ΜΠΑΣΚΕΤ

Σοπρόν - Ολυμπιακός 85-69: Ήττα στο σπίτι της δευτεραθλήτριας Ευρώπης

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού άντεξε για 15 λεπτά στην Ουγγαρία, όμως λύγισε φυσιολογικά στην έδρα της δευτεραθλήτριας Ευρώπης Σοπρόν με 85-69 για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague

Όταν το πράγμα ζόρισε για την Σοπρόν, βγήκαν μπροστά οι ακριβοπληρωμένες WNBAερς και "καθάρισαν" το ματς. Η δευτεραθλήτρια Ευρώπης Σοπρόν νίκησε με 85-69 τον Ολυμπιακό, που στάθηκε με αξιοπρέπεια και στο δεύτερο παιχνίδι του στην EuroLeague γυναικών και μάλιστα μέχρι το 14' είχε και το προβάδισμα στο ματς.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, άντεξε μέχρι το 14'. Οσο είχε δυνάμεις έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και δια χειρός Παυλοπούλου έκανε το 31-32. Λίγο πριν μάλιστα, στο 8', είχε προηγηθεί και με 4 (21-25). Οι ερυθρόλευκες έβρισκαν επιθετικές λύσεις από Τόμας, Τζόνσον, Σωτηρίου και Σπυριδοπούλου και έβαλαν... ζόρια στην ουγγρική ομάδα.

Οι γηπεδούχες πήραν τάιμ άουτ και μόλις επέστρεψαν στο παρκέ, πάτησαν το γκάζι για 4 λεπτά. Η φοβερή και τρομερή Κάντις Ντουπρί και η σούπερ σκόρερ Ιβόν Τέρνερ έδειξαν την ποιότητά τους, η Σοπρόν ανέβασε ταχύτητα και στο 18' το σκορ έγινε 44-32, με σερί 13-0.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-39, ενώ και στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο. Η ελληνική ομάδα ήταν μαχητική, προσπάθησε όσο μπορούσε για να μείνει μέσα στο παιχνίδι, αλλά η ποιότητα της Σοπρόν έκανε τη διαφορά. Τέρνερ και Ντουπρί δεν σταμάτησαν, η Τζόνσον πάλευε απέναντι στα θηρία και στο 30' το σκορ ήταν 68-53.

Σταμάτη και Παυλοπούλου με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 68-59 στο 32' , όμως το λάθος της Νικολοπούλου δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πλησιάσει περισσότερο. Η Σοπρόν είναι ομάδα που εκμεταλλεύεται κάθε αδράνεια και μέσα σε ένα λεπτό ξαναπάτησε το γκάζι και ξέφυγε με 14 (73-59). Η διαφορά έφτασε και στους 21 (81-60) στο 35', αλλά με την Σπυριδοπούλου και την Τόμας να δίνουν λύσεις, έγινε το 81-67 στο 38'. Εν τέλει η Σοπρόν επικράτησε με 85-69, όμως και οι δύο ομάδες κέρδισαν το χειροκρότημα

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 68-53, 85-69

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 14 , Παυλοπούλου 9(1), Σωτηρίου 8, Σπυριδοπούλου 10 (1), Τόμας 13 (2), Αυτζή, Μάζιτς 6, Νικολοπούλου 5(1), Σταμάτη 4.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Φεγκιβερνέκι 5, Σαλβαντόρεζ 12, Κρβέντακιτς 11, Χατάρ 9, Ζάουι 4, Τέρνερ 19, Ντουπρί 14, Ντουμπέι 11.