ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανελλήνιο Εφήβων: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή και Ποκουσέφσκι ο Ολυμπιακός

Eurokinissi EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε διαφορά εννέα πόντων στην 4η περίοδο και νίκησε τον Άρη 81-69 στο πρώτο παιχνίδι του πανελλήνιου πρωταθλήματος Εφήβων στο κατάμεστο κλειστό της Ελευθερούπολης.

O Ολυμπιακός προηγήθηκε όλη κι όλη μία φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Και ήταν αρκετή. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έβλεπε την πλάτη του Άρη επί 23 συναπτά λεπτά, βρέθηκε πίσω στο σκορ αρκετές φορές με διαφορές εννέα πόντων, στο τέλος όμως κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 81-69, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων στο κατάμεστο κλειστό της Ελευθερούπολης Καβάλας.

Το άστρο του Αλεξέι Ποκουσέβσκι έλαμψε έντονα στο ματς, αφού ο νεαρός σταρ του Ολυμπιακού πέτυχε 29 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και βοήθησε την ομάδα του να εξουδετερώσει τον (ασταμάτητο επί τρία δεκάλεπτα) Βαλάντη Κουρτίδη και να κλείσει την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 29-8! Καθοριστικός ήταν και ο Ηλίας Μωραΐτης, ο οποίος πέτυχε πέντε σερί πόντους στο σημείο που ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 65-67 στο 36'. Ήταν η πρώτη φορά που οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν στο ματς μετά το 13'...

Οι Κουρτίδης, Σιδεροηλίας έβαλαν μαζί 50 από τους 69 πόντους του Άρη, ο οποίος έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι μέχρι το 32', έχοντας σταθερά το προβάδισμα με 63-55. Σε εκείνο το σημείο όμως επήλθε ολικό μπλακ άουτ για τους "κίτρινους". Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 63-63 με σερί 8-0 και από τη στιγμή που προηγήθηκε με τις 2/3 βολές του Μωραΐτη, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-37, 61-52, 69-81.

Διαιτητές: Γιάλμαν, Τζέικομπς, Ζούπαντσιτς.

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοτρώτσιος 4, Σπόντης, Βάνης 10, Φρύδας, Βουρτζούμης, Ανδρέου, Σιδεροηλίας 18 (7/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νετζήπογλου 3, Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 32 (12/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος, Μωραΐτης 17 (2), Σταματίου 2, Κολοβέρος 11, Τσολάκης 2, Οικονόμου 8, Δρίτσας 2, Ποκουσέβσκι 29 (7/14 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 5 λάθη), Μοσχόπουλος, Ζευγαράς 10 (7 ριμπάουντ), Αυτιάς, Μαντάκας.

Photo credits: Eurokinissi