Νίκες για τους πρωτοπόρους στη Γ' Εθνική

Ο Γλαύκος ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την Αχαγιά για τον 1ο Όμιλο του Νότου, κάνοντας σημαντικό βήμα προς την Β' Εθνική. Μεγάλη νίκη του Φαίακα Κέρκυρας επί της Νίκης Βόλου στον 1ο Όμιλο Νότου. Χωρίς εκπλήξεις κύλησε η αγωνιστική.

Βήμα ανόδου για τον Γλάυκο στον 1ο Όμιλο Νότου, αφού κέρδισε στο μεγάλο ντέρμπι την Αχαγιά με 64-59 και πλέον είναι μόνος πρώτος την 2η θέση. Στην 1η θέση παράμεινε ο Οίαξ Ναυπλίου, που συνέτριψε τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Στον 2ο Όμιλο Νότου ο Έσπερος Καλλιθέας κέρδισε με 83-72 τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην άνοδο παρέα με τον Έσπερο Λαμίας, που κέρδισε εύκολα με 93-69 τον Άρη Πετρούπολης.

Στον 1ο Όμιλο Βορρά ο Φαίακας Κέρκυρας κέρδισε με 75-69 τη Νίκη Βόλου και "έπιασε" τον Φίλιππο Βέροιας στην κορυφή (είχε ρεπό), έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στον 2ο Όμιλο Βορρά η Ελευθερούπολη και ο Μακεδονικός συνέχισαν με νίκες και ξεμάκρυναν ακόμα περισσότερο από τον 3ο Πολύγυρο, ο οποίος γνώρισε οδυνηρή ήττα από την ΧΑΝΘ.

1ος Όμιλος Νότου:

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Οίαξ Ναυπλίου-Απόλλων Σμύρνης 85-45

Νέα Ιωνία-Κεραυνός Αιγίου 79-71

Καλαμάτα ’80-ΕΑΠ 63-55

Γλαύκος-Αχαγιά ’82 64-59

ΚΑΠ-Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 96-68

Ακράτα-Ένωση Ιλίου 57-80

Έσπερος Πατρών-Μελίσσια 74-69

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες)

1. Οίαξ Ναυπλίου 43 (20-3)

2. Γλαύκος 42 (19-4)

3. Ένωση Ιλίου 41 (18-5)

4. Αχαγιά ’82 41 (18-5)

5. Ακράτα 37 (14-9)

6. Μελίσσια 36 (13-10)

7. Έσπερος Πατρών 36 (13-10)

8. ΚΑΠ 34 (11-12)

9. Κεραυνός Αιγίου 33 (10-13)

10. Απόλλων Σμύρνης 32 (9-14)

11. Νέα Ιωνία 31 (8-15)

12. ΕΑΠ 27 (4-19)

13. Καλαμάτα ’80 25 (2-21)

14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 24 (1-22)

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 6/5):

Κεραυνός Αιγίου-Οίαξ Ναυπλίου

ΕΑΠ-Νέα Ιωνία

Μελίσσια-Καλαμάτα ’80

Απόλλων Σμύρνης-Γλαύκος

Αχαγιά ’82-ΚΑΠ

Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου-Ακράτα

Ένωση Ιλίου-Έσπερος Πατρών

2ος Όμιλος Νότου

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Έσπερος Καλλιθέας-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 83-72

ΑΟΚ Χανιά-Πεντέλη 61-82

Άρης Νικαίας-ΟΦΗ 77-68

Λοκρός Αταλάντης-Νίκη Αμαρουσίου 78-77

Ερμής Σχηματαρίου-ΑΕΕ Παναγίτσας 71-58

Έσπερος Λαμίας-Άρης Πετρούπολης 93-69

Ρεπό: ΒΑΟΛ Χίου

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες)

1. Έσπερος Καλλιθέας 38 (17-4)*

2. Έσπερος Λαμίας 37 (16-5)*

3. Πεντέλη 36 (15-6)*

4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 35 (14-7)*

5. Ερμής Σχηματαρίου 34 (13-8)*

6. Λοκρός Αταλάντης 34 (13-8)*

7. ΟΦΗ 31 (10-11)*

8. Άρης Νικαίας 30 (9-12)*

9. ΒΑΟΛ Χίου 30 (9-12)*

10. Νίκη Αμαρουσίου 28 (7-14)*

11. ΑΕΕ Παναγίτσας 28 (6-16)

12. ΑΟΚ Χανιά 28 (6-16)

13. Άρης Πετρούπολης 23 (3-18-1 μηδ.)

