ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Το έκανε θρίλερ, αλλά κέρδισε η Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων απώλεσε διαφορά 22 πόντων κόντρα στην Ουκρανία, αλλά τελικά κέρδισε με 77-73 και θα διεκδικήσει αύριο (5/8) την 13η θέση στο Eurobasket U18 της Λετονίας.

Ενας υγιεινός περίπατος εξελίχθηκε σε θρίλερ για την Εθνική Εφήβων. Η ομάδα του κόουτς Βλασσόπουλου απώλεσε διαφορά 22 πόντων κόντρα στην Ουκρανία, στο τέλος όμως έφτασε στην επικράτηση με 77-73 και θα διεκδικήσει την 13η θέση απέναντι στην Φινλανδία (5/8, 14:00), η οποία νίκησε με 79-55 την Βοσνία Ερζεγοβίνη. Κίνδυνος υποβιβασμού πάντως δεν υπάρχει, αφού η Ελλάδα θα διοργανώσει το Eurobasket U18 του 2019.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στο ξεκίνημα στην αρχή, μέχρι η Ελλάδα να ξεφύγει με 19-10 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2, για να κλείσει τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 23-18. Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, διατηρώντας μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Γύρω στο 15ο λεπτό όμως ήρθε το... ξέσπασμα της ομάδας του Βλασσόπουλου.

Παίζοντας καλή άμυνα και σκοράροντας αρκετά συχνά στον αιφνιδιασμό, η Ελλάδα άρχισε να... ξεμακραίνει και χάρη σε ένα σερί 15-0 εκτόξευσε την διαφορά στους 23 πόντους (50-27), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +20 (50-30).

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η αντίδραη των Ουκρανών. Με την Ελλάδα να χαλαρώνει, η Ουκρανία κατάφερε χάρη στην άμυνά της να μεώσει αρχικά σε 52-40 και λίγο αργότερα σε 55-45, με την Εθνική Εφήβων να κλείνει τελικά την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 13 πόντων (58-45).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η "γαλανόλευκη" ξέφυγε με 66-47 και 69-53, δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι. Οι Ουκρανοί όμως δεν τα παράτησαν. Μαχητικοί από την φύση τους, "έτρεξαν" ένα σερί 12-0 και μείωσαν σε 69-65. Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος μάλιστα μείωσαν σε 73-70, αλλά και σε 73-72 με 2 βολές του Κιμ με 15 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Στο τέλος ωστόσο ο Σανδραμάνης ήταν ψύχραιμος και με 4/4 βολές "σφράγισε" τη νίκη της Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-30, 58-45, 77-73

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Χατζηδάκης 5, Γάργαλης 9 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 14 (2), Σανδραμάνης 17 (1), Τσιρογιάννης 22 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αρσενόπουλος 6 (1), Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης 2, Τσουμάνης 2, Βουλγαρόπουλος

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μαρκόβ): Γκριτσακ 23 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κιμ 13, Κλέβζινουκ 5, Μαρκοβέτσκι 17 (14 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Ζάιετς 6, Φρες-Στακχάνοβ, Νοβίτσκι, Ορζούλ, Σόρτσκι 9 (1)