Φουντώνει η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού

Πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος η μάχη γίνεται ολοένα και πιο έντονη για την αποφυγή του υποβιβασμού στη Β' Εθνική. Ξανά στη δράση Γ' Εθνική και Α1, Α2 Γυναικών.

Τα εθνικά πρωταθλήματα μπαίνουν όλα σιγά σιγά στην τελική ευθεία. Ένα από αυτά είναι και ο νότιος όμιλος της Β΄Εθνικής, όπου πέρα από τον (ήδη πρωταθλητή) Ιωνικό Νίκαιας και τον Διαγόρα Δρυοπιδέων (που έχει μεγάλο προβάδισμα για τη δεύτερη θέση), δεν γνωρίζουμε ακόμα ούτε μία από τις τέσσερις ομάδες που θα υποβιβαστούν στη Γ' Εθνική. Εκεί στρέφεται λοιπόν το ενδιαφέρον σε ένα από τα πιο ισορροπημένα εθνικά πρωταθλήματα της σεζόν, τουλάχιστον από την 4η θέση και κάτω.

Στο μεταξύ, στη δράση επιστρέφουν σήμερα έπειτα από διακοπή δύο εβδομάδων τόσο η Γ' Εθνική ανδρών, όσο και η Α1 και η Α2 γυναικών. Στην Α1 γυναικών το παιχνίδι που ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής είναι αυτό μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Πανιωνίου στο κλειστό της Πυλαίας, ενώ στη Γ' Εθνική δεσπόζει το ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου μεταξύ του πρωτοπόρου Οίακα και της δεύτερης Αχαγιάς, το οποίο ενδεχομένως να κρίνει και τον πρωταθλητή.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(26η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Μετς Α 14.00 Παγκράτι-Ιπποκράτης (Λιότσιος-Μαντήλας)

Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Ρίζος-Σταθόπουλος)

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Βούλας-Πανερυθραϊκός (Καραβίτης-Μηλαπίδης)

Γ. Παπασιδέρης (κ.θ.) 17.00 Κορωπί-Πανελευσινιακός (Αποστολίδης Β-Σκαλτσής)

ΚΓ Ηρακλείου 18.00 Ηράκλειο-Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Καρακάσης-Καρπάνος)

Μάνδρας 17.00 ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος-Ιωνικός Νίκαιας (Φραγκούλη-Πολυχρόνης)

Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟΖ-Δάφνη Δαφνίου (Θεοδωρόπουλος-Γιακείμη)

Στ. Βενέτης 17.00 Διαγόρας Δρυοπιδέων-Τρίτωνας (Στρέμπας-Λύρας)

2ος όμιλος

Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Χσρίλαος Τρικούπης (Σιμητόπουλος-Τζίμα)

Αρναίας 17.00 Στρατώνι-Χαλκηδόνα (Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.)

Χ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίδα Ξάνθης-Γέφυρα (Δημάδης-Εκίζογλου)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Πευκοχώρι (Φακίτσας-Ξέρας)

Πεύκων 17.00 Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Ελίμεια (Ντόγκας-Παζώλης)

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Τιτάνες Παλαμά (Μελανίδης-Χατζηχαρίσης)

Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Καβάλα (Καμήτσος-Κανελόπουλος)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(22η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Κ. Αχαϊας 17.00 Αχαγιά 82-Οίακας Ναυπλίου (Καλογερόπουλος Φ.-Σπυρόπουλος)

Απόλλωνα 17.00 Απόλλωνας Σμύρνης-Ν. Ιωνία (Σιδέρης-Τσολάκος Εμ.)

Αιγίου (κθ) 17.00 Κεραυνός Αιγίου-ΕΑ Πατρών (Πλιάκας-Κονταράτος)

Π. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-Καλαμάτα 1980 (Ασημακάκη-Μπιτσιντζάνος)

Λεχαίου 16.00 Ολυμπιάδα-Γλαύκος (Αθανασόπουλος-Νερομυλιώτης)

Β’ Κλ. Ιλίου 17.00 Ένωση Ιλίου-ΚΑΠ (Φασόλης-Κούλης)

Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Ακράτα (Μαραγκάκης-Κατσαπρακάκης)

2ος όμιλος

Βαρδινογιάννειο 16.00 ΟΦΗ-Έσπερος (Ντάνος-Χουγιάζος)

Αγ. Δημητρίου (Ν) 17.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΟΚ (Χανιά Καρακωνσταντόπουλος-Αντωνίου)

Ν. Πεντέλης 14.00 Πεντέλη-Βούρειος ΑΟΛ Χίου (Φάκαρος-Παπαδημητρόπουλος)

Κοκκινιάς (2ο ΓΕΛ) 17.00 Νίκη Αμαρουσίου-Άρης Νίκαιας (Ζιώγας-Αργυρούδης)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Λοκρός (Κοτσώνης-Μαυρέλης)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Πετρούπολης-Ερμής Σχηματαρίου (Ροδίτης-Ασλανίδης Ηλ.)

