Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Aγωνία για την Ρασίντ στον Ολυμπιακό

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού νίκησε με 55-20 την Ελευθερία Μοσχάτου, αλλά οι νταμπλούχες Ελλάδας είδαν τηνΡίτα Ρασίντ να αποχωρεί λαβωμένη.

Η γυναικεία ομάδα επικράτησε με 55-20 της Ελευθερίας Μοσχάτου σε φιλικό αγώνα τριών δεκαλέπτων, στην διάρκεια του οποίου τραυματίστηκε στο πόδι η Ρίτα Ρασίντ. Η 29χρονη φόργουορντ αποχώρησε λαβωμένη από την αναμέτρηση και πλέον στον Πειραιά αγωνιούν για την κατάστασή της.

Ο Γιώργος Παντελάκης στο φιλικό παιχνίδι - με την Ελευθερία Μοσχάτου είχε επίσης στην διάθεσή του μόνο τις Τόμας, Μάζιτς, Τζόνσον, Λίτση και Αυτζή, αλλά είδε την ομάδα του να επικρατεί με άνεση.

Οι "ερυθρόλευκες" μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, καθώς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (12-26), ενώ κάνοντας επιμέρους σκορ 2-18 στην δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν με 30 πόντους στο 20' (14-44). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην τρίτη περίοδο κι εντέλει ο Ολυμπιακός επικράτησε των νεοφώτιστων στην Α1 Γυναικών με 55-20. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια, καθώς την Τετάρτη (12/9) είχε επικρατήσει του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 58-47 σε αγώνα τριών δεκαλέπτων.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 14-44, 20-55

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Λίτση 5 (1), Τόμας 14 (1), Ρασίντ 10 (1), Μάζιτς 13 (1), Αυτζή 2, Τζόνσον 11

Photo credits: olympiacossfp.gr