ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός - Ήφαιστος 93-65: "Πράσινος" περίπατος στο άδειο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ήφαιστο Λήμνου 93-65 στο άδειο ΟΑΚΑ, λόγω της τιμωρίας των "πράσινων" από τους περσινούς τελικούς. Έβδομος σε ασίστ στην ιστορία της Basket League ο Καλάθης.

Δεν χρειάστηκε να ιδρώσει ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του για την Basket League της σεζόν 2018-19. Οι "πράσινοι" νίκησαν εύκολα τον Ήφαιστο 93-65 και σημείωσαν την 41η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους σε επίπεδο ελληνικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ εμφάνισε πολλά προβλήματα στην άμυνα κάτω από το καλάθι, εντούτοις είχε ανά διαστήματα ρυθμό στην επίθεση, καλές συνεργασίες και ευστόχησε σε 12 από τα 22 τρίποντα που επιχείρησε.

Ο Νικ Καλάθης πήρε την μπαγκέτα και οργάνωσε με τη γνωστή μαεστρία το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ενώ ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν ο κύριος υπεύθυνος για την εκτόξευση της διαφοράς στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν σκόραρε 14 πόντους δίχως να χάσει σουτ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα και οι Τζέιμς Γκιστ (14), Νίκος Παππάς (11) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν πήραν συνολικά 50 πόντους από τον πάγκο τους.

Στην αντίπερα όχθη, οι Σον Έβανς (18 πόντοι, 8/11 σουτ) και Τζέρι Σμιθ (18 πόντοι, 8/12 σουτ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Ήφαιστου, στο πρώτο παιχνίδι της νεοφώτιστης ομάδας της Λήμνου στην Basket League.

ΟMVP

Ο Νικ Καλάθης δεν χρειάστηκε να υπερβάλει εαυτόν για να κυριαρχήσει στο γήπεδο. Ο διεθνής πόιντ γκαρντ έκανε το πρώτο του φετινό νταμπλ-νταμπλ, καθώς πέτυχε 11 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή, ενώ μοίρασε 10 ασίστ σε 21'23''. Ο Καλάθης ξεπέρασε παράλληλα τον Νίκο Μπουντούρη στην 7η θέση του πίνακα των παικτών με τις περισσότερες τελικές πάσες στην ιστορία της Basket League.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η διαφορά στην δημιουργία μεταξύ των δύο ομάδων ήταν το στατιστικό που ξεχώρισε από το ματς. Ο Παναθηναϊκός μοίρασε 18 ασίστ για 18 καλάθια στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 28 τελικές πάσες, κάνοντας μάλιστα μόνο 10 λάθη σε όλο το ματς. Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η αναλογία ασίστ / λαθών για τον Ήφαιστο (10 ασίστ / 17 λάθη).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το άδειο από θεατές ΟΑΚΑ δεν προσφερόταν για σόου, αλλά ο Παναθηναϊκός φρόντισε να το προσφέρει, τουλάχιστον ανά διαστήματα. Οι "πράσινοι" δυσκολεύτηκαν επί περίπου 15 λεπτά από τον νεοφώτιστο Ήφαιστο (το σκορ ήταν 26-20 στο 12'), όταν όμως ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ και να απλοποιήσουν τα πράγματα πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Ένα σερί 13-0 μέσα σε δυόμισι λεπτά (από το 13' έως το 15') ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξέφυγαν με 36-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στο +17 (49-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, τουλάχιστον ως προς τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και ξέφυγε ακόμα και με +25 στο 25' (60-35). Αν είχαν ένα πρόβλημα οι "πράσινοι", αυτό ήταν η αδυναμία τους να κρατήσουν τους παίκτες του Ήφαιστου μακριά από την ρακέτα. Συνολικά 48 πόντους σημείωσε μέσα από την ρακέτα η ομάδα της Λήμνου στο ματς (20 περισσότερους από τους γηπεδούχους), που κατάφερε μάλιστα να κερδίσει και τις μάχες των ριμπάουντ (35-32).

Στο ματς, βέβαια, δεν μπόρεσε να μπει ποτέ η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία είχε πάντως ξεκάθαρο πλάνο στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 38' (90-61), με τον Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και κανέναν να μην πατάει το παρκέ για πάνω από τα 21,5 λεπτά του Καλάθη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας του Παναθηναϊκού για τα επεισόδια που έγιναν στον πέμπτο τελικό της περσινής σεζόν στην Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π. - Συμεωνίδης - Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 49-32, 70-46, 93-65.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 4, Γκιστ 12 (1), Καλάθης 11 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 7 (1), Λανγκφορντ 9 (1), Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 5 (1), Παππάς 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάσμε 6 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Αντετοκούνμπο 2, Λεκαβίτσιους 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμας 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές).

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Γκότσερ 9 (1), Έβανς 18 (8/11 δίποντα), Γουίγκινς 5, Μπρέιζελτον 4, Μούρτος, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος, Γόντικας, Σμιθ 18 (8/10 δίποντα), Φρεϊμάνις 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/40 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 15/24 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 25/49 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 9/13 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την δεύτερη αγωνιστική τηςBasket Leagueο μεν Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στο Αλεξάνδρειο τον Άρη (13/10, 18:00), ο δε Ήφαιστος θα δώσει το πρώτο παιχνίδι του στη Λήμνο με τον Πανιώνιο (13/10, 15:45).

Photo credits: Eurokinissi