STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Άρης 81-61: Νίκη για Περιστερι, ήττα για το μπάσκετ

EUROKINISSI

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την 45λεπτή διακοπή λόγω επεισοδίων, το Περιστέρι νίκησε με 81-61 τον Άρη για την 19η της Basket League και ανέβηκε στην 4η θέση.

Το Περιστέρι συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία, το ελληνικό μπάσκετ την κάθετη πτώση του. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν εμφανώς ανώτερη του Άρη και πήρε τη νίκη με 81-61, ανεβαίνοντας στην 4η θέση της Basket League με ρεκόρ 13-6. Το πόσο χάρηκε όμως τη νίκη του μετά από αυτά που έγιναν είναι μία άλλη ιστορία.

Ενα όμορφο παιχνίδι με ωραίο ρυθμό και παλμό από οπαδούς των δύο ομάδων, εξελίχθηκε όπως τόσα και τόσα παιχνιδια στο παρελθόν στην Ελλάδα όταν συνυπάρχουν οπαδοί των δύο ομάδων: Σε φιάσκο. Οι οπαδοί του Περιστερίου και του Άρη αποφάσισαν στο 33ο λεπτό του αγώνα, με το σκορ στο 63-47, να γίνουν οι πρωταγωνιστές του αγώνα και να παίξουν μπουνιές . Το παιχνίδι διακόπηκε, το ελληνικό μπάσκετ "πληγώθηκε" για ακόμα μία φορά και η ζωή - ευτυχώς - συνεχίζεται. Μέχρι την επόμενη φορά τουλάχιστον που ο μέσος Έλληνας οπαδός αποδείξει ότι δεν μπορεί να συνυπάρξει με έναν "αντίπαλο" ούτε σε αγώνα υποβρύχιου πινγκ-πονγκ.

Όσον αφορά το παιχνίδι, το Περιστέρι πήρε από νωρίς το πάνω χέρι και ξέφυγε με διψήφια διαφορά, έχοντας τον έλεγχο από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη.

O MVP

Ο Στίβεν Γκρέι ήταν αυτός που έδωσε από την αρχή το σύνθημα στο Περιστερι με συνεχόμενους πόντους, φροντίζοντας ώστε η ομάδα του να πάρει από νωρίς διαφορά ασφαλείας, ενώ στην συνέχεια βγήκε μπροστά όποτε χρειάστηκε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 26 ασίστ για... 25 εύστοχα σουτ! Το στατιστικό μοιάζει παράδοξο, ωστόσο ο λόγος που συνέβη είναι ότι ένας παίκτης πιστώνεται μία ασίστ αν ο συμπαίκτης του στον οποίο πάσαρε κερδίσει φάουλ και ευστοχήσει στις βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 8-2, με τον Άρη όμως να απαντάει άμεσα και να ισοφαρίζει σε 10-10. Το Περιστέρι ωστόσο δεν επηρεάστηκε και αντέδρασε με ένα σερί 9-0 για το 19-10, ενώ ακολούθως ξέφυγε με 24-11, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 26-17.

EUROKINISSI

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα σερί 6-0 κατέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (44-34 και αμέσως μετά σε 46-36). Το Περιστέρι όμως δεν έχασε την συγκέντρωσή του και σημειώνοντας σημαντικά καλάθια ξέφυγε εκ νέου με 51-36 και αργότερα με 59-43, κλείνοντας εν τέλει την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 59-46.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με το Περιστέρι να ανεβάζει την διαφορά στους 16 πόντους (63-47) στο 33', με το παιχνίδι να διακόπτεται σε εκείνο το σημείο λόγω επεισοδίων. Περίπου 45 λεπτά αργότερα, οι παίκτες ήταν εκτός ρυθμού σωματικά και ψυχολογικά. Βρήκαν όμως τον τρόπο να τελειώσουν με κάποιο τρόπο το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Α. Παπανδρέου" ήταν σχεδόν γεμάτο, έχοντας φιλάθλους και των δύο ομάδων, με το αποτέλεσμα να είναι αυτό που αναφέρθηκε νωρίτερα...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Τζαφλέρης, Ευφραιμίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3), Αγραβάνης 10 (2), Ντάνιελ 5, Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6, Φιλιππάκος, Χάροου 6 (8 ασίστ), Μπέντιλ 15, Καράμπελας, Μουρ 12 (2)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιωνης 9 (1), Μποχωρίδης 18 (3), ΜακΓκί 6 (8 ριμπάουντ), Μπελ 5 (1), Χάρις 4 (1), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 7, Νταλό 4, Κάιζερ 5

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 16/30 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 22/28 βολές, 34 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/31 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 12/22 βολές, 30 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Λαύριο για την 20η αγωνιστική της Basket League στις 23 Μαρτίου. Την ίδια ημέρα, ο Άρης θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.