3ος όμιλος

Πολυκάστρου 17.00 Εύαθλος Μακ.-Νικόπολη Πρέβεζας (Πετανίδου-Τζιοπάνος Γ.)

Μπάρας Τρικάλων 17.00 Ίκαροι Τρικάλων-Φαίακας Κέρκυρας (Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης)

Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Φίλιππος Βέροιας (Αγραφιώτης Ιωάν.-Λουλουδιάδης)

Αγρινίου 19.00 Αγρίνιο-Πρωτέας Γρ. (Κοτσίρης-Ελ Ανύ)

ΕΑΝΚ Ιωαννίνων 17.00 ΑΓΣΙ-Ιωνικός Ιωνίας (Κοντογιάννης-Λελούδας)

Πτολεμαϊδας 17.00 Πτολεμαϊδα-Ζέφυρος 02 (Καρακώστας-Δημουλάς)

4ος όμιλος

Ελευθερούπολης 18.00 Ελευθερούπολη-Κένταυρος Καλ/τειας (Λάλλα-Γιαννούλης Στ.)

Μακεδονικού 18.00 Μακεδονικός-ΧΑΝΘ (Παπαδόπουλος Χαρ.-Καρκαλέτσης)

Πολυγύρου 18.00 Πολύγυρος-Αστέρας Σίνδου (Γκέκας-Γεωργούλης)

Ν. Σκοπού 18.00 Ορφέας Ν. Σκοπού-Κομοτηνή (Τσούλης-Πλατέλα)

Κομοτηνής 18.00 Κομοτηνή-Ευκαρπία (Παπαγερίδης-Ζαχαριάδης)

Ευόσμου 18.00 Αίας Ευόσμου-ΜΕΝΤ (Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ.)

Μαντουλίδη 18.00 Μαντουλίδης-Απόλλων Καλ. (Σελεβός-Κουκουλεκίδης)

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(21η αγωνιστική)

ΔΑΚ Λευκάδας 14.00 Νίκη Λευκάδας-Παναθλητικός (Τσακαλογιάννης-Μακρόπουλος)

Εσπέρου 14.00 Εσπερίδες-Παναθηναϊκός (Τσαχάκης-Νάκας)

Γλυφάδας 14.00 Ολυμπιακός-Πρωτέας Βούλας (Χρηστίδης Ηλ.-Γαρινή)

Βόλου 14.00 Ολυμπιακός Βόλου-Αθηναϊκός (Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας)

ΠΑΟΚ 14.00 ΠΑΟΚ-Πανιώνιος (Κατωτικίδης-Παπανικολάου)

Π. Νικολαϊδης 14.00 Φάρος Κ.-Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Ζακεστίδης-Γρίβα)

Δείτε εδώ τη βαθμολογία της Α1 Γυναικών

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(22η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Μελισσίων 12.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Ανταγόρας Κω (Λάμπος-Τσακιράκη)

Ζωγράφου 12.00 ΕΦΑΟΖ-Σπόρτιγκ (Δαβιδέλης-Βελέντζας)

Κοντόπευκου 13.30 Αγ. Παρασκευή-Προφήτης Ηλίας (Μελισσάρης-Τούσης)

Κλαδισού 14.00 ΟΑ Χανίων-Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ξυλάς-Σκανδαλάκης)

Πετρούπολης 12.00 Άρης Πετρούπολης-Καλύβια (Ορφανός Εμ.-Ρεμουντάκης)

Α’ Κλ. Ηλιούπολης 12.00 Ηλιούπολη-Ελευθερία Μοσχάτου (Ισιγώνης-Αντωνιάδης)

2ος όμιλος

ΣΣ Κατερίνης 14.00 Πιερικός Αρχέλαος-Αναγέννηση Ν. Ρ. (Κουφούδης-Λυγούρας)

Χ. Χριστοδούλου 14.00 Ασπίδα Ξάνθης-Πυλαία (Γιαννούλης-Νέδογλου)

Καλαμαριάς 14.00 Απόλλων Καλαμαριάς-Άρης Θ. (Τσαρδούλιας-Δικταπανίδης)

Δ. Κραχτίδης 14.00 Τιτάνες Δράμας-Ναύαρχος Βότσης (Χρυσάφης-Χατζηκώστας)

Σερρών 14.00 Πανσερραϊκός-Σταυρούπολη (Κανελόπουλος-Παναγιωτίδης)

Αγ. Θωμά Λάρ. 14.00 Ολύμπια Λάρισας-Ηρακλής (Μπάρδας-Αβραμίδου)

Photo credits: eurokinissi.gr

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Το Λαύριο χρωστάει κάτι στον πατέρα μου

Το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι στην ιστορία της ομάδας, είχε τη δική του ξεχωριστή σημασία.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24