6 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Μπασκόνια (12/12, 20:00), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Βιλερμπάν (13/12, 21:45).

Photo Credits: Crvena Zvezda MTS