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 6/5):

Πεντέλη-Έσπερος Καλλιθέας

ΒΑΟΛ Χίου-ΑΟΚ Χανιά

Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Άρης Νικαίας

ΟΦΗ-Λοκρός Αταλάντης

Νίκη Αμαρουσίου-Ερμής Σχηματαρίου

ΑΕΕ Παναγίτσας-Έσπερος Λαμίας

Ρεπό: Άρης Πετρούπολης

1ος Όμιλος Βορρά

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Νικόπολη Πρεβέζης – Ικαροι Τρικάλων 63-55

Φαίακας Κέρκυρας – Νίκη Βόλου 75-69

Πρωτέας Γρεβενών – Εύαθλος Πολυκάστρου 67-64

Ιωνικός Ιωνίας- ΓΕ Αγρινίου 86-64

Ζέφυρος 02 – ΑΓΣ Ιωαννίνων 57-67

ΑΟΚ Βέροια – Πτολεμαΐδα 75-58

Ρεπό: Φίλιππος Βέροιας

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες):

1. Φίλιππος Βέροιας 39 (18-3)

2. Φαίακας Κέρκυρας 39 (17-5)

3. Νίκη Βόλου 35 (14-7)

4. Πρωτέας Γρεβενών 34 (13-8)

5. Ζέφυρος 33 (12-9)

6. Νικόπολη Πρέβεζας 32 (11-10)

7. ΑΓΣΙ 32 (10-11)

8. Εύαθλος 31 (10-11)

9. ΑΟΚ Βέροιας 30 (9-12)

10. Ιωνικός Ιωνίας 30 (9-12)

11. Ίκαροι Τρικάλων 30 (9-12)

12. Πτολεμαΐδα 25 (3-19)

13. ΓΕ Αγρινίου 24 (1-18)

*Φίλιππος Βέροιας, Φαίακας Κέρκυρας, ΑΓΣ Ιωαννίνων και ΑΠΣ Πτολεμαΐδας έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 6/5)

Νίκη Βόλου – Νικόπολη Πρ.

Φίλιππος Βέροιας – Φαίακας Κερκ.

Ίκαροι Τρικάλων – Πρωτέας Γρεβενών

Εύαθλος Πολ. – Ιωνικός Ιωνίας

ΓΕ Αγρινίου – Ζέφυρος

ΑΓΣ Ιωαννίνων – ΑΟΚ Βέροιας

Ρεπό: ΑΠΣ Πτολεμαΐδας

2ος Όμιλος Βορρά

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Κένταυρος Καλ/τειας – Μακεδονικός 60-84

ΧΑΝΘ – Πολύγυρος 85-72

ΓΑΣ Κομοτηνή – Αστέρας Σίνδου 72-76

Ευκαρπία – Ελευθερούπολη 77-89

ΜΕΝΤ – ΑΕ Κομοτηνής 93-77

Απόλλων Καλαμαριάς – Αίας Ευόσμου 62-76

Ορφέας Ν. Σκοπού – Μαντουλίδης 57-95

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες)

1.Ελευθερούπολη 44 (21-2)

2. Μακεδονικός 42 (19-4)

3. Πολύγυρος 39 (16-7)

4. ΜΕΝΤ 38 (15-8)

5. ΧΑΝΘ 37 (14-9)

6. Αίας Ευόσμου 37 (14-9)

7. ΠΣ Ευκαρπίας 36 (13-10)

8. ΓΑΣ Κομοτηνή 35 (12-11)

9. Απόλλωνας Καλαμαριάς 35 (12-11)

10. Μαντουλίδης 33 (10-13)

11. Αστέρας Σίνδου 31 (8-15)

12. ΑΕ Κομοτηνής 27 (4-19)

13. Κένταυρος Καλλικράτειας 26 (3-20)

14. Ορφέας Νέου Σκοπού 23 (0-23)

Η επόμενη αγωνιστική (24η, 6/5)

Πολύγυρος – Κένταυρος Καλ.

Αστέρας Σίνδου – ΧΑΝΘ

Μαντουλίδης – ΓΑΣ Κομοτηνής

Μακεδονικός – Ευκαρπία

Ελευθερούπολη – ΜΕΝΤ

ΑΕ Κομοτηνής – Απόλλων Καλ.

Αίας Ευόσμου – Ορφέας Ν. Σκ.

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Το Λαύριο χρωστάει κάτι στον πατέρα μου

Το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι στην ιστορία της ομάδας, είχε τη δική του ξεχωριστή σημασία.